Skocz do zawartości
  • 0

Dzwoneczek...


horzak

Pytanie

Witam kolegów.Jestem nowy na forum
i mam do starszych kolegów pytanie:
znalazłem taki o to dzwoneczek wykonany z miedzi
a te wahadełko w środku wykonane z metalu.
Któryś z kolegów wie skąd pochodzi i od czego
może być??Brak bić ,napisów.
Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Medice, cura te ipsum.
Gdzie tam widzisz TAKI dzwonek? Owca ma normalny, okrągły dzwonek. Ten z linku jest prostokątny. Typowy owczy. Z pewnością stary, ale on jest blaszany więc na 100% nie spiżowy. Spiżowe dzwony były odlewane przez ludwisarzy.

C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://finds.org.uk/database/search/results/objecttype/bell/broadperiod/ROMAN/page/2

w.g. tego co przejrzałem w bazach znalezisk, tego typu obiekty nie pojawiają się w Średniowieczu ani epoce nowożytnej..

Sądząc po patynie, oraz fakcie iż stal z której wykonano serce niemal się sproszkowała w środku, śmiem twierdzić iż obiekt jest starszy niż te 250 lat, i może być z okresu wpływów rzymskich..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie bazy znalezisk ktore podałeś dotyczą Anglii a to w historii dzwonków zupełnie inna bajka,tam dzwonek to bardzo popularne znalezisko a i historia kraju nijak sie nie ma do naszej ,tam sie bydło pasie od ponad 2000 lat,według mnie wpływy rzymskie to bardzo odważna identyfikacja ,XVII/XVIII wiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.Jestem nowy na forum
i mam do starszych kolegów pytanie:
znalazłem taki o to dzwoneczek wykonany z miedzi
a te wahadełko w środku wykonane z metalu.
Któryś z kolegów wie skąd pochodzi i od czego
może być??Brak bić ,napisów.
Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj też bydło się pasie ponad 2000 lat, wliczając kultury pradziejowe :-)

Anglia wcale nie jest zupełnie inną bajką jeśli chodzi o dzwonki, ponieważ importowano i czerpano wzorce.
Nie wspomnę już o tym, ile mamy tutaj podobnych guzików, klamerek i okuć, od Średniowiecza zaczynając, na XX w. kończąc..

Wielka Brytania posiada wiele analogicznych przedmiotów z terenami polskimi, i w wielu przypadkach można je podobnie datować..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. w Polsce dzwonek to także popularne znalezisko.. widziałem trafiane dzwonki otwarte z pewteru i mosiądzu, które analogicznie do brytyjskich można datować na XVIII w.

To co ukazane jest w wątku, w XVIII w. musiałoby być wykonane metodą chałupniczą, co w sumie oddaje realia kilku epok niżej wliczając między innymi okres wpływów rzymskich, z którego niektóre przedmioty niewiele się różniły od tych, które wykonywano własnym sumptem wiele wiele lat później..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie