Jump to content

196 ton srebra do wyłowienia


Recommended Posts

Zatopiony wrak pełen srebra - takiego spektakularnego odkrycia dokonała amerykańska firma zajmująca się poszukiwaniem statków. To brytyjski SS Mantola - storpedowany przez niemiecką łódź podwodną podczas pierwszej wojny światowej.
Odkrycia dokonała firma Odyssey Marine Exploration. Wrak SS Mantola znajduje się na głębokości około 2,5 kilometra w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Spoczywa w odległości około 160 km od innego wraku - SS Gairsoppa - który Odyssey odnalazła w zeszłym miesiącu.


Mantola zatonęła 9 lutego 1917 roku, po tym jak została storpedowana przez niemiecką łódź podwodną. Szacuje się, że w jej ładowniach znajdowało się około 196 ton srebrnego kruszcu, co czyni go największym drogocennym ładunkiem, który uda się odzyskać z morza.

Wydobędą skarb na wiosnę

Wartość skarbu może sięgnąć nawet 19 milionów dolarów. Odyssey będzie mogło zachować aż 80 procent zysku.

Firma rozpocznie wydobywanie skarbów z obydwu wraków na wiosnę przyszłego roku, kiedy pogoda na Atlantyku będzie lepsza.


http://www.tvn24.pl/-1,1720422,0,1,196-ton-srebra-do-wylowienia,wiadomosc.html
Link to post
Share on other sites
Jeszcze parę dni temu według artykułu, który był zamieszczany wcześniej, to Gairsoppa miała być tym największym skarbem znanym w historii. I chociaż na jej pokładzie jest 198 ton srebra, to nagle Mantola stała się ogatszym" wrakiem, mimo że srebra jest mniej o 2 tony.

Niech mi ktoś wytłumaczy tę pokrętną dziennikarską logikę, bo mnie od tych ajwiększych skarbów" zaczyna już nieco głowa boleć ;)
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information