Jump to content
Sign in to follow this  
Landszaft

Mój pierwszy czołg lub to co z niego pozostało

Recommended Posts

Pierwszy wizjer widoczny na początku opowieści to mniejszy wizjer kierowcy. Kierowca pojazdu miał luk wejściowy który składał się z dwóch płyt, ręcznie opuszczanej dolnej i hydraulicznie podnoszonej górnej. Górna płyta miała jeszcze podnoszony mały wizjer który był otwierany w trakcie przejazdów drogowych pojazdów i zamykany w trakcie walki.

Rozpoznany wizjer przez Woodhavena spowodował że przeglądając fanty znalazłem element z drugiego wizjera. W obu elementach musiały być montowane soczewki, które zostały zniszczone, element ten jak widać był przesuwny

Jak widać jest na szczycie wieży. Otwierać - wypchnąć ją można tylko z wnętrza czołgu, niestety po jej otwarciu trzeba zamknąć ją wychodząc na zewnątrz pojazdu. Po otwarciu swobodnie można wrzucić przez otwór do wnętrza granat, jak i go wyrzucić na zewnątrz. Jako wyrzutnik łusek był by zbędny bo one wylatywały przez podłogę, znowu tylna pancerna klapa wejściowa do wieży a zarazem siedzisko dowódcy w trakcie przemarszy była także wywietrznikiem wozu. Więc do czego to miało służyć ??

Oczywiście oprócz elementów stalowych jak widać las obfitował w masę elementów aluminiowych, widać tu szczątki korpusów , mocowań, tłoków itp. Pytanie co w tym czołgu było aluminiowe ?? czy w czołgach było tak szeroko stosowane aluminium ?? Czy przypadkiem nie był tam inny pojazd z którego pochodzą te elementy. Niestety aluminium błyskawicznie się utleniało i rozpadało. Czasami po prostu wykopywałem dołek białego proszku a element miał już ledwie centymetr.

minęło od wyprawy kilka miesięcy przyszedł czas na konserwację. Pierwszy etap piaskowanie. tu luk kierowcy po piaskowaniu

i druga strona. Liczyłem że w trakcie piaskowania wyjdą jakieś sygnatury, ale niestety Francuzi to nie kraj w którym królują stemple wojskowych odbiorów technicznych

i strona wewnętrzna. Powoli sukcesywnie będę pokazywał elementy pozyskane w trakcie wykopków po czyszczeniu i konserwacji.

Ciekawostką jest fakt że wyszły pierwsze sygnatury producenta
nr pancerza 4719-97 i pod spodem znaczek w kole trudny do rozczytania i cyfry 92

Oraz poniżej cyfry 111 lub 114 potem 0 i jeszcze kawałki liter. Powoli brnę w konserwacji i poszukiwaniu następnych elementów dopasowania układanki tego pojazdu. W tym tygodniu otrzymałem kilkanaście stron A1 dokumentacji francuskiej fabrycznej tego pojazdu z rozrysowanymi elementami które posiadam

pierścień obrotu wieży. Średnica wewnątrz 65 cm . czyli ciasno w wieży !!. średnica praktycznie prawie jak właz do kanałów miejskich