Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

igor999

Kostoowiec 1939

Rekomendowane odpowiedzi

W miejscowości Kostowiec, koło Nadarzyna,jest zlokalizowany klasztor żeński.W czasie oblężenia Warszawy w 1939 roku Niemcy zorganizowali w nim szpital polowy. W szpitalu jak to w szpitalu, jeden wyszedł drugi nie.W związku z czym przy Alei Brzozowej powstał duży cmentarz polowy [300 mogił], po drugiej stronie klasztoru był zlokalizowany polski cmentarz, mniejszy [13 mogił],moje pytanie:w którym miejscu były one zlokalizowane, i co się z nimi stało po wojnie. Za wszelkie informacje, z góry dziękuje.Wszelkie informacje na temat wojennej okolicy Nadarzyna mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trochę żle sformułowałem post,bo z jednej strony podaję lokalizację, a z drugiej pytam o nią. Wyjaśniam, że to są tylko informacje prasowe, a w terenie wśród mieszkańców nikt o tym nie wie dlatego proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedno to Kurier Raszyński nr8/2009, drugie żródło to wspomnienia zamieszczone w necie.W przypadku pierwszego info opatrzone zdjęciem wykonanym 29 września 1939 roku przez zawodowego fotoreportera z kompanii propagandowej - Mensinga, znajdujące się w zbiorach NARA pod Waszyngtonem.Na zdjęciu widoczne są nazwiska poległych Hubert Klin,Heinrich Grunewald, Josef Becker, Karl Madeja. Jak znajdę te wspomnienia to zamieszczę info gdzie szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Już przy rogatce na Okęciu dotarła do nas wiadomość, że w Kostowcu jest ogromny szpital wojskowy, który zajmuje całą szkołę (...). Przy alei brzozowej w Kostowcu znajduje się duży cmentarz niemiecki (300 osób ) natomiast po drugiej stronie szkoły mały polski (16 osób).Cytat z historii Szkoły Podstawowej w Kostowcu zamieszczony w necie.Jak wejdziesz w mapkę zumi to obok klasztoru i szkoły będzie niski baraczek po lewej stronie, jest to niemiecki barak składany niestety już nie istniejący,a z informacji byłego dyrektora tej szkoły na pierwszym piętrze były sale operacyjne,ślady wyszły podczas wymiany klepek podłogowych w sali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach×

Powiadomienie o plikach cookie