Jump to content

Mamucie armaty miały bronić Helu


Recommended Posts

Na Helu powstała pierwsza na świecie bateria największych dział nadbrzeżnych. Tworzyły ją gigantyczne armaty, które miały kaliber 406 mm (40,6 cm). W ich potężnych lufach mógł zmieścić się dorosły człowiek.
Większości ludzi na świecie wydaje się, że największymi lądowymi działami bojowymi były te, o których czytali w książce Działa Nawarony" znanego pisarza Alistaira MacLeana i widzieli w kasowym filmie nakręconym na jej podstawie.

Nie ma jednak greckiej wyspy Nawarona i jej potężnych armat. Były one jedynie fikcją literacką wymyśloną przez znakomitego autora sensacyjnych i wojennych powieści.

[...]

http://poznajpolske.onet.pl/reportaze,49/mamucie-armaty-mialy-bronic-helu,27828.html
Link to post
Share on other sites
jakże mylny jest tytuł- gdybym od początku nie wiedział że chodzi tu o niemiecką baterię Schleswig- Holstein" to bym pomyślał że te armaty miały bronic polskiego wybrzeża we wrześniu 1939 roku (nota bene na Helu mieliśmy 4 z 6 armat Canet- właśnie najcięższych na polskim terenie w tym czasie).
Dla zainteresowanych- porównanie Schleswig-a" z baterią Trondenes" koło Harstad w Norwegii na Wale Atlantyckim
http://hela.com.pl/schleswig/porownaj.htm

oraz krótka notka co to było z wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/40,6_cm_Schnelladekanone_C/34
Link to post
Share on other sites
Nie bardzo wiem co miałeś na myśli pisząc że ota bene na Helu mieliśmy 4 z 6 armat Canet- właśnie najcięższych na polskim terenie w tym czasie)" , bowiem wg mojej najlepszej wiedzy w 1939r na półwyspie posiadaliśmy baterię 4 dział kal. 152mm firmy Bofors oraz dwie baterie po 2 działa kal. 105mm firmy Schneider , natomiat jeżeli chodzi o działa firmy Canet to były dwa takie w baterii na Oksywiu
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information