Skocz do zawartości

Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej


11021979

Rekomendowane odpowiedzi

Stoi jeszcze. Będąc w tym roku na zlocie pojazdów militarnych wjeżdżając do Bornego od Łubowa widziałem ją kątem oka. Jeśli chodzi o gapę to poszukaj kolego pupil i zamieść na forum. Wiem, że na Domie Oficera za głową rycerza na koniu znajduje się swastyka. Jest doskonale widoczna, zwłaszcza jak patrzy się z boku pod pewnym kątem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
:) poszukam. ta gapa byla na jednym z koszarowcoow tych po lewej stronie, poniemieckich.po lewej jadac od Lubowa:). wtedy trwal w nim remont i adaptacja na mieszkania. rosjanie jakas tablica ja zaslonili bo wyraznie byl odcisk tablicy i otwory w scianie.Ale tylko dla spostrzegawczych bo jednak powaznie ja skuli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzebiąc po stronie PGW AR (rosyjskiej) natknąłem się na mapę Bornego Sulinowa z 1942. Jest bardzo ciekawa bo z naniesionymi wszystkimi obiektami o zastosowaniu wojskowym. Znajdują się również wytyczone na niej tzw. pasy ognia strzelnic. Zaintrygował mnie zwłaszcza fragment dotyczący Kłomina. Widać na nim jakie potężne było za czasów niemieckich i ile rozebrali Rosjanie. To Kłomino po wyjściu Rosjan to tylko cząstka jaka pozostała a obecnie to już tylko praktycznie historia. Na czerwono zaznaczyłem obiekty i budynki rozebrane przez Rosjan na budowę m.in Pałacu kultury w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po długich poszukiwaniach zalazłem potwierdzenie przeznaczenia schronów typu GRANIT". Na stronie
http://www.sgv.su
zrzeszającej byłych żołnierzy PGW AR znalazłem wypowiedź jednego z żołnierzy służących w Białogardzie obiekt 3001. Wg jego relacji w schrony typu GRANIT wybudowano w późniejszym okresie niż obiekt T-7. GRANIT przeznaczony był do składowania ładunków jądrowych przeznaczonych dla lotnictwa. I to by się zgadzało z poprzednimi przypuszczeniami. W latach 70-tych i 80-tych na uzbrojenie lotnictwa LWP weszły samoloty zdolne przenosić bomby jądrowe. A sam obiekt typu T-7 budowany był w 1967 roku.

Да,в среднем 24 ед. транспортных а/м, но это количество надо уважать только приблизительно. Каждый "арсенал имел свои специфика.
Одным из специфик В/Ч П.П. 01959 (ДОБРОВО) была отдельная сборочная бригада в составе ПРТБ, которая выполняла функцию авиационней РТБ.
Посмотри снова ссылку, которую я уже давал -виртуальный путь по бункере(wirtualny tour po bunkrze):
http://grelus.org/blog/2010/08/obiekt-3001/

Именно в этом хранилищи складировались авиационные ЯБП"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz składowanych bomb lotniczych składowano tu również amunicje artyleryjską do 2S7 Pion. Wg info z rosyjskiej strony PGW AR Granity wybudowano w 1986 roku po jednej sztuce w każdym z trzech skladów 3001, 3002, 3003.


А вот спецсооружение Гранит" на техтерритории в Доброво. В отличие от предыдущего монолитного, оно сборное, намного меньше и скромнее по оборудованию. В нём хранились артвыстрелы. Граниты" были построены в 1986 г. (по однй штуке в каждой из трёх ПРТБ 12-го ГУ МО), когда на вооружение ВП поступили 203-мм САУ 2С7 Пион". С другой стороны находилась погрузочная площадка.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK podałeś przeznaczenie GRANITÓW przy obiektach specj. 3001-3003. Czy to samo się tyczy GRANITÓW lotniskowych ?
Tzn przeznaczenie do składowania ładunków jądrowych przeznaczonych dla lotnictwa?

I jeszcze jedno - biekt ze zdjęcia to schron T-7 ? Czy jakis inny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Podobnie jak GRANITY przy obiektach 3001-3003 te na lotniskach m.in Kluczewo, Bagicz, Krzywa, Szprotawa i inne wybudowano dla składowania ładunków dla lotnictwa, ale można było też przeznaczyć je dla amunicji artyleryjskiej jeśli znajdowały się w pobliżu jednostki wyposażone w sprzęt przeznaczony dla takiej amunicji. Ponadto na znalazłem też zdjęcie schronu typu GRANIT przeznaczonego do przechowywania głowic jądrowych dla przeciwlotniczych zestawów rakietowych dalekiego zasięgu S-200 Wega. Postaram się znaleźć i zamieścić fotkę. Warto zwrócić uwagę, że w 1986 roku w Mrzeżynie powstały dwa dywizjony plot. uzbrojone właśnie w zestaw S-200. Być może w Bagiczu przechowywano również głowice dla tych dywizjonów. Jeśli chodzi o zamieszczone zdjęcie kolego Lobo26 to nie jest to T-7. To zwykły magazyn uzbrojenia lotniczego. Widziałem takie na lotnisku w Kluczewie i Bagiczu. Obiekt T-7 to znacznie większa budowla znajdująca się w znacznej części pod ziemią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numery poczt polowych niestety nie rozszyfruje. jedynie grzebiąc po tej stronie co podałem wcześniej można wywnioskować niektóre jednostki. Powiem szczerze, że jest to ciekawa strona ale całej jeszcze nie przejrzałem. Przeglądając wypowiedzi żołnierzy stacjonujących w 1082 Pułku przeciwlotniczym dowiedziałem się np ciekawej informacji wartej sprawdzenia, że w miejscu , o które pytałem na tym forum tzn. rzekomych stanowisk startowych SS-1C Scud na wschód od Bornego Sulinowa to i owszem, ale znajdowały się tam stanowiska startowe, ale zestawów przeciwlotniczych Kub stacjonujących w Szczecinku. Pełniły one w tym miejscu dyżury bojowe. Na przemian jedna z 5 baterii. Ale muszę tą info sprawdzić w terenie. Stanowiska dla zestawów Kub powinny zachować się umocnione nasypy i okopy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z czasów dzieciństwa.W okresie stanu wojennego na terenie byłego niemieckiego poligonu bazowała jakaś radziecka jednostka zmechanizowana.Była odwodem sił układu warszawskiego na wypadek rozruchów w Radomiu.Żołnierze nocowali albo w pojazdach albo w namiotach.Na magazyn broni wykorzystywali poniemieckie bunkry.Byli też częstymi gośćmi w sklepach spożywczych i w okolicznych miejscowościach czyli Bartodzieje,Goryń.Ktoś potrafi doprecyzować kto to mógł być ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno określić co to za pododdziały. Tym bardziej, że na tak zwanej ścianie wschodniej" naszego kraju stacjonowały nieliczne pododdziały PGW AR. Przeważnie były to jednostki łączności i kolejowe zabezpieczające tranzyt przez teren naszego kraju. Prawdą jest to, że przed wprowadzeniem stanu wojennego w garnizonach PGW AR wprowadzono najwyższą gotowość bojową. W takich garnizonach jak Borne Sulinowo zwiększono okresowo liczebność żołnierzy i sprzętu pancernego. W niektórych publikacjach można natknąć się na info, że na wschodnich granicach Polski zgrupowano pododdziały radzieckie a nawet posunięto się do tego, że radzieccy żołnierze umundurowani byli w Polskie mundury, aby uniknąć konfliktu z polskim społeczeństwem na wypadek wkroczenia na nasze terytorium. Trudno jest określić co to byli za żołnierze w okolicach Radomia. Podejrzewam, że przerzucono ich z któregoś z garnizonów z Polski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kwestii rzekomych stanowisk dla SS-1C ScudB w Bornym Sulinowie. Zamieszczam zdjęcie wyrzutni przeciwlotniczego zestawu rakietowego Kub wykonane prawdopodobnie w zaznaczonym miejscu. Wynika to z wypowiedzi żołnierzy radzieckich, którzy służyli w 1082 Pułku przeciwlotniczym w Szczecinku. Pełnili oni w tym miejscu dyżury bojowe rotacyjnie. Pułk miał podobnie jak nasze 5 baterii startowych. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w tych okolicach na stanowisku startowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż przykro patrzeć. W innych krajach te obiekty zarabiają na turystyce i są zachowane niemal w 100% a w Polsce to rzeczywiście jakby doszło do ataku atomowego", bo nawet kamień na kamieniu niedługo nie pozostanie po niektórych obiektach. Mam nadzieje, że dzięki zakładowi karnemu ostanie się chociaż obiekt 3001 w Podborsku. Notabene dwa lata temu zwiedzałem podziemne stanowisko dowodzenia 159 PLM na lotnisku w Kluczewie - obecnie nie ma po nim śladu jak również po magazynach GRANIT.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejną kwestią, która myślę, że można podważyć jest mianowicie opinia, że pod magazyny typu T-7 podjeżdżały mobilne wyrzutnie np. SS-1C ScudB i na nie bezpośrednio instalowano wyciągnięte z magazynu głowice. Biorąc pod uwagę szerokość samego transportera typu MAZ 543, która wynosi 3,02m a szerokość między betonowymi stanowiskami która nie przekracza 2,5 m łatwo można ustalić, że ta opcja nie wchodziła w rachubę. Biorąc pod uwagę aspekty taktyczne - w razie nalotu podczas załadunku głowic na wyrzutnie lub dywersji pododdziałów specjalnych przeciwnika na zniszczenie narażone były zarówno głowice jak ich nosiciele. Na stronach wojsk ludowych byłego NRD można znaleźć zdjęcia specjalnych stanowisk w których dokonywano zespolenia głowicy z rakietą. ponadto na jednym rysunku technicznym pokazany jest samochód z otwartą paką i wózek techniczny do transportu głowic w kontenerach. Więc wg mnie głowice ładowane były do samochodów izotermicznych - jeżeli miały być transportowane na większą odległość - lub na pojazd z otwartą paką na wózku technicznym - jeżeli głowica miała być instalowana szybko i przewożona miała być na niewielkie odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i trzecim z kolei dowodem na przewóz głowic ciężarówkami i samochodami izotermicznymi jest schemat znaleziony w magazynie T-7 nr 17 w Kolonii Brzeźnicy. Widać na nim schemat podjazdu do rampy - tyłem - i odjazdu. MAZ 543 ma promień skrętu ponad 13,5 m więc trudno było by mu podjechać no i po co tyłem jak głowicę montuje się z przodu :). Ponadto taki sposób wywozu głowic - przypomnę, że magazyn miał dwie takie rampy po jednej z każdej strony - umożliwiał w miarę sprawne wywiezienie głowic i dostarczenie do nosiciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym lasku zaznaczonym strzałką znajdują się stanowiska rakiet i kanały pojazdów z rakietami

jak dobrze pamiętam to 6 stanowisk są jeszcze 3 duże bunkry w których też są silosy rakietowe


podobno stanowiska rakietowe należące do systemu BARS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj więcej fotek z pstrąża :

https://picasaweb.google.com/109172955038679697863/080330Poligon#5183648742425541954

fotki przedstawiają stanowiska rakietowe, bunkier z silosem i wysadzony most drogowy przez rosjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby znaleźć miejsca załadunku rakiet R-300 na wyrzutnie należałoby znaleźć w okolicach stacjonowania jednostek rakietowych podobne do zamieszczonych na zdjęciu stanowisk. Zdjęcia te pochodzą ze .stron dotyczącej NVA NRD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie