Skocz do zawartości

Pozostałości po bazach radzieckich


Emil 73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,szukam na forum fotek z dawnej bazy wojskowej(radzieckiej)gdzie były przetrzymywane głowice atomowe,jednostka stacjonowała formalnie do 1991 roku,proszę o podanie mi wątku gdzie mogę znaleźć zdjęcia jest ich ponad pięćdziesiąt z tego co pamiętam,pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jeśli chodzi o składy amunicji specjalnej po byłej PGWAR to w Polsce znajdowały się trzy zasadnicze obiekty: 3001 Podborsko koło Białogardu, 3002 kolonia Brzeźnica koło Sypniewa i 3003 Templewo koło Trzemeszna Lubuskiego. Były to składy taktycznych ładunków jądrowych, które wg planów operacji Wisła" miały zostać przekazane w razie konfliktu z NATO pododdziałom rakietowym LWP i lotnictwu LWP. Ponadto Rosjanie mieli swoje składy jądrowych ładunków lotniczych m.in w Kluczewie, Bagiczu, Szprotawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze składów tych miała być na sygnał Wisła 778" wydana i użyta broń jądrowa przez LWP. LWP posiadało następujący sprzęt, który był zdolny do przenoszenia ładunków jądrowych:
Zestawy rakietowe:
- Łuna 2P16,
- Łuna M 9K52,
- SS-1B scudA,
- SS-1C scudB,
- 9K79 TOCZKA,
Samoloty:
- MIG 21 PFM,
- MIG 21bis,
- MIG 23,
- Su 20,
- Su 22,
Zestawy artyleryjskie:
- 2S7 PION,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość fajna baza jest jadąc z Lubina do Chocianowa za Krzeczynem ale nie wiem, którym :). Wiem, że są podziemne tunele itp. a Ruskie w latach może 70, może 80 mięli porozstawiane radary na polu obok. Jak będe w pobliżu to zrobie fotki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek chocianów bolesławiec na prawo jest parking przed długą prostą a w lesie na lewo były radary i koszary,o radarach się mówiło ze ruskie atomówki tam mieli i że silosy wielkie tam są nigdy nie byłem nie widziałem.Ale fakt faktem pilnowali jak diabli mało do mnie i ojca jak na grzybach byliśmy blisko płotu rusałki nie strzelali;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Mazurach dokładnie w Orzyszu stacjonowała 32 Brygada rakiet Operacyjno-Taktycznych (szkolna). W początkowym okresie na jej wyposażeniu znajdowały sie zestawy 9K51 czyli ScudA w liczbie 6 wyrzutni. W latach 70-tych wprowadzono zestaw 9K72 czyli ScudB.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc w wojsku w Świętoszowie, zwiedzałem" tamtejsze pozostałości po armiach radzieckich. Z Opowieści naszego kapitana wynikało że tak jak pisał szwejk4 właśnie w okolicach Bolesławca jest stara jednostka w której były głowice jądrowe. Stwierdził też, że okolica silosów jest tak skażona, że mimo zalania terenu zbrojonym betonem, promieniowanie wielokrotnie przekracza wszelkie normy...
Zdjęć niestety nie posiadam... nigdy tam nie bylem i raczej nie miałem zamiaru tam się wybierać... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o te skażenie promieniotwórcze to raczej watpliwa sprawa. Po wyjściu Rosjan wszelkiego typu obiekty wojskowe były badane przez komisje z Ochrony Środowiska i WAT-u. Nie stwierdzono znaczącego wzrostu promieniowania na tych terenach. Owszem kazda niewielka ilość materiału promieniotwórczego pozostawia tzw ślad czyli niewielkie podniesienie promieniowania w obszarze gdzie był przetrzymywany materiał promieniotwórczy. Nie jest to szkodliwa dawka. Większe promieniowanie powstaje przy pracy na stacjach radiolokacyjnych, gdy pracują na wysokiej mocy. Jeśli chodzi o skazenie to owszem przekraczało ono kilkaset razy normy ale pod względem zanieczyszczenia środkami ropopochodnymi, paliwem lotniczym, metalami ciężkimi, rtęcią, a w okolicach Bornego Sulinowa bardzo toksycznym paliwem rakietowym SAMINA (na bazie kwasu azotowego).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie. Czy ktoś posiada żetelne informacje na temat stanowisk startowych wyrzutni SS-1C ScudB w Bornym Sulinowie? Znalazłem w kilku źródła mapki z zaznaczonym miejcem SS. Mimo, że po terenie Bornego iegam" od kilkunastu lat nie byłem w tym miejsu. Czy znajdują sie tam jakieś dowody na to, że były tam SS? Jeśli ktoś ma jakieś info (zdjęcia tego obszaru lub inne) proszę o zamieszczenie na tym forum. Zamieszczam zdj. satelitarne z Google z zaznaczonym obszarem stanowisk startowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie