Skocz do zawartości
  • 0

Szabla carska


dago2

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Panie kijow - to co Pan pokazał, jest to szabla francuska, natomiast pokazana przez Pana dago2 szabla - jest szablą rosyjską, wzorowaną na szabli francuskiej

miały one subtelne różnice w rękojeści, pochwie oraz głowni.

wierzcie mi - to szabla rosyjska wz 1848 vel 1868 - w których różnice były generalnie w pochwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam - miałem napisać 1841 vel 1868.

właśnie w 1868 roku stała się ona wersją żołnierską(dla szeregowych) w jednostkach artylerii. Dostosowanie jej polegało na skróceniu głowni.

dokładnemu określeniu - czy to szabla 1841 czy 1868 pomógłby wymiar głowni. Chociaż o ile dłuższa jej wersja była dla jednostek dragonów - o tyle po biciach pułkowych na kabłąku można właśnie przypuszczać że jest to artyleryjska wersja wzór właśnie 1868
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze, że to nie jedyny przypadek wzorowania się na broni francuskiej - najpierw rosyjscy dragoni jeździli z szablą wz 1827 - będącąkopią sławetnej AN XI, później to samo miało miejsce z szablą wz 1841 oraz z tasakami pionierów, będącymi kopiami francuskich gladiusów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kijow - na 100% to Kopernik nie żyje, jak i również na 100% to NIE jest mikołajówka

jest to szabla wz 1868.

sygnowana najpierw
Warszawska Kriepostna Artyleria 5 rota - nr. broni 1480
później żołnierz zmienił przydział i przeszedł do
2 baterii 1 artyleryjskiej brygady - nr broni 119
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dragonka wz 1881 to nie jest, myślę ze droga wiedzie przez rozszyfrowanie bić.
119, pokuszę się o założenie że to numer pułku co może sugerować 119 kołomeński pp, sporo bić co sugeruje szablę bojową nie paradną i być może podoficerską
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie