Jump to content

Podziemia świątyni skrywały gigantyczny skarb


Recommended Posts

Nie wiem, czy nie bardziej HP...


W podziemiach świątyni w położonym w południowo-zachodnich Indiach stanie Kerala odnaleziono drogocenny skarb. Jego wartość może sięgać miliardów rupii - informuje serwis bbc.co.uk. Wśród kosztowności, które odnaleziono na terenie świątyni Sri Padmanabhaswamy są m.in. kamienie szlachetne, złoto oraz srebro.

Cenne znalezisko leżało nietknięte najprawdopodobniej przez ponad 100 lat. Odnalezione skarby nie zostało jeszcze dokładnie zbadane. Na miejsce udali się już eksperci, którzy mają za zadanie ocenić wartość tego niezwykłego znaleziska. Badania i katalogowanie tych kosztowności zajmie im co najmniej tydzień.

Nieoficjalna szacunkowa wartość tych skarbów, która pojawiają się w indyjskich mediach sięga nawet 25 miliardów rupii, czyli około 500 milionów dolarów. Historycy ostrzegają jednak, że prawdziwa wartość odnalezionych przedmiotów może być bardzo trudna do oszacowania. Miejsce, w którym dokonano tego niezwykłego odkrycia jest już pod wzmocnioną kontrolą lokalnej policji.

Świątynia Sri Padmanabhaswamy została zbudowana w XVI wieków przez panujących w księstwie Travancore władców. Według miejscowych legend, to właśnie ci władcy mieli ukryć w podziemiach świątyni olbrzymie skarby.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/podziemia-swiatyni-skrywaly-gigantyczny-skarb,1,4779303,wiadomosc.html
Link to post
Share on other sites
Sensacyjne odkrycie zaszokowało ekspertów

dzisiaj, 00:05 RZ / IAR

Skarby odkryte w hinduistycznej świątyni w południowych Indiach mogą mieć wartość od 17 do 22 miliardów dolarów. To znacznie więcej, aniżeli szacowano jeszcze w połowie tygodnia po otwarciu dwóch ukrytych w podziemiach świątyni komnat. Skarby zostały odnalezione w świątyni Padmanambhaswamy w mieście Tiruvananthapuram, które jest stolicą stanu Kerala.

Po otwarciu kolejnych czterech sekretnych pomieszczeń okazało się, że zgromadzone w podziemiach świątyni precjoza oraz obiekty sztuki sakralnej, mają wartość trudną do wyobrażenia. Według przedstawicieli władz świątynnych, jak i stanowych niektóre z pomieszczeń nie były otwierane od ponad 150 lat. Wiadomo już, że oprócz przedmiotów ze złota i srebra wysadzanych szlachetnymi kamieniami i wykorzystywanych w hinduistycznych rytuałach świątynnych, są tam także monety bite przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską, a także monety europejskie sprzed stuleci.

Skarby te zgromadzone zostały przez rodzinę królewską z dawnego królestwa Travancore. Terytorium to wchodzi obecnie w skład stanu Kerala. Świątynia Padmanambhaswamy była własnością tej rodziny. Także obecnie w komitecie kierującym tym obiektem zasiadają członkowie rodziny królewskiej.

Skarby ukrywano najprawdopodniej w świątyni po to, by nie wpadły w ręce brytyjskiej administracji kolonialnej, ponieważ do świątyni nie mieli wstępu ludzie nie wyznający hinduizmu. Tradycja ta kontynuowana jest także współcześnie.


http://wiadomosci.onet.pl/nauka/sensacyjne-odkrycie-zaszokowalo-ekspertow,1,4780052,wiadomosc.html
Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...
W podziemiach świątyni Sri Padmanabhaswamy w południowych Indiach odkryto skarby, których wartość jest szacowana na miliardy dolarów. Kolejne bajeczne bogactwa czekają na wydobycie z mroków zapomnienia.

[...]


http://natropie.onet.pl/najnowsze/odnaleziono-skarb-maharadzy,1,4803918,artykul.html
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information