Jump to content

Zrekonstruowano twarz kobiety Wikinga


Recommended Posts

Naukowcy z Dundee University w Szkocji zrekonstruowali twarz kobiety Wikinga. Twarz kobiety została zrekonstruowana w oparciu o zachowany szkielet, znaleziony przed 30 laty w mieście York. - informuje serwis bbc.co.uk.

Proces ten był możliwy dzięki laserowemu skanowi, jakiemu poddana została czaszka kobiety. W ten sposób stworzono model w wersji 3D. Oczy, włosy i nakrycie głowy kobiety zostały zaprojektowane w programie graficznym.

Projekt jest częścią inwestycji Jorvik Viking Centre, pochłonął 150,000 funtów.

Szkielet kobiety, jest jednym z czterech wykopanych. Proces rekonstrukcji odbył się dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu, który pozwala użytkownikowi faktycznie poczuć, co modeluje na ekranie komputera. Można powiedzieć, że rekonstruowanie twarzy polegało na lepieniu wirtualnej gliny".

Janice Aitken z Dundee University czuwała nad odtworzeniem twarzy i także do niej należał ostatni szlif. - Użyłam tych samych programów, jakich używa się przy produkcji trójwymiarowych animacji, filmów. Cyfrowo stworzyliśmy oczy, włosy i nakrycie głowy, żeby nadać zrekonstruowanej twarzy bardziej realistyczny wymiar - mówi Aitken. - To bardzo satysfakcjonujące, gdy pracę naukowców z Dundee University mogą oglądać tysiące osób, odkrywając dzięki temu swoich własnych przodków - dodaje.

Rekonstrukcja jest obecnie częścią wystawy w York Archaeological Trust's New Investigate Coppergate, które zajmuje się także dietą i chorobami, z jakimi zmagała się społeczność Wikingów. Wystawa nawiązuje także do końca ich ery i nadejścia Normanów.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/zrekonstruowano-twarz-kobiety-wikinga,1,4242343,wiadomosc.html

PS Ja już powoli rozumiem, dlaczego w chałupach usiedzieć nie mogli.

Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information