Skocz do zawartości

Średniowieczny Wrocław został założony na cmentarzu


Rekomendowane odpowiedzi

To sensacja archeologiczna i historyczna. Podczas wykopalisk na ul. Kuźniczej, tuż przy Rynku, odsłonięto grób, który jest starszy od miasta. To potwierdza kontrowersyjną hipotezę, nad którą naukowcy dyskutują od kilku lat: Wrocław wybudowano na wielkim cmentarzu ciągnącym się od kościoła św. Wojciecha do kościoła św. Elżbiety

[...]

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9311566,Sredniowieczny_Wroclaw_zostal_zalozony_na_cmentarzu.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cmentarz to założyły jeszcze w starożytności krasnoludki z całej europy, raz do roku przywoziły zwłoki i zakopywały na pustkowiu i tak powstał cmentarz. Potem przyszli ludzie zobaczyli puste pole i założyli wieś a potem miasto Wrocław.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy odpierając zarzut kol Y" muszę stwierdzić że mój poprzedni wpis był jak najbardziej na temat bo jak mam interpretować artykuł zatytułowany Średniowieczny Wrocław został założony na cmentarzu" ośmielę się wysunąć przełomową naukową hipotezę że wcześniej była tam osada a dopiero potem cmentarz. Nie istotne jest czy nazywała się Wrocław, Breslau, Icków czy inny berg, ważna jest kolejność a tytuł artykułu sugeruje słuszność fantastycznej hipotezy o krasnoludkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co było pierwsze jajko, czy kura? wielu już załamało się próbując to rozwikłać. Niemniej nie możemy zwalniać średniowiecznych z myślenia. Jak był cmentarz to opodal mieszkali tam ludzie, była osada.
Ale tęga głowa ma rację, bo ponoć 2x2 jest 4 dopóki... inna tęga głowa udowodni tezę, że tak nie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tematu Wrocławia, ale Rebeliant rozumuje logicznie. U mnie w mieście była taka sytuacja, że na przedmieściu był cmentarz ludzi zmarłych w epidemii (XVIIw? nie wiem), a w latach 70. wieku XX wybudowano tam osiedle. Co dziwne, nie przeprowadzono całościowej ekshumacji, sam pamiętam, że gdy budowano garaż obok restauracji to robotnicy uzbierali sporo szczątków. Miasto nazywa się Jarosław, osiedle Kopernika, restauracja Słoneczna (aktualnie salon meblowy). Z cmentarza zostały fragmenty ogrodzenia (murek) i kapliczka.
W Jarosławiu była jeszcze inna, współczesna historia cmentarna. Na wojennym cmentarzu żołnierzy niemieckich, zrobiono za komuny stadion JKS-u. Dopiero w latach 90. przyjechali Niemcy z planem cmentarza, zdjęli murawę i dokonali ekshumacji. Wcześniej, jako dzieciak, byłem parę razy na tym stadionie, nawet do głowy mi nie przyszło, że stoi on na grobach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedaleko Oławy, a więc i Wrocławia znajduje się grodzisko (kasztelnia) Ryczyn który istniał w IX - XIII w.n.e.
Badania archeologiczne wykazały, że grodzisko lokowano na terenie cmentarzyska z p.n.e.

Jako ciekawostkę można dodać że na terenie Ryczyna odbyły sie pierwsze w Polsce, jeżeli nie w Europie, najstarsze wykopaliska archeologiczne.

W okresie powstania ludowego i działającej reakcji pogańskiej w latach 1037-1051, w Ryczynie schronili się biskupi wrocławscy, chcąć ujść rzezi chrześcijan z rąk pogan, jaka się przewninęła w tym okresie przez teren Dolnego Śląska i tam też dopelnili swojego żywota.

W 1390r. książę Ludwik I Brzeski, nakazał odszukanie grobów biskupich. Z jakim skutkiem niestety do dzisiaj nie wiadomo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieksniegu dobrze mówi kilka przykładów róg powstańców i hallera cmentarz teraz budki z warzywami, cmentarz przy balonowej (mały bo mały) teraz częsciowo bocznica i teren zielony patrz parczek, teren przy astrze obecnie park, dom handlowy feniks (jeden z pierwszych domów handlowych) stoi na cmentarzu + plac marii magdaleny cmentarz + budynki otaczające wszytko stoi na cmentarzach no zdrów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie Wrocław ale też Dolny Śląsk - Lubań. Sporo budynków centrum miasta stoi na dawnych cmentarzyskach przykościelnych z XIII i XIVw., a że kościołów było sporo to i kurchanów też. I nikt tego nie przenosił, czy ekshumował. Po kolejnych wojnach czy pożarach miasta po prostu budowało się na nowo wedle nowego planu, nierzadko na cmentarzu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi odkrycie. Patrząc w literature dotycząca nekropoli Wrocławia widać wszystko czarno na bialym przy czym w literaturze mowa jest o kilku cmentarzach a pan dr Cezary Buśko usilnie z kilku chce stworzyć jeden wielki bo jego mniemaniu bezpodstawne tworzenie jest kilku cmentarzy w bliskim sasiedztwie. Dla mnie niepotrzebne naginanie i tworzenie histori na nowo.

To ze miasto jest wybudowane na cmentarzu jest taka sama sensacja jak to ze 3/4 parków, skwerów i terenow zielonych czyli tzw zielonych płuc miasta jest wczesniejszymi cmentarzami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie