Jump to content
  • 0

Sztabka cyny ?

michail77

Question

Witam.
Jest to mój pierwszy post więc wypada mi się przywitać :)

Jeżeli miał ktoś styczność z takimi sztabkami to proszę o pomoc w identyfikacji.
Są to sztabki o wymiarach: długość 40cm. szerokość 5cm. wysokość 3cm. Waga 5.9 kg.(może nie dokładna bo ważone na zwykłej dla ludzi" :) ).
Dziadek je trzymał myśląc że to srebro, z tego co mówił to daaawno temu wykopał przypadkowo przy pracach na ogrodzie, lecz wizyta u złotnika rozwiała te wątpliwości.
Nie jest to na pewno srebro (szkoda), ma niską temperaturę topnienia, sprawdzałem odcinając kawałek który roztopił się nad palnikiem kuchenki gazowej po długim rozgrzewaniu.
Ponadto są bardzo niewyraźne bicia, coś jakby HH VE GA.
Jedna sztabka jest pęknięta, ma przekrój jakby ziarnisty.

8 answers to this question

Recommended Posts

Witam.
Jest to mój pierwszy post więc wypada mi się przywitać :)

Jeżeli miał ktoś styczność z takimi sztabkami to proszę o pomoc w identyfikacji.
Są to sztabki o wymiarach: długość 40cm. szerokość 5cm. wysokość 3cm. Waga 5.9 kg.(może nie dokładna bo ważone na zwykłej dla ludzi" :) ).
Dziadek je trzymał myśląc że to srebro, z tego co mówił to daaawno temu wykopał przypadkowo przy pracach na ogrodzie, lecz wizyta u złotnika rozwiała te wątpliwości.
Nie jest to na pewno srebro (szkoda), ma niską temperaturę topnienia, sprawdzałem odcinając kawałek który roztopił się nad palnikiem kuchenki gazowej po długim rozgrzewaniu.
Ponadto są bardzo niewyraźne bicia, coś jakby HH VE GA.
Jedna sztabka jest pęknięta, ma przekrój jakby ziarnisty.

Witam
kolega Anarchista może mieć racje sztabka może być stopem stosowanym do składu zecerskiego w maszynie linotypowej,http://www.wynalazki.mt.com.pl/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=286&Itemid=51
pamiętam te wehikuły z czasów szkoły podobne sztabki były w tym stosowane

Z tych wymiarów i wagi, które podałeś wychodzi gestość 9,8 g/cm3. Gęstość cyny to 7,4 g/cm3, a ołowiu 11,3 g/cm3. Można więc z tego wnioskawać, że jest to prawdopodobne jakiś stop ołowiu, może drukarski.
Niestety nic nie potrafię powiedzieć o pochodzeniu.

Na ołów trochę za twarde, chyba że z małą zawartością ołowiu, ponadto po przecięciu widać że nie utlenione miejsce ma kolor srebrny.
Wziąłem zmierzyłem dokładniej suwmiarkom w środkowych częściach sztabki, i dokładniej wychodzi 3,7x5,1x39,5.
Co do wagi to muszę w takim razie dokładniej zmierzyć np. w spożywczaku.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information