Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

wilcz

Lubań1945-wypady

Recommended Posts

To już kolejna burta T34/85, która ląduje na złomie.Ciekawostką jest fakt,że wszystkie te płyty pancerne są rozłączone na spawach.Oznaczałoby to, że podczas wewnętrznej eksplozji kadłub spawany z takich płyt rozpadał się jak przysłowiowy domek z kart?

Rupiecie od teciaka przedstawiają jakąś wartość kolekcjonerska? Mam upatrzoną wannę od tego cuda i zastanawiam się czy jest sens za to się brać.

Czy taki uchwyt do zaczepienia liny holowniczej było taki sam w StuGu jak i w Panterze? Wymiary to: dł.20cm i szer.12cm.

Dzięki ludziom dobrej woli płyta pancerna z T34/85 uratowana, teraz tymczasowo eksponowana w centrum Lubania.

Z zabytkami motoryzacji to jest tak, że jak są, to się ich nie docenia, ale przyjdzie czas, że pożałujemy części do teciaków wysłanych do hut. Zobaczycie :)

Ta burta koło baszty robi wrażenie, choć chyba nie jest to najlepsze miejsce na ekspozycję tego typu przedmiotów - myślę o złomkach z IIWŚ.
Należy poważnie zastanowić się nad wydzielonym kawałkiem gruntu z niewielkim budynkiem w Lubaniu pod takie rzeczy. W budynku można byłoby gromadzić drobnicę, a na zewnątrz większe przedmioty. Kawałek miejsca w Domu Solnym - to chyba byłoby to.
Myślę, że warto byłoby tematem zainteresować władze miasta. Jak by trzeba było w czymś pomóc, służę swoją i nie tylko osobą.

Trafiła się taka waza, jakoby znaleziona na strychu, pęknięta na pół, szkło bez rys.Może to być oryginał z epoki?

I co oznacza inskrypcja Mutter u Kind (matka i dziecko)? To jakaś organizacja? Co miałby symbolizować ten napis?Pamiątkę, nagrodę od Hankego?

Pozbierane z miejsca po przedwojennej stacji i warsztacie samochodowym na ul.Zgorzeleckiej.

Magazynek z czołgowego DT pochodzi z tego T-34/85, który spłonął na tej stacji benzynowej.

Wiele lat zajęło mi ruszenie tematu tych mogił zbiorowych znajdujących się przed cmentarzem w Lubaniu.

• Create New...

Important Information