Skocz do zawartości

Jak zrobić wystarczająco poprawne zdjęcie monety


sigis3

Rekomendowane odpowiedzi

Tyz piknie :)
Jeśli ktoś posiada aparat tzw. hybrydę, albo nawet kompakt z możliwością mocowania filtrów (można dokupić specjalne tuleje) a chciałby spróbować swych sił w makrofotografii polecam konwerter Raynox DCR-250. Koszt około 220 zł, a naprawde sie opłaca. Nie warto kupować natomiast soczewek macro +4, +10 dioprii itp. - straszne zniekształcenia. Do tego jakiś mały statyw i można robić fajne fotki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparat : Fuji J50 - funkcja makro.
Światło : Dzienne
Podstawka : Tak

Jak dla mnie zdjęcie jest zadowalające, wykonanie zajmuje mi jakieś kilka sekund, aparat trzymam w rękach. Potem wystarczy wyciąć monetę w programie ale oczywiście nie trzeba. Metoda szybka i jak widać fotka czytelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh znafcy" fotografii się znaleźli ..... oczywiście wkleiłem swoje z zawarciem emotikonki :)

jest to raczej zdjęcie no powiedzmy makro, czy artystyczne, zrobione aparatem pełnoklatkowym z dedykowanym obiektywem makro .... rozdzielczość tego zdjęcia w orginale umożliwia zrobienie nawet dość ostrego bilbordu, specjalnie nie kadrowałem bo dlamnie liczy się również kompozycja ... ale rzeczywiście to nieco nie na temat :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego popek to jest w dziale o monetach a nie pięknych zdjęciach... Na owarzyskim" jest taki jeden temat, zdjęcia najpiękniejsze czy jakoś tam, gdzie podobne foty możesz wklejać tu ważne są szczegóły; do identyfikacji, do ocenienia oryginalności i do porównywania różnic...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dłuższego czasu jestem pod wrażeniem tych fotek...
Osobiście brakuje mi listy referencyjnej - urządzeń skutecznie wykonującej makrofotografię - 20 mm - 800 pikseli

specyfikacje urządzeń - zamieszczają - informację że funkcja jest" w urządzeniu - a realia pokazują, że użycie jest kłopotliwe - lub niemożliwe w ormalnych" warunkach...

robimy listę urządzeń - i dajemy fotkę
i mały komentarz w temacie stopnia upierdliwości"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jakość zdjęć przedmiotów zamieszczanych do identyfikacji często wciąż jest mocno nieciekawa, przypominam więc wątek.

Szczególnie zwróciłem uwagę na fotki kolegi siwy_49, telefon, matryca 3,2 mpix, a też wyszło nieźle! Odczarujmy sprzęt i te pixele, można zrobić dobrą fotkę naprawdę prostym aparatem.

Może ktoś jeszcze doda swoje fotki i pokaże jakim sprzętem można osiągnąć dobry efekt?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze coś od siebie na temat soczewek. Na zdjęciu porównanie dwóch zdjęć trojaczka:
1.- za pomocą zwykłej soczewki +4 dioprie (cena ok 10 zł)
2.- wspomniany wcześniej Raynox (cena ok 200 zł)
Zdjęcia nie przerabiane i nie powiększane w żadnym programie graficznym i jeszcze niewykorzystany do końca 10X zoom optyczny w aparacie. Nasuwa się wniosek że tanim kosztem też można uzyskać niezłe powiększenie małego przedmiotu.
Tania soczewka daje jednak widoczne zniekształcenia szczególnie na brzegach kadru ( w tym przypadku to jednak schodzi na dalszy plan, moneta jest w miarę czytelna)
W moim przypadku zwyciężył jednak konwerter, lubię od czasu od czasu na spacerze zajrzeć w oczy np. pająkowi a tutaj wszelkie zniekształcenia są niemile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja tania dla zmęczonych doborem aparatów z makro i dobieraniem oświetlenia
kamera internetowa 1,3 Mpx z ręcznym ustawianiem ostrości od 20 mm
-----------
kontrola efektu na monitorze - online
ustawienie gotowej rozdzielczości - do forum
minusem jest zapis w formacie *.bmp który trzeba przetworzyć do *.jpg
warto ustalić kamerę w uchwycie i dorobić oświetlenie
http://myvimu.com/exhibit/30391?ref=1023
http://myvimu.com/exhibit/29696?ref=1023
http://myvimu.com/exhibit/30393?ref=1023
http://myvimu.com/exhibit/29697?ref=1023
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kamerę internetową, to chyba zwycięzca w kategorii najmniejsza matryca. Jestem pod wrażeniem.

Zdjęcia lustrzankami piękne, na potrzeby forum aż za dobre, jak myślę. Naprawdę można dużo osiągnąć relatywnie niedużym koszem. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje pięć groszy.
Zawsze robię fotki monet na zacienionym parapecie.
Światła i tak jest dość, a rysunek nie jest bardzo jaskrawy.
Zwykle ustawiam pieniążek na łusce żeby uzyskać rozmyte tło.
Nawet tutaj widać,że z białego papieru zrobił się jakiś jarzębiaty.
To tyle.
Chętnie zapoznam się z innymi metodami.
Pozdrawiam
Arbi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam, ja robiąc zdjęcia zwracam przede wszystkim uwagę na oświetlenie boczne waloru, ponieważ wtedy jej szczegóły wydają się być bardziej odstające od lica monety. Powoduje to, że moneta staje się wyjątkowo piękna. Niestety mimo moich największych chęci nie zawsze to wychodzi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie