Jump to content
Sign in to follow this  
dark75

dzialalnosc kom.pow NZW ktypt.Burza pow.Bielsk podl.

Recommended Posts

charakterystyka komendy;pierwszym kom.NZW byl Jan Eliaszuk ps. GRYF,GROMLIK pochodzil wsi Sielc gm.Bocki.drugim byl Zachariasz Tarnowski ps.DZIADEK,SLOWIAN,DNIEPRSKI,KOCHANOWSKI od 13.09.45r powiat dzielil sie na 3 inspektoraty Abisynia,Grecja,Zaporoze inspektorem rej.Grecja byl NN.Orzel,Hrabicz a nastepnie ps.Krakus,Abisynia inspektor PS.Kordian,Zaporoze inspektor ps.Gluszec ktory byl szefem PAS i szefem Zandarmeri w danym rejonie,szefem wywiadu i jednoczesnie adiutantem kom.pow.KOCHANOWSKIEGO byl ps .Jurand.W ramach tych inspektoratow dzialalo 4 bataliony dowodca 1 byl ps.Odra dowodca 2 byl ps.Orkan dowodca 3 byl ps.Jurand do 46r. od 46r.byl ps.Dębicz dowodca 4 byl ps.Sosna bataliony dzielily sie na 12 kompani dowodca 1 byl ps.Odra pozniejszy dow.batal.1
d-w.2 byl ps.Zaburzanin
d-w.3 byl ps.Olgierd
d-w.4 byl ps.Sosna pozniejszy dow.batal.4
d-w.5 byl ps.Kornet
d-w.6 byl ps.Łapaj
d-w.7 byl ps.Sęp
d-w.8 byl ps.Burza
d-w.9 byl ps.Orkan pozniejszy dow.batal.2
d-w.10 NN
d-w.11 byl ps.Krakus pozniejszy inspektor rej.Grecja
d-w.12 byl ps.Dębicz pozniejszy dow.batal.3
struktura i obsada NZW w pow.Bielsk Podlaski liczyla okolo 600-700 zaprzysiezonych czlonkow organizacji lecz wiekszosc z nich bo okolo 80% nie widziala i nie trzymala broni w reku byli jedynie zakonspirowanym wojskiem,na wypadek jak to mowili wojny z sowietami.zreszta zeby utrzymac takie oddzialy potrzebna jest duza ilosc broni i zaplecza finansowego ktorego w owym czasie organizacja nie posiadala.
[Dodam tylko ze dzialalnosc 3 Brygady NZW na tych terenach to jest zupelnie inny temat]pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
dokladnie o jaka wiedze ci chodzi?czy byly jakies potyczki partyzanckie w tych miejscach,czy II wojna swiatowa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Dark75
Wszystko z okresu II wś ,a najbardziej interesuje mnie Korycki" Jan Trusiak oraz Sławatycki Wilczek",kowalem był.Podobno była tez komórka NSZ.
Moze wiesz cos o partyzantach" z oddziału W imie ojczyzny"(za rodinu) im G.Zukowa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam Jan Trusiak ps. Lachowicz, Korycki kim był i skąd pochodził nie będę już ci opisywał bo to zapewne wiesz, ale poszukałem i poszperałem w moich dokumentach i znalazłem kilka meldunków komendanta NZW powiat Bielsk Podlaski ps. Gryf, Gromlik z których wynika o konflikcie między organizacjami NZW i WIN.
Do Komendanta Okręgu NZW ps.Miecz
Dnia 13.04.45 podaje, że WIN pod dowództwem Koryckiego kom. Powiatu nałożyła kontrybucje w sumie około 500000 zł na kilka wsi i mieszkańców powiatu Bielskiego [dobrych Polaków] którzy są zorganizowani w konspiracji z NZW i NSZ i prosi komendanta okręgu o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie.
W dniu 03.05.45 z inicjatywy Sztabu Komendy NZW odbyło się spotkanie ze sztabem komendy WIN obwodu Bielsk Podlaski, ze strony NZW obecni byli Gryf, Orłowski, Bitny, Jurand, ze strony WIN Korycki, Orlik, Biały Bolek, Nowina w czasie rozmowy do porozumienia nie doszło i na zapytanie Gryfa do Koryckiego czy to jest prawda, ze on wydał polecenie zlikwidować jego czyli Gryfa. Korycki zaprzeczył i oznajmił ze on takiego polecenia nikomu nie wydawał i ze z jego strony nic mu nie grozi. Pod koniec spotkania Korycki oświadczył ze o współpracy miedzy organizacjami nie może być mowy.
Dnia 09.05.45. oddział WIN pod dowództwem Orlika wdarł się do mieszkania w Topczewie w którym mieszkał ps. Zaburzanin i po odczytaniu wyroku za wystąpienie z organizacji WIN i rozgłaszaniu nieprzychylnych informacji o Orliku został dotkliwie pobity i pod groźbą kary śmierci dostał zakaz składania meldunku do NZW. [prawdopodobną przyczyna było wstąpienie do szeregów NZW]
Dnia 12.05.45. Orlik prawdopodobnie za wiedza Koryckiego wykonał osobiście wyrok śmierci na dowódcy 2 kom. NZW ps. Zaburzaninie
Było bardzo dużo przypadków nadużywania siły i wykonywania wyroków śmierci jak i po jednej i po drugiej stronie. NZW tez bardzo źle się odnosiła do członków WIN i również były przypadki wykonywania wyroków śmierci, a przecież walczyli o to samo o wolna Polskę, tylko każdy na swój sposób pojmował tą walkę. Skomplikowane to wszystko było bo przecież Korycki pochodził z Korycin gm. Grodzisk a Gryf pochodził ze wsi Sielc gm. Boćki wiec po prostej linii było to jakieś 15- 20 kilometrów mogli być dalekimi sąsiadami a mimo to nie potrafili dojść do porozumienia.
Jeżeli chodzi o Holonki to zastępca kom .Pow. NZW ps. Rejtan, Walek pochodził z tych okolic nie wiem dokładnie z której wsi Holonki, Widzgowo, Klichy,Wojtki miał na nazwisko Twarowski?
Dnia 24.05.46.r. grupa operacyjna organów bezpieczeństwa z PUBP w Bielsku Podlaskim w rejonie wsi Holonki, Klichy, Sielc stoczyła walkę z bojówka NZW. W wyniku której 2 N.N. bandytów zostało zabitych i 2 rannych, których wzięto do niewoli:
Ps. Szpak ur. 1919 ranny w nogę
Ps. Wilk ur. 1922 ranny w twarz
O działalności oddziału „w imię ojczyzny” nic nie wiem , gdzie on działał jakie okolice?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki Dark!
Ta partyzantka w imie ojczyzny"(za rodinu)powstała zaraz po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej,załozył ja żyd z Brańska,Joszko Broide czy jakos tak.Działali na wzór braci Bielskich z Naliboków,nazywali sie poczatkowao Wilki z Brańska",w 44 roku w marcu połaczyli sie z partyzantami sowieckimi,to był oddział wiekszej organizacji partyzantki sowieckiej,przyjeli za patrona G.Zukowa.Dowódca był P.F.Razin,komisarzem Szostak,szefem sztabu L.G.Litwinow.Tych brygad było wiele,nozili rózne nazwy,im Chmielnickiego,Dzierzyńskiego,Kalinina,kutuzowa,etc.Brygada im Zukowa dzialala własnie w rejonie Brańska,zapuszczali sie nawet za łapy.Interesuje sie tym watkiem,bowiem w lipcu 44 roku w Brzozowie korabie zginał Tadeusz Westfal Karaś" i Jan Michałowski apałka",nie wiadomo kto ich zabił,rózne wersje chodza,a to ze maruderzy niemieccy,że własowcy i ze GRU(tym tropem idzie IPN).Ja chce sprawdzic trop owej partyzantki,ktos mógł Karasia i Zapałke wystawic właśnie im,w znalezionych dokumentach wynika że byli w okolicy Brzozowa/Hodyszewa właśnie tego dnia,mogli to byc Żukowcy" ale i Chmielniccy".Była tez jakas desantowa grupa rozpoznawczo-dywersyjna Sława".Mało wiem o tych brygadach,a chciałbym wiedzieć jak zgineli ci dwaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odnośnie Charytona
17.09.1940 r.[Bransk]-Fragment informacji Rejonowego Oddziału NKWD w Brańsku o sytuacji polityczno – ekonomicznej w rejonie , odnoszące się do spraw Polskiego podziemia.
Najbardziej wpływową partią w rejonie było SN [Stronnictwo Narodowe] które jednoczyło wielkich reakcyjnych chałupników, handlarzy i bogatych chłopów. Na podstawie dokumentów archiwalnych byłej Polskiej Policji tylko w gminie Brańsk naliczono 724 członków partii SN mającej 20 organizacji w 20 miejscowościach i 5 sekcji w pięciu miejscowościach i skład kierownictwa w 8 osobach.
W ostatnim czasie rozpracowaliśmy i aresztowaliśmy 3 wiejskich przewodniczących rad;
1 Były przewodniczący rady wiejskiej Rudka Dąbrowski Wiaczesław syn Antoniego, ochotnik Polskiej Armii , w 1920 r. aktywnie uczestniczył w walkach przeciwko armii czerwonej,systematycznie zastraszał ludność. W śledztwie ustalono że występuje on pod fałszywym nazwiskiem, prawdziwe jego nazwisko brzmi Miller.
2 Były przewodniczący Kostronoskiej rady wiejskiej Żochowski Józef organizator i przywódca pogromów. W radzie organizował wszelkiego rodzaju nielegalne narady skierowane przeciwko władzy radzieckiej, po aresztowaniu próbował zbiec.
3 Były sekretarz Korycińskiej rady wiejskiej CHARYTON ANTONI w przeszłości aktywny narodowiec, uczestnik pogromu Żydów, przy aresztowaniu stawiał opór w wyniku czego został zabity.
Naczelnik Brańskiego RO NKWD sierż.Atliwankin
Źródło NARB w Mińsku
Nie znam dokładnej daty jego śmierci i daty narodzin ale z powyższego dokumentu wynika ze został zabity przed 17.09.1940 r. ale poszukam jeszcze więcej info na jego temat .
Rzeczywiście było dużo tych sowieckich oddziałów partyzanckich znalazłem nawet kilka nazwisk z tej organizacji [za rodinu]w późniejszym czasie byli to funkcjonariusze Bielskiego PUBP ale żaden ze znalezionych nie był w oddziale pod patronatem [G.Żukowa] . porozmawiam jeszcze na ten temat z panem Romaniukiem z Brańska on może coś wiedzieć na temat tej grupy[wilki z Brańska] .pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy komendzie powiatu Bielsk Podl.NZW od stycznia 1945 r. został powołany sąd specjalny przez komendanta powiatu Jana Eliaszuka ps.Gryf, Gromlik w składzie;
1 komendant powiatu ps. Gryf, Gromlik - przewodniczący
2 ps.Gwiazda –z-ca. przewodniczącego
3 ps.Bitny – szef PAS i s. s .[sekcja specjalna]
4 ps. Kalina – szef wydziału
5 ps.Drzymała – członek s. s.
6 ps. Głuszec – członek s. s .i jednocześnie protokólant
W maju Sąd wydał 21 wyroków śmierci na osoby podejrzane na o współprace z UB i NKWD oraz na działaczy Lewicowych jak i na zwykłych bandytów i złodziei. Spośród 21 skazanych , wyroki wykonano na 13 osobach. Wyroki wykonywał oddział PAS lub specjalnie dobrani członkowie z S. S.[przeważnie byli to zaprawieni w bojach partyzanci lub zaprzyjaźnieni z innego powiatu członkowie PAS-u np. Wysokie Mazowieckie lub innych] w okresie swej działalności [oczywiście skład się często zmieniał]od 1945 do 1953 wykonała 32 –uch likwidacji osób ;
1945- 17 osób,4 żołnierzy ACZ. 2 pracowników administracji partyjnej,11 osób szpicli. informatorów, bandytów, złodziei.
1946-7 osób, 1 funkcjonariusz PUBP w Bielsku Podl. 1 funkc. MO , 1 czlonek PPR,2 osoby cywilne,1 były członek NZW i 1 osoba z jego rodziny
1947-1 osoba, zlikwidowany został członek NZW ps. Jordan za zdradę organizacji
W latach późniejszych było coraz mniej wyroków ze względu na częściowy rozpad organizacji ostatnim zabitym 1951 r. był z-ca komendanta MO w Bielsku Podl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Troszeczkę zajeło mi to czasu kolego Horseman ,ale może ci się to przyda.
Działalność owej grupy zaczeła się rzeczywiście na początku wojny lecz bardziej była to grupa nastawiona na przetrwanie niż na jakąkolwiek walkę, większość Żydów zyła w gettach tylko nieliczni podieli próbę jakiejkolwiek walki, lecz lasy w okolicach Brańska były już dość zapełnione różnymi grupami np.AK,NOW,NSZ jak i różnymi grupkami bandyckimi . Jedyną alternatywą owej grupy było przyłączenie się do któregoś z owych oddziałów co w praktyce i wedle przekonań ideologicznych niektórych członków tej grupy była niemożliwa, jedyną droga przetrwania około 1944 r. okazała się coraz bardziej aktywna na tych terenach partyzantka sowiecka. Kilku z nich połączyło się z sowiecką partyzantką [za rodinu] oddział liczył od 10 do 20 członków udało mi się ustalić kilku;
J.Broide
Filkensztejn
Herszel Rubin
Abe Olendzki
Jankiel Olendzki
Haim Wróbel
Mosze Rubinsztein
Brener
Szostak-sowiet
Litwinow- sowiet
Odnośnie grupy rozpoznawczo dywersyjnej „Sława”członkiem był niejaki Jan Onocik pochodził ze wsi Sypnie został zrzucony wraz z kilkoma innymi sowietnikami w te rejony mieli za zadanie przeprowadzić rozpoznanie co do działających tu grup partyzanckich, baza ich znajdowała się w lasach koło Bociek. Jestes kolego z tego regionu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Założenia programowe i kierunki działalności NZW w powiecie Bielsk Podl.
-prowadzenie walki zbrojnej z ustrojem Polski Ludowej aż do wyzwolenia kraju spod jarzma i wpływów Rosji bolszewickiej
-utworzenie państwa katolickiego w oparciu o doktrynę kościoła rzymsko –katolickiego
-zalegalizowanie Stronnictwa Narodowego jako partii politycznej i odzyskanie ziem wschodnich Polski z Wilnem i Lwowem
Realizowana działalność była ukierunkowana na osłabienie sił zbrojnych Polski Ludowej świadczy o tym rozkaz Komendanta Powiatu NZW Kochanowskiego nr. 152 z dnia 16. 08.46 r.
-w związku z poborem do wojska Żymierskiego zgodnie z rozkazem Komendanta Okręgu .stawiennictwo każdego członka NZW pozostawia się do jego indywidualnej decyzji
-Komenda Powiatu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje, ponieważ ustosunkowanie się do poboru pozytywnie, może pociągnąć za sobą skutki wiodące do pacyfikacji rodzin i niepotrzebnych ofiar w ludziach
- nie dopuścić do stawiennictwa członków zdekonspirowanych ponieważ PUBP jest w stałym kontakcie z RKU i wszystkie prawdziwe nazwiska będą znane dla UB.
- obecność naszych członków w szeregach Armii Żymierskiego nie osłabi naszych sił aktywnych,natomiast zmniejszy spoistość w LWP
-członkowie NZW w wypadku wojny lub rozruchów w kraju powinni z bronią w ręku opuścić LWP i zgłosić się do najbliższej placówki NZW.
Po amnestii w 1947r. i ujawnieniu się około 50 członków NZW z powiatu Bielskiego komendant powiatu Kochanowski zmienił swoje kierunki działania i dążył do;
-stworzenia jednolitego kierownictwa dla wszystkich oddziałów nieujawnionego podziemia działającego na terenie powiatu Bielsk Podlaski niezależnie od ich zabarwienia polityczno-ideologicznego i ukierunkowania koordynacji działań poszczególnych bojówek przeciwko władzy ludowej

Share this post


Link to post
Share on other sites
@dark
Jestem z okolicy,mam Rancho" w Holonkach.
O Janie Onaciku troszke wiem,mam jego wspomnienia Pod szczęśliwą gwiazdą".
Dzieki za liste owych żydów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Horseman pytałeś o człowieka o nazwisku Sławatycki ps. Wilczek ? znasz pana Bańkowskiego z Bielska chyba już ostatniego aktywnego członka NSZ na tych terenach mimo swoich sędziwych lat da się jeszcze z nim porozmawiać . Ma on w swoim spisie 2 lub 3 Sławatyckich z Holonek lub z Widzgowa dokładnie już nie pamiętam tzn. karty osobowe danych osób , jakbyś był zainteresowany można by było z nim porozmawiać ? pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Część raportu terenowego z lutego 1946 r.o działalności organów bezpieczeństwa na terenie pow. Bielsk Podlaski dokonana przez KP NZW i komendanta Kochanowskiego ;
Wszystkie miasta i miasteczka są obsadzone przez wojska Berlingowskie, wojska te są w ciągłym ruchu. W terenie posuwają się bardzo szybko okrążają wieś po wsi dniem i nocą i przeprowadzają masowe aresztowania . Kolega GRYF [były komendant powiatu ]nie żyje, zginą tragiczną śmiercią podczas otaczania jego wioski, podziurawiony wieloma kulami w stodole gdyż nie chciał się poddać. Wieś ta była otaczana kilka razy aresztowano w niej 16-tu naszych kolegów , miedzy innymi został aresztowany brat żony śp. GRYFA kol. Laska , we wsi Antosia aresztowano nam całą drużynę 17 ludzi, we wsi Olgierda aresztowano 7 ludzi.
Wydział wywiadu w komendzie powiatu właściwie nie pracuje lub pracuje z opóźnieniem kolega Saturn pomimo solennych obietnic do pracy nawet nie przystąpił
Powołanie nowego oddziału PAS natrafia na poważne trudności . Nie ma wystarczającej odzieży wojskowej , broni maszynowej i amunicji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sławatycki Tadeusz ps. Sławek, Pewny d-ca drużyny - 1941 -1947 w plutonie Chłopa placówka Brańsk.Był jednym z 3 łączników do i z" bazy Koryckiego. Nie ujawnił swojej pracy w konspiracji. Ewakuował się do USA.
Sławatycki Józef ps. Zbrojny.Był zdolnym rusznikarzem.
Obaj byli żołnierzami AK-AKO-WiN.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W ok. Brańska działała żydowsko-sowiecka grupa bandycka.na tym terenie mieli oparcie w kilku rodzinach polskich, łasych na ich bandyckie zdobycze / wieprze,cielęta, płótno, skóry owcze, zboże - artykuły iezbędnej" konsumpcji /.Stałym terenem działania -baza wypadowa - tej grupy był obszar Brańsk-Wyszki-Hodyszewo. Latem 1943 r. AK rozpoczęło akcję czyszczenia terenu z tzw. turystów i z wszelkiej maści bandytów. D-ca plutonu szkieletowego Długi " z Hodyszewa otrzymał od Znaka zrozkaz zrobienia porządku z tą bandycka zbieraniną.Latem 1943 lub 1944 / zboże było wysokie - nie pamiętał miesiąca / jego pluton szkieletowy - chłopcy głownie ze Ścion, Kiewłak i Hodyszewa - zlokalizowali w terenie bandytów i rozpoczęła się walka.Bandyci poszli w rozsypkę. Prawie cały dzień ganiali ich po okolicy. Jeńców nie brali.
Innych powyciągali z kryjówek. Przeprowadzili również rewizje w tych zabudowaniach, w których były kryjówki.Znaleźli dużo ukrytych skór,płótna, ubiorów, butów, słoniny, smalcu - wszystko pochodziło z rabunku.Współpracownicy bandytów dostali ostrzeżenie ,a ich gołe dupy " odpowiednią ilość wyciorów. Po tej akcji szkieletowy pluton Długiego wzbogacił się w broń i amunicję. Wzrósł też ich autorytet w społeczeństwie.
Długi " nie pamiętał jak liczna była to grupa.Została wybita co do jednego ".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jawor masz może jakieś informacje o przebiegu działalności Bolesława Aleksandrowicza ps. Skrzetuski jeżeli masz? chodzi mi w jakich okolicznościach on zginął , to byłbym bardzo wdzięczny pozdrowionka

Share this post


Link to post
Share on other sites
W konspiracji od jesieni 1939 r.- parafia Boćki.
Później pretendował do bycia komendantem tej placówki, ale nie został nim. Nie podporządkował się i zszedł na psy - chodził na bandytkę z grupą młodych uzbrojonych.Miał pecha ponieważ napadł na gospodarstwo / spaliło się / w parafii Wyszki, w którym była aza" tej placówki. Zanak wysłał za nim obserwatora wywiadowcę / zamieszkał on potem w Truskach /.
W Wojencu u Żyta" / miejsce postoju k-nta placówki Boćki /podjęto decyzję o jego likwidacji.Nie było chętnego do wykonania likwidacji ponieważ Skrzetuski był ostrożny i nie obliczalny - bali się go wszyscy łącznie z k-ntem placówki..
Otrzymał wieczorem serię z erkaemu w plecy od swojego człowieka ,gdy szli do jego domu.
Inni z jego grupy powiązani jak barany " leżeli w sieni i czekali na swój los, ale ze względu na młody wiek darowano im winę.
To tak na skróty "
Refleksja.
Źle potoczył się jego los. Nie został doceniony jego wkład w organizację konspiracji w latach 1939-41 - był współorganizatorem organizacji Żelazny Krzyż Śmierci / mutacja na terenie parafii Boćki Podlaskiego Batalionu Śmierci/. Został odtrącony " i zmarginalizowany.. Gdyby doceniono go, to możliwe, że byłby jednym z bardziej bojowych żołnierzy konspiracji. To moje zdanie,które wyrobiłem słuchając różnych na jego temat opowieści.Tragiczna postać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jawor czyżbyś miał na myśli Pana Nazarko jako tego wywiadowcę którego wysłał Zaniewski ps. Znak i czy może znasz jakiś członków oddziału Aleksandrowcza? Wiem że Chłód ps. Szpała był bardzo blisko związany z Aleksandrowiczem i czy możesz napisać coś więcej o tej organizacji Zelazny Krzyż Śmierci pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites
@dark75
Od NZW poprzez AK -WiN doszliśmy do pierwszego sowieta!
Może jakiś nowy wątek np. konspiracja w latach 1939-1941 na Białostocczyźnie - żeby nie zaśmiecić tego o NZW ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam , nie ma problemu z tym nowym wątkiem , pierwszeństwo założenia pozostawiam kol. Jaworowi1956 z racji jego większego doświadczenia i zdobytej przez lata wiedzy. pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 30.06.1946r. rozkazem personalnym Komendanta Okręgu NZW został ustalony nowy sztab Komendy Powiatu NZW krypt. Burza
Komendantem Powiatu zostaje ponownie Z. Tarnowski ps. Dziadek, Kochanowski [używający podczas swojej pracy konspiracyjnej wielu pseudonimów i fałszywych nazwisk].
-szefem wydziału pierwszego –ps . Hrabicz
-szefem wydziału drugiego- ps. Rejtan ,Walek
- szefem wydziału trzeciego- ps. Podhalny
-szefem kancelarii Kochanowski mianuje kolegę o ps. Jadżwing
-szefem PAS-u – od marca był ps. Żagiel do lipca 1946r.pózniej ps. Paw do 1947r od 1947r. szefem PAS-zostaje ps. Głuszec i funkcję tą pełni do 1953r do chwili aresztowania
Wydział pierwszy organizacyjny dzielił się na osiem oddziałów;
1 – szkoleniowy – obsada nieznana
2 – inspekcyjny- obsada nieznana
3 – finansów- obsada nieznana
4 – sekretariatów- obsada nieznana
5 – archiwalny- obsada nieznana
6 – łączności – obsada nieznana
7 – pomocnicza WSK- pełniła ps. Kresowianka do chwili jej aresztowania 29.12. 1949r.
Wydział drugi wywiad i kontrwywiad- obsada nieznana .
Wydział trzeci propagandy dzielił się na dwa oddziały;
1 – prasy- obsada nieznana
2 – oświaty i wychowania narodowego – obsada nieznana
do najbardziej licznych gmin w powiecie pod względem zaprzysiężonych członków NZW należą;
1 – Gmina Wyszki- 183 członków
2 – Gmina Ciechanowiec- 172 członków
3 – Gmina Brańsk- 126 członków
4 –Gmina Grodzisk -117 członków
5 – gmina Drohiczyn – 97
W niektórych gminach jak np. Czeremcha , Kleszczele, Białowieża, Orla, Narewka, Mielnik organizacja NZW praktycznie nie istniała.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niektóre znane akcje bojowe wykonane przez członków NZW działających na terenie pow. Bielsk Podl.
-dnia 28.05.45r. w miejscowości Knorydy oddział bojowy NZW pod dowództwem ps. KRUK dokonał ataku na jadący samochód z żołnierzami Acz. W wyniku ostrzelania samochodu 4 sowietów zostało zabitych
-dnia 24.09.46r w miejscowości Grodzisk bojówka NZW pod dowództwem ps. SĘK uzbrojona w broń maszynowa ,raniła przebywającego tam służbowo funkcjonariusz MO, który dokonywał sciągania kontyngentu z miejscowej ludności. Został on później przetransportowany do pobliskiego lasu gdzie dwóch członków oddział ps .JAZWIN i ps. LAMPA dokonali rozstrzelania .
-dnia 18.09.45r.na polecenie szefa PAS dowódca bojówki NZW ps. ŁADUNEK wraz z dobrze uzbrojona grupą dokonali ataku na posterunek MO w Wyszkach , zostało rozbrojonych 7 funkcjonariuszy MO i zarekwirowana broń znajdująca się na posterunku .
-dnia 19.10.45.r. z polecenia dowódcy pierwszego batalionu ps. ODRA szef batalionowego oddziału PAS ps. OSA wraz ze swoim oddziałem dokonali zatrzymania pociągu na odcinku Lewickie –Strabla w którym były przewożone pieniądze .Zostało zarekwirowane 150000 tys. które zostały przekazane na potrzeby organizacji
-dnia08.11.45.r. 18 osobowy oddział dowodzony przez ps. BITNY niedaleko wsi Bronka rozbroiła 16-osobowy oddział MO ,zarekwirowano 14 karabinów ,12 pistoletów TT . Po rozbrojeniu Milicjanci zostali puszczeni wolno
-dnia 12.06.46.r. oddział PAS pod dowództwem ps. GŁUSZEC ubrana w mundury WP rozbroiła posterunek MO w Grodzisku rekwirując 4 karabiny ,5 pistoletów maszynowych PPSz ,400 sztuk amunicji ,5 magazynków do PPSz i 2 mundury ofiar w ludziach nie było.
Członkowie PAS na polecenie K.P. NZW wykonywali również wyroki śmierci na funkcjonariuszach UB, MO,PPR, działaczach lewicowych ,szpiclach i agentach NKWD działając ściśle według instrukcji PAS szefa Komendy Głównej NZW.
INSTRUKCJA-likwidacja zdrajców może być wykonywana systemem tzw. tajnego zniknięcia , lub jawnego rozstrzelania .Metody wykonania pozostawiam do dyspozycji Komendanta Okręgu i Komendanta Powiatu ,każdy zlikwidowany musi mieć wyrok ,o ile na to nie pozwalają okoliczności wyrok będzie wydany „post faktum”
SZEF PAS KG NZW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information