Jump to content

Pruscy żołnierze z Kłodzka przyjechali do Wrocławia


Recommended Posts

Dziewięciu pruskich żołnierzy w strojach z początku XIX wieku rozstawiło w Rynku swoje namioty, wyciągnęli szable i armatę. W ten sposób chcą zachęcić wrocławian do przyjazdu w następny weekend do Kłodzka, gdzie odbędzie się rekonstrukcja bitwy o twierdzę
Nowoczesna promocja historycznego miejsca
Fot. Karolina Drogowska
Nowoczesna promocja historycznego miejsca
więcej zdjęć
Żołnierze rozbili się przy przejściu z Rynku na plac Solny. Mają dwa namioty: jeden sypialny, a drugi tzw. regimentowy, gdzie - jak mówią - wspólnie biesiadują po wygranej bitwie. W środku rozstawili używane 200 lat temu naczynia, a na zewnątrz wystawili armatę. Są ubrani w mundury, które w czasach napoleońskich nosił 47. Pruski Pułk Piechoty z Kłodzka. W 1807 roku obronił on Twierdzę Kłodzką atakowaną przez Hieronima, brata Napoleona.

- O tym, że jesteśmy z Kłodzka, świadczą żółto-czerwone pompony przyczepione do naszych kapeluszy. To barwy miasta. Ja mam na sobie mundur artyleryjski, kolega jest ubrany w ten należący do oficera piechoty, inny strzelca wyborowego. Mundury są bardzo dokładnie odtworzone, można się więc przyjrzeć wszystkim detalom - mówi Grzegorz Skrobich, jeden z żołnierzy.

Prusacy będą się prezentować w Rynku w piątek do godz. 20 i w sobotę od godz. 12 do 20. Na sobotę planowany jest też wystrzał z armaty oraz konkurs wiedzy o Twierdzy Kłodzkiej. Dwie osoby, mężczyzna i kobieta, które popiszą się najszerszą wiedzą, wygrają dwudniowy pobyt w Kłodzku podczas obchodów Dni Twierdzy oraz rolę w specjalnym przedstawieniu kostiumowym, zaplanowanym na czas festiwalu.

VI Dni Twierdzy Kłodzkiej rozpoczynają się w czwartek 11 sierpnia i potrwają do niedzieli. Głównym punktem o godz.16 będzie wielka rekonstrukcja bitwy prusko- francuskiej z udziałem 400 żołnierzy nie tylko z Polski, ale także m.in. z Niemiec, Czech, Austrii, czy Litwy.

Więcej... http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,10070530,Pruscy_zolnierze_z_Klodzka_przyjechali_do_Wroclawia.html#ixzz1UBXvaZXR


------------------------------

KSz- pozdrowienia :-)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information