Jump to content

100 szkieletów odkryto podczas budowy obwodnicy Olecka


Recommended Posts

W trakcie budowy drogi omijającej to miasto odkryto duży poniemiecki cmentarz. - Do tej pory dotarliśmy do około stu grobów, ale może być ich drugie tyle - mówi archeolog Hubert Augustyniak.
Budowa obwodnicy Olecka rozpoczęła się w drugiej połowie ub. roku. Nowa trasa o długości 7,6 km długości oddala się od istniejącej drogi krajowej nr 65 w kierunku zachodnim na wysokości miejscowości Sedranki. Właśnie tam archeolodzy natknęli się na duży poniemiecki cmentarz, z którego wydobyli dotąd około stu szkieletów ludzkich. - Dla nas dużym zaskoczeniem jest to, że w spisach konserwatorów zabytków w okolicach tej miejscowości znajdują się aż cztery większe przedwojenne cmentarze, a ta, tak duża nekropolia, w nich nie widniała - przyznaje Hubert Augustyniak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej z Zielonej Góry. - Cmentarz był zaznaczony jedynie na starych mapach. Ale w żaden sposób nie manifestował swojej czteroarowej powierzchni, bo o tym, że jest to miejsce pochówku, na powierzchni świadczyła tylko jedna płyta nagrobna oraz żelazny krzyż.

[...]

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9613585,100_szkieletow_odkryto_podczas_budowy_obwodnicy_Olecka.html

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Blisko 250 grobów z XVIII i XIX wieku odkryto przy budowie obwodnicy Olecka na Mazurach. Wydobyte przez archeologów szczątki, po przeprowadzeniu badań antropologicznych, zostaną pochowane w zbiorowej kwaterze na cmentarzu ewangelickim w Olecku.

[...]

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9711233,250_grobow_z_XVIII_i_XIX_w__odkryto_przy_budowie_obwodnicy.html
Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information