Skocz do zawartości

Mój pierwszy czołg lub to co z niego pozostało


Rekomendowane odpowiedzi

A tu zdjęcie z widoczną gąsienicą i jej budową. Niestety do naszych czasów nie zachował się ani jeden pojazd tego typu, więc bardzo trudno dopasowywać detale jego budowy z uwagi że istnieją tylko zdjęcia archiwalne które jak wiadomo nie są dobrej jakości a o detalach nie wspominając. I nie jest to ostatni rozpoznany pojazd ;o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • Odpowiedzi 268
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Minęło trochę czasu, część części udało mi się wypiaskować i zakonserwować przez co niektóre się uczytelniły a także coś się dało rozpoznać. I tak pierwszy rozpoznany z trudem detal który najpierw interpretowałem jako jakaś stała nieruchoma osłona wizjera lub peryskopu . Niestety trop błędny . wnikliwa analiza zdjęć pojazdów Francuskich pokazała że jest to osłona z wziernikiem do amortyzatorów w czołgu średnim Renault D2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

I znowu wyjazd ;o))to już IV wylot, może znowu coś wyskoczy . A tu ciekawostka i pomoc w rozpoznawaniu otrzymana od pracownika MWP który rozpoznał detal .Jest to detal elementu mocowanego w wieży czołgu Renault FT 17 . Jest to łapka zabezpieczająca wieżę przed spadnięciem z łożyska obrotu wieży . Mocowanie wieży do kadłuba . 4 takie łapki zabezpieczały wieże przed spadnięciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakończył się IV etap poszukiwań pojazdów niemieckiego muzeum pancernego. 4 dni poszukiwań zaowocowały nie tylko odnalezieniem wielu ciekawych artefaktów ale także upewnieniem się co do rozpoznanych typów pojazdów a także nowymi znajomościami. Poznałem tym razem na wizji" człowieka który nie tylko pomógł nam w poszukiwaniach ale także wskazał swoją miejscówkę pewniaka bezinteresownie co obecnie jest bardzo rzadko spotykane w gronie poszukiwaczy. Udaliśmy się w trójkę i efektem czego było po pól dnia czesania" lasu odnalezienie przez niego wspaniałego artefaktu jakim jest boczny prawy pancerz kierowcy czołgu średniego Renault D1. Pancerz w doskonałym stanie razem z mocowaniami i kompletem nitów a także...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasuwą otworu szpary obserwacyjnej. byłem zaskoczony że w roku 29 kiedy ten czołg produkowano , nadal stosowano dość archaiczny typ zasuwki stosowany także w Renault FT 17 z pierwszej wojny światowej. Ciekawostką jest też to że mierząc grubość pancerza odnalezionego a wynosi on 3 cm i wydaje się nam że ten boczny pancerz kierowcy powinien być zaliczany do pancerzy przednich to jest to wersja D1A wyprodukowana w ilości 10 szt!. potwierdzi się to dopiero jak uda się odnaleźć coś z wieży czołgowej ponieważ D1A różniła się wieżą pojazdu od wersji D1B. Niestety do naszych czasów nie zachował się ani jeden pojazd tego typu a nawet jakieś resztki. Czołg tego typu był w roku 1938 oferowany Wojsku Polskiemu , lecz uznany za przestarzały nie został brany przez naszą misję zakupów brany pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kiepskie zdjęcie wizjera niestety nie dysponuję lepszym" jak wyglądał po założeniu na niego optyki, która można było demontować. Ja niestety znalazłem samą część Pancerną" - przydało by się zdjęcie w dużym powiększeniu tego detalu aby wiedzieć czego szukać w polu szczątków" ,o raz marzenie aby mieć rozrysowanie jak to to działało. Wizjer wprowadzony chyba rozkazem armii do wszystkich wozów pancernych aby była łatwość napraw i standaryzacji niektórych elementów w czołgach. Tak jak u nas został montowany do pojazdów pancernych w drugiej dekadzie lat 30 peryskop odwracalny Gundlacha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście posiadam trochę planów konstrukcyjnych tego czołgu, przez co czasami jak jest fart i to trafi się detal który można rozpoznać wg oryginalnego planu konstrukcyjnego Renaulta R35. Inaczej raczej trudno aby cokolwiek zidentyfikować wśród szczątków rozbitych różnych pojazdów. Jeśli ktoś posiada jakieś plany francuskich czołgów to jestem chętny na wymiany ;o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie