Skocz do zawartości

Wyburzają 3. BAS w Helu-Borze !


Alkali

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Na takich terenach pod hasłem ekultywacja" najczęściej rozumie się przygotowanie terenu pod kolejną inwestycję. Nie zdziwcie się jak niedługo ten zrekultywowany" teren zostanie ogrodzony płotem za którym ktoś zacznie ryć pod fundamenty jakiegoś Gołębiewskiego" czy innego tałatajstwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie, tylko że konserwator wyraźnie mówi o odkopaniu baterii Greckiej". O ile odkopać dwa małe schrony przysypane z zewnątrz piachem będzie łatwo, o tyle całą sieć korytarzy, wejść, cztery wielkie działobitnie będzie gorzej i raczej nikt nie będzie kwapił się z przywróceniem ich do stanu sprzed dewastacji… I moim zdaniem tu pole do popisu mają ludzie zafascynowani podobnie jak ja fortyfikacjami Polskimi okresu powojennego. Przykładowo Muzeum Obrony Wybrzeża jeszcze nie tak dawno było atakowane tekstami o tym że dbają o baterie adolfa bardziej niż o nasze polskie… Teraz jest doskonała okazja by pokazać że tak nie jest. 3 BAS to unikat (widząc stan zachowania podobnych baterii w Rosji można stwierdzić że nasza jest dużo lepiej zachowana). Co z tego że jest to obiekt powojenny ? Od kilku lat wakacje spędzam na Półwyspie i „trójka” zawsze była na szlaku moich wędrówek, i nie tylko moich. Jest to chyba najbardziej okazały, podziemny, dostępny do zwiedzania obiekt na Helu. Myślałem że jedynym zagrożeniem dla niego są złomiarze, jednak znalazło się coś gorszego… Ja mieszkam na drugim końcu Polski, ale czy ktoś będący na miejscu nie był by w stanie zadbać o to by żołnierze odkopali coś więcej niż 2 schroniki, a sam kompleks obiektów, po przez ochronę prawną był nietykalny dla niszczycieli ?
Podobna bateria w Rosji http://www.nortfort.ru/coastal/foto_mu-21.html
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na złodzieju czapka gore"

Ze strony RZI w Gdyni wraz z nowym rokiem zniknęły wszystkie dokumenty dotyczące przeszłych postępowań przetargowych. Było do obejrzenia lekko ze 100 SIWZ-ów dotyczących postępowań zakończonych, teraz są widoczne zaledwie 3 (trzy) aktualne. I pusta tabelka... Wprawdzie, z tego co widziałem przed świętami, większość z nich dotyczyła spraw zupełnie innych niż nas interesujące, ale teraz w ogóle nie można zapoznać się z zeszłoroczną działalnością RZI. (Na upartego można coś tam wyłowić z ich serwerów ;)

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie MOB jest napisane ...staramy sie interweniować - ale RZI działa w majestacie prawa i nasze szanse sa nikłe..." Ale w innym miejscu również na tej stronie znalazłem taką informację:

6. CZY OBIEKTY MILITARNE HELU SĄ DOSTĘPNE DO ZWIEDZANIA I CZY SĄ JAKOŚ CHRONIONE?

Obecnie niemal wszystkie obiekty wojskowe Helu - poza portem wojennym są dostępne do zwiedzania. Niemal wszystkie obiekty są uznane za zabytki chronione prawem.
http://www.helmuzeum.pl/index.php?go=faq

Dość dużo obiektów objęło słowo niemal, bo jak by nie patrzeć to na zawsze zniknęły już 64 dywizjon rakietowy WOPK, 22 dywizjon rakietowy WOPK i 214 kompania radiotechniczna, w drodze jest 3 BAS...

Problem w tym że Muzeum za zabytek uznaje chyba obiekty wybudowane do 1945 roku na pozostałe szkoda pary, choć mam nadzieję że się mylę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłośnicy historii zadziałali (inicjowane przez PFE, mocno podparte przez TPS), mam nadzieję e skutecznie. Wiele służb zostało obudzonych i pobudzonych do działania. Sprawy idą w dobrą stronę.
Dzisiaj(CZWARTEK) na TVP Info o 7.30 lub 7.45 wywiad w tej sprawie z wicedyrektorem MOW, panem Wojciechem Waśkowskim (na żywo).

C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Catadero, tak aby oddać prawdę, to temat wypłynął po raz pierwszy dzięki postowi na Pomorskim Forum Eksploracyjnym (PFE), a zdecydowane działania zainicjowali członkowie Reduty" - Czarek (Alkali) i Arek (Arkady). TPS tą sprawą się nie interesował.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z hiperaktywnego forum tej organizacji :) No ale jeśli zero dyskusji na ten temat nie oznacza wcale braku działania, choćby jednej osoby, zdeklarowanego miłośnika fortyfikacji, to pozostaje tylko się cieszyć, że gromy" spadły z wielu miejsc naraz.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że działania odnoszą skutek (jaki finalnie - nie wiadomo), niech świadczy kolejne info:

http://tvp.info/informacje/polska/sledczy-zajma-sie-zasypanymi-fortyfikacjami/6121285

Śledczy zajmą się zasypanymi fortyfikacjami?
Autor: DARTH

09:10
05.01.2012
– Zasypanie tzw. Baterii Greckiej na Helu, która była wpisana do rejestru zabytków, to kuriozum. Jeżeli doszło do zniszczenia tego obiektu, to cała sprawa nadaje się do prokuratury – tak Piotr Żuchowski, wiceminister kultury oraz Generalny Konserwator Zabytków, komentuje sprawę zniszczenia nadmorskich fortyfikacji. Zapowiada także objęcie sprawy szczególnym nadzorem.

Pod koniec 2011 r. prywatna firma na zlecenie wojska w ramach rekultywacji terenów, które mają być przekazane Lasom Państwowym, zniszczyła powojenne fortyfikacje na Helu wchodzące w skład 3 Baterii Artylerii Stałej. Przy okazji zasypano piaskiem przedwojenne umocnienia tzw. Baterię Grecką. Ten obiekt był wpisany do rejestru zabytków.

Generalny Konserwator Zabytków mówi o decyzji wojskowych krótko: kuriozum. – To jest smutne wydarzanie, które przypomina mi powiedzenie mojego ojca: miłosierdzie Boże i głupota ludzka nie znają granic. Najsmutniejsze jest, że zdarzyło się to za przyczyną działania i pomysłów funkcjonariuszy publicznych – mówi Żuchowski.

Zdaniem wiceministra, tzw. Bateria Grecka to obiekt o wyjątkowym znaczeniu, nie tylko jako zabytek militarny, ale także jako pomnik historyczny. – Teraz trzeba jak najszybciej się tam pojawić, w jakiś sposób zdjąć piasek oraz gruz i zobaczyć, co się stało. Czy baterię tylko zasypano, czy też może, jak niektórzy przypuszczają, wycięto pewne elementy metalowe. Jeżeli doszło do zniszczenia zabytku, to sprawa nadaje się do prokuratora – stwierdził Żuchowski.

Generalny Konserwator Zabytków zapowiedział, że sprawa znajduje się pod jego szczególnym nadzorem.

Umocnienia na Helu były jedną z największych atrakcji turystycznych półwyspu. Zniszczona 3 Bateria Artylerii Stałej powstała w latach 50. ubiegłego wieku. W jej skład wchodziły stanowiska armat, schrony amunicyjne oraz bunkry. Z kolei tzw. Bateria Grecka powstała w latach 30. jako część fortyfikacji nadmorskich II RP. Pod koniec lat 90. została wpisana do rejestru zabytków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RZI powinien za to beknąć i to porządnie. Strata ciepłego stołka z pod tyłka dla urzędasów to za mało, prokuratura już się nimi zajmuje na szczęście!!

Prokuratura wojskowa w Gdyni prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zniszczenia i uszkodzenia zabytkowych fortyfikacji w Helu.
Informację w tej sprawie podał Gazecie wojskowy prokurator garnizonowy płk Dariusz Furmański.

Chodzi tutaj o unikatowe fortyfikacje składające się z powojennej 3. Baterii Artylerii Stałej i przedwojennej Baterii Greckiej". Ta ostatnia była wpisana do rejestru zabytków.

W jej sprawę włączył się również wojewódzki konserwator zabytków. Marian Kwapiński zamierza jeszcze dzisiaj (czwartek) lub najdalej w poniedziałek wysłać do wojskowego Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni nakaz przywrócenia budowli do stanu sprzed rekultywacji.

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,10919735,Bunkry_w_Helu__Interwencja_prokuratury_i_konserwatora.html

Karol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

http://www.telewizjattm.pl/serwis-informacyjny/2012-01-05/04/zabytkowe-bunkry-w-helu-zasypane.html?play=on

Obejrzałem i po prostu ręce mi opadły !! Raz, że tłumaczenie pana mjr Chmiela delikatnie mówiąc jest kontrowersyjne gdyż albo celowo nie mówi prawdy albo nie wie o czym mówi.

Także pan Waśkowski z MOW nie błysnął próbując usprawiedliwiać pracowników firmy „siłą rozpędu”.

Firma KOBUD doskonale wiedziała co ma zrobić ze schronami 32 i 99 ! Określa to w sposób wyraźny specyfikacja techniczna ! Zagruzować i zasypać ...

pzdr.
Alkali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powtórzę jeszcze raz ci ludzie nie są jak większość z tu obecnych pasjonatami. Te dzieła dla nich to po prostu stare powojskowe i nieprzydatne już ruiny i tak je potraktowali. Dziwi mnie tylko że obiekt wciągnięty do rejestru zabytków został potraktowany tak jak inne. Możliwe że osoba przygotowująca specyfikację robót do wykonania nie miał tego świadomości co zresztą jej nie usprawiedliwia bo nie przygotował się należycie. Ostatecznie właściciel obiektu musiał o tym wiedzieć ale to już zadanie Prokuratury.
Pamiętacie odkrycie Pantherturm-a?, gdyby nie pasjonaci którzy podnieśli rwetes od razu po wykopaniu zapewne został by pocięty na kawałki i przerobiony na pokrywki do chińskich garnków, naszą rolą jest patrzeć się i widząc takie sytuacje podnosić larum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny niedawno przez nas komentowany przykład, nie mamy nawet pewności co to było jak nasz wrześniowy Bofors przeciwlotniczy to strata ogromna i nie do odrobienia, ale nie było na miejscu nikogo kto by miał wiedzę i poszłoooo
http://odkrywca.pl/9-pociskow-i-lufa-na-budowie-metra,698153.html#698153
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być złym prorokiem ale patrząc na to co się dzieje z 3 BAS-em to należy spodziewać się powtórki w przypadku obiektów 13 i 27 BAS na samym cyplu, teren pewnie niedługo będzie oddawany przez wojsko itd itp A wypowiedź pana majora - toż to perełka prawie rodem z PRL-u - jest dużo prawdy w twierdzeniu gdzie się zaczyna wojsko to kończy się logika ", a próba wytłumaczenia firmy demolującej schrony przez w-ce dyrektora MOW jest trochę żenująca , wychodzi na to że pracownicy MOW nie bardzo wiedzą co się dzieje na ich terenie , prawdziwym chichotem historii jest to że siedziba MOW znajduje się w odremontowanym(za grube miliony z UE)pohitlerowskim schronie a polskie schrony (przed i powojenne) gruzuje się w majestacie prawa(również wydając ciężką kasę) ale cóż to Polska właśnie , może za 20-30 lat ktoś wpadnie na pomysł aby odgruzować schrony 3 BAS i udostepnić je do zwiedzania ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie