Jump to content

Pałac w Jedlince ma nieznane pomieszczenia


Recommended Posts

Pałac w Jedlince ma nieznane pomieszczenia


Poszukiwanie nieznanych pomieszczeń to główny cel badań, które w sobotę zostaną przeprowadzone w pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdrój (Dolnośląskie).

Jak poinformował we wtorek Łukasz Orlicki koordynator Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca GEMO, wstępne badania georadarowe wykazały już możliwość istnienia dwóch nieznanych pomieszczeń o nieustalonej kubaturze i przeznaczeniu.

W pałacu w latach 1944 – 45 znajdowało się biuro projektowe nazistowskiej Organizacji TODT, odpowiedzialnej m.in. za budowę tajnego podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich. Do dziś nie odkryto dokumentacji związanej z pracami budowlanymi ani nie rozszyfrowano przeznaczenia kompleksu.

- Być może klucz do tajemnicy całego obiektu kryje się w podziemiach pałacu w Jedlince. Przez wiele lat wokół pałacu funkcjonowały liczne legendy związane z zagadkową budową architektoniczną piwnic oraz tajemniczym zniknięciem pod koniec wojny całej dokumentacji zgromadzonej w pałacowych pokojach – mówił Orlicki.

Po odsłonięciu wejść ekipa badawcza zamierza przeprowadzić dokładne oględziny obu pomieszczeń m.in. za pomocą georadaru i urządzeń termowizyjnych.

W źródłach historycznych pierwsze wzmianki o Tannhausen, czyli Jedlince dotyczą XIII w., kiedy to miała wchodzić w skład posiadłości Bolka I, księcia jaworsko – świdnickiego. W czasie II wojny światowej na terenie dóbr pałacowych i folwarku istniał obóz jeniecki, a obiekt pałacowy był utajniony i nosił kryptonim Willa Erika".

Po wojnie w pałacu funkcjonowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, organizowane tu były również kolonie letnie i zimowe. W latach 1948 - 1954 w pałacu utworzono dom dziecka, który następnie przeniesiono do miasta Jedlina Zdrój. Obecnie pałac Jedlinka znajduje się w rękach prywatnych i są w nim prowadzone prace konserwatorsko – renowacyjne.

Badania organizowane są przez Grupę Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca GEMO oraz Stowarzyszenie Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych Perkun".

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/4225346,wiadomosc-drukuj.html
Link to post
Share on other sites
Grupa odkrywców przeszukała pałac w Jedlince


Odkrycie nieznanego do tej pory pomieszczenia piwnicznego to efekt przeprowadzonych dziś poszukiwań w pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdrój (Dolnośląskie). Grupie odkrywców udało się również potwierdzić istnienie kanału przebiegającego pod budynkiem.

Jak powiedział w sobotę PAP Łukasz Orlicki koordynator Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca GEMO, poszukiwaczom udało się zlokalizować i wejść do nieznanego do tej pory pomieszczenia piwnicznego. To może być ciekawy zabytek architektoniczny, ponieważ pomieszczenie jest prawdopodobnie starsze niż reszta zabudowań" - mówił Orlicki.

Odkrywcy liczyli przede wszystkim na znaleziska z okresu II wojny światowej. W pałacu w latach 1944 - 45 znajdowało się biuro projektowe nazistowskiej Organizacji TODT, odpowiedzialnej m.in. za budowę tajnego podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich. Do dziś nie odkryto dokumentacji związanej z pracami budowlanymi, ani nie rozszyfrowano przeznaczenia kompleksu.

W tym temacie niestety nie udało nam się znaleźć niczego nowego" - mówił Orlicki. Oprócz pomieszczenia piwnicznego, odkrywcy potwierdzili istnienie podziemnego kanału. Wykonaliśmy odwierty i wprowadziliśmy do kanału kamery, jest on drożny i najprawdopodobniej ma ujście poza zabudowaniami pałacowymi" - tłumaczył koordynator Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca GEMO.

W źródłach historycznych pierwsze wzmianki o Tannhausen, czyli Jedlince dotyczą XIII w., kiedy to miała wchodzić w skład posiadłości Bolka I, księcia jaworsko - świdnickiego. W czasie II wojny światowej na terenie dóbr pałacowych i folwarku istniał obóz jeniecki, a obiekt pałacowy był utajniony i nosił kryptonim Willa Erika".

Po wojnie w pałacu funkcjonowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, organizowane tu były również kolonie letnie i zimowe. W latach 1948 - 1954 w pałacu utworzono dom dziecka, który następnie przeniesiono do miasta Jedlina Zdrój. Obecnie pałac Jedlinka znajduje się w rękach prywatnych i są w nim prowadzone prace konserwatorsko - renowacyjne.

Badania zorganizowały Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca GEMO oraz Stowarzyszenie Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych Perkun".


http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/4230220,wiadomosc-drukuj.html
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information