Skocz do zawartości

bron-ustawa


ewald

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dragon15

http://bip.lublin.kwp.policja.gov.pl/portal/KWL/561/977/

Do czasu dokonania pierwszej rejestracji broni palnej pozbawionej cech użytkowych i potwierdzenia tego faktu w karcie rejestracyjnej broń traktuje się jako broń palną, "

Broń palna może zostać pozbawiona w sposób trwały cech użytkowych przez uprawnionego przedsiębiorcę"

Uprawnionym przedsiębiorcą do pozbawiania cech użytkowych jest przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania broni, w rozumieniu ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r."

Jednostką uprawnioną do zatwierdzania specyfikacji technicznej oraz do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych broni palnej wszelkiego rodzaju, typu i modelu i nanoszenia na niej stosownych oznaczeń jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji (CLK KGP)."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ataka, przypadek to nie reguła. Nie powiedziałem, że jak lufa zardzewiała to już nie jest bronią, miałem na myśli większe uszkodzenia, wygięcie, pęknięcie + przerdzewienie. Nie musisz dawać skanu bo w pełni Ci wierzę i nie mam co do tego wątpliwości, że mogło spotkać Cię to nieszczęście.

Nie można było się odwoływać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniek tu nie chodzi o to czy z broni można oddać strzał . Po prostu masz rzecz która podlega pod ustawę i tyle . Biegy napisze że podczas ekspertyzy nie udało się oddać strzału - ale zgodnie z ustawą przedmiot jest bronią bo posiada lufę,komorę,zamek,... Tu jest dopiero pole do popisu dla papugi" - aby przekonał sąd o znikomej szkodliwości czynu . Tak naprawde wszystko zależy od sądu i tak jak pisali pare postów wyżej u nas nie ma precedensów więc i wyroki mogą być różne za praktycznie identyczną sprawę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nemo, przytaczasz przepisy, które do skorodowanych wykopów żadnego zastosowania nie mają. Takie wykopy nie są ani bronią, ani bronią pozbawioną cech użytkowych i ustawa o borni i amunicji po prostu, najzwyczajniej w świecie, do nich zastosowania nie ma. Oczywiście ja zdaje sobie sprawę, że w sądach czasem zapadają wyroki skazujące, nawet gdy ekspertyzy potwierdzają, że wykop to nie broń. Jak w przypadku ataki. Ale to raczej wynika z nieumiejętności obrony i nieznajomości tematu przez sąd . Bo z drugiej strony podobne wyroki, w podobnych przypadkach, po zarzuceniu im obrazy przepisów były też uchylane w apelacjach.
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się kłócić bo i tak nie przegadasz.... Jeżeli coś podlega pod ustawę to musi być ISTOTNĄ częścią broni, kawał krzywej pordzewiałej rury, był takową ale kilkadziesiąt lat temu a teraz jest zwykłym przedmiotem, którego od innej rury odróżnia tylko przeszłości.

Jak pisał Artur, kwestią pozostaje umiejętność obrony, bo odwoływać się można...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniek - pogięta czy skorodowana lufa (albo inna część) jest istotną częścią broni i traktowana jest jak broń, tylko wtedy gdy jest gotowa i obrobiona. A ponieważ jest pogięta lub skorodowana to właśnie dlatego gotowa i obrobiona nie jest i nie może być traktowana jako broń. Było już o tym tyle, że faktycznie szkoda się przekrzykiwać.
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.


Tam nie ma i" tam jest lub" i taka lufa nie jest gotowa ale niewatpliwie jest obrobiona, bo ktos ja kiedys na frezarce np. obrabial :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gotowe lub obrobione", zgadza się. Ale to że ktoś kiedyś na frezarce tę lufę obrabiał to nie znaczy że część jest obrobiona. Z biegiem czasu i pod wpływem warunków przedmioty tracą swoje pierwotne właściwości. Technologia oryginalnej produkcji nie ma znaczenia, o ile przedmiot nie może służyć zgodnie z celem, w jakim został wyprodukowany i utracił właściwości, które obróbka miała mu nadać lub nigdy ich nie posiadał wskutek tej obróbki. Gotowe lub obrobione istotne części broni, jak mówią przykłady z orzecznictwa muszą być sprawne technicznie i możliwe do natychmiastowego użycia zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.

Słowo obrobione odnosi się zresztą raczej do różnych samoróbek i przeróbek, a nie znajdek. Przy znajdkach ważniejsza jest gotowość - czyli czy są w stanie technicznym takim, w jakim powstały, czy zachowały swoje właściwości.
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@: Arturborat odpowiedz mi na jedno pytanie - dlaczego Deko chodz bronią już nie jest podlega rejestracji jak prawdziwa pełnosprwna broń ?"

Co ty gadasz za głupoty?!!! Broń pozbawiona cech użytkowych podlega rejestracji jako broń pozbawiona cech użytkowych. Na broń nie pozbawioną cech, czyli sprawną, trzeba mieć pozwolenie na broń, a nie ją rejestrować!!

Ja wymiękam. Jak ktoś nie rozumie prostych spraw to lepiej niech się trzyma z daleko od wszystkiego co choćby z grubsza przypomina łuskę czy lufę.

Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur jesteś nerwowy strasznie;) Postaraj się zrozumieć tok rozumowania osoby zadającej pytanie... ja się staram ale nie wiem czy mi to wychodzi:) Moim zdaniem koledze 01dalton chodziło o sam fakt rejestracji... nie mówił o pozwoleniu na broń...

A rejestracji podlegają i deko i broń pełnosprawna:

1. Nabywca broni jest zobowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia. Obowiązek rejestracji nie dotyczy broni, o której mowa w art. 11 pkt 1-3a i pkt 5-7.
2. Rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu nabycia broni, a w przypadku broni palnej pozbawionej cech użytkowych - dodatkowo po przedstawieniu potwierdzenia pozbawienia broni palnej cech użytkowych.

O to chodziło... chyba;) A ja odpowiedzi nie udzielam bo się nie znam, jedynie próbuje pomóc w zadawaniu pytań;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę się nie porozumieliśmy. Rejestracja oczywiście jest wymagana także i dla broni sprawnej,na którą trzeba mieć pozwolenie. Ale zdanie dlaczego Deko chodz bronią już nie jest podlega rejestracji jak prawdziwa pełnosprwna broń" jest nieprawdziwe, bo potwierdzenie rejestracji deko dokonuje się w karcie rejestracji broni pozbawionej cech użytkowych, a rejestracji broni palnej w legitymacji posiadacza broni lub w karcie broni. Czyli nie podlegają takiej samej rejestracji. No i żeby kupić broń palną najpierw musisz mieć na nią zezwolenie, a na deko tego nie potrzebujesz.
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co rejestrować coś co nie jest już bronią"

Bronią jest, tylko tyle, że pozbawioną cech użytkowych, zresztą Artur pisał już to.... Chyba, że źle zrozumiałem.


Ale zdanie "dlaczego Deko chodz bronią już nie jest podlega rejestracji jak prawdziwa pełnosprwna broń jest nieprawdziwe, bo potwierdzenie rejestracji deko dokonuje się w karcie rejestracji broni pozbawionej cech użytkowych"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@: Napiszę prościej - po co rejestrować coś co nie jest już bronią (myślę tu o deko ) ?"

Bo tak mówi ustawa. Nic Ci na to nie poradzę. Ale przecież to żaden problem - prosta formalność. Kupujesz deko (z dokumentem potwierdzającym pozbawienie cech) i masz 5 dni na rejestrację. Żaden problem. W przeciwieństwie do broni palnej, nie musisz jednak wcześniej spełniać żadnych wymagań, czyli uzyskać pozwolenie na posiadanie i zakup, co wiąże się też z całą masa papierów, badań, opłat itd. Jedyny wymóg dla BCU to ukończone 18 lat.

Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra deko ze stempelkiem CLK rejestrujemy i jest GIT , bo z BKA już będzie większy problem :) Ustawa o wykopach broni ( destruktach ) nic nie mówi .Za to mówi o częsciach broni na ktore trzeba mieć pozwolenie - czy wykopany karabin nie ma tych cześci ;) . Jezeli nie da sie otworzyć zamka i korozja jest lufie to możemy trzymać taki przedmiot w domu bez żadnych konsekwencji ze strony policji - myślę że nie .Może zakończmy ten temat bo szkoda sobie nerwów psuć . Pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalton, dopiero co wyżej była mowa o istotnych częściach broni i kiedy można je uważać za broń. Co miałem w tej sprawie powiedzieć, to już powiedziałem.

Ustawa o wykopkach nic nie mówi, bo dlaczego miałaby mówić,skoro nie są (zazwyczaj) ani bronią palną ani bronią pozbawioną cech użytkowych? Broń pozbawiona cech użytkowych to broń, która przeszła procedurę określoną w rozporządzeniu, zgodnie ze specyfikacją KG Policji. Która w wyniku ściśle określonych zabiegów nie nadaje się do strzelania. I tylko taka broń wymaga rejestracji jak broń pozbawiona cech. Jeśli zaś coś nie nadaje się do strzelania już po wyjęciu z ziemi to nie może przejść tej procedury, bo procedurze pozbawiania cech podlega tylko to, co te cechy nosi (co jest sprawną bronią palną). Czyli standardowy wykopek nie jest ani bronią palną, ani bronią pozbawioną cech użytkowych i nie wymaga ani pozwolenia ani nie podlega obowiązkowi rejestracji. Nie jest to żaden paradoks tylko prosta sprawa, a problemy wynikają z tego, że równoważnie, bez zwrócenia uwagi na różnicę jakościową, używa się pojęcia roń pozbawiona cech użytkowych" w rozumieniu potocznym (coś z czego nie da się strzelić, bo rozsypuje się od rdzy i ze starości) i w rozumieniu ustawy (coś co nie strzela, bo zostało przerobione przez uprawnionego rusznikarza według specyfikacji KGP).

Ale jak się boisz trzymać czegokolwiek i czujesz, że nie będziesz w stanie się wybronić, to nie trzymaj i nie zawracaj innym głowy. Nikt za Ciebie nie będzie tego rozwiązywał w razie zatrzymania gratów w postępowaniu karnym.
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalton, dopiero co wyżej była mowa o istotnych częściach broni i kiedy można je uważać za broń. Co miałem w tej sprawie powiedzieć, to już powiedziałem. "


Borat, ja bardzo szanuje Twoj wklad w opracowywanie przepisow dotyczacych naszego hobby.
Ale w tym co powiedziales wyzej jest jedno male ale:
i kiedy mozna je uwazac za bron" to za bardzo nie pogadalismy, bo nie przytoczono przepisow ustawy poza naszym chciejstwem, czyli raczej kiedy my je uwazamy za bron, a nie kiedy ustawa uwaza je za bron.
Bo w Ustawie jest to tak skonstruowane ze wlasciwie kazdy kwalek lufy przegnilej moze ona uwazac za bron bo jest obrobiona w odroznieniu od podobnych rozmiarow i ksztaltu gazrurki ktora nie jest bronia bo nie jest obrobiona jak lufa. Ustawa nic o samodestrukcji spowodowanej czasem czy czynnikami nie mowi, zatem zapewne wybronic sie da, ale trzeba miec pieniadze na adwokata ? Trzeba sie liczyc z mozliwoscia sporych wydatkow ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrałeś sprawę - zwrócili Ci destrukty , to jest fakt . Ale trzeba brać pod uwagę że nie każdy wykop to destrukt - i niektóre wykopkowe sztuki po drobnych zabiegach konserwacyjnych są w stanie oddać strzał . Może zaczniemy od definicji wykopka lub destrukta . Moje danie - zbieranie wykopków broni jest to stąpanie po kruchym lodzie . Jak lubisz pobudki o 6 rano , kipisz w domu ,nalepkę terorysty w swojej okolicy ,wkurzoną rodzinę , wycieczki do sądu oraz płacenia papudze - to zbieraj destrukty dalej :). Czy będziesz miał czyste sumienie jeżeli ktoś wpadnie z destruktami no i mu się nie uda - zbabrają mu papiery wyrokiem . Na ostatnie Twoje dwie linijki napiszę tyle że posiadam w domu 2 karabiny i pistolet maszynowy zupełnie legalnie , mam na to stosowne papiery i dzięki temu mogę spać spokojnie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki w ustawie nie znajdzie sie przepis dotyczący definicji broni zdeaktywowanej przez korozję poprzez długotrwałe przebywanie w niekorzystnym środowisku to nasze organy mogą to interpretować jak im się to podoba , a osoba która trafi przed sąd będzie musiała udowadniać że jest niewinna . Ale chyba nie oto tu chodzi .Chyba wiesz że destrukty w niemczech się też dekuje - tylko że jest z tym niej zachodu niż u nas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@: Ale w tym co powiedziales wyzej jest jedno male ale:
"i kiedy mozna je uwazac za bron to za bardzo nie pogadalismy, bo nie przytoczono przepisow ustawy poza naszym chciejstwem, czyli raczej kiedy my je uwazamy za bron, a nie kiedy ustawa uwaza je za bron.
Bo w Ustawie jest to tak skonstruowane ze wlasciwie kazdy kwalek lufy przegnilej moze ona uwazac za bron bo jest obrobiona w odroznieniu od podobnych rozmiarow i ksztaltu gazrurki ktora nie jest bronia bo nie jest obrobiona jak lufa"

Nie mam zamiaru w kółko o tym dyskutować,bo są w życiu przjemniejsze sprawy. Swoje zdanie wyraziłem wyżej. Osobom, które uważają kawałek zardzewiałej lufy za broń i coś takiego mają, mogę tylko doradzić, żeby się tego jak najszybciej pozbyły.


@: Ustawa nic o samodestrukcji spowodowanej czasem czy czynnikami nie mowi, zatem zapewne wybronic sie da, ale trzeba miec pieniadze na adwokata ? Trzeba sie liczyc z mozliwoscia sporych wydatkow ?"

Żeby uniknąć wszelkich kłopotów i wydatków - wyrzucić od razu.
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge wyrzucic bo nie mam :) Mnie bron nowoczesniejsza wcale nie interesuje bo dla mnie jest nudna i brzydka. Stara bron kiedy jeszcze dbano o jej wyglad, kiedy rusznikarz byl tez artysta to juz blizej moich zamilowan. Spokojnie mieszcze sie w zakresie do 1850 roku, a wiec bron ktora mi sie podoba i ktora posiadam moge miec z pelna aprobata Ustawy.
A w dyskusje wlaczylem sie dla tego ze mam troszke dosc czytania o tym jak to przy kontroli znalezli pusta luske z niezbita splonka czy inny kawalek zardzewialego destruktu i czlowiek wola o pomoc bo go gnebia.
Nieznajomosc prawa szkodzi, dla tego lepiej zeby ludzie obowiazujace prawo znali dobrze, a jesli ktos chce je lamac lub naciagac zeby wiedzial jakie groza mu konsekwencje. Trzeba walczyc z glupota naszego prawa \\ale pamietajac ze Dura Lex sed Lex co w moim tlumaczeniu znaczy - Durne prawo ale prawo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę tu jest wszysko za co można eknąć"

Za istotne części broni palnej uznano: szkielet, lufę, zamek i komorę zamkową, zaś za istotne części amunicji: scalone naboje bojowe i naboje ślepe do broni oraz pociski tych naboi wypełnione materiałami wybuchowymi lub chemicznymi środkami obezwładniającymi (w ten sposób 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 29 października 1990 r. - Dz.U. Nr 76, poz. 452 ze zm.).
AMUNICJA
Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.
BROŃ SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNA
1. Bronią szczególnie niebezpieczną jest:
1) automatyczna broń palna, to jest broń palna przeładowująca się samoczynnie po każdym oddanym strzale, przystosowana przez wytwórcę do odstrzelenia za jednym uruchomieniem spustu więcej niż jednego naboju, niezależnie od dokonanych następnie zmian konstrukcyjnych lub przeróbek,
2) broń palna wytworzona lub przerobiona w sposób pozwalający na zatajenie jej przeznaczenia lub ułatwiający jej skryte używanie, a także broń palna imitująca innego rodzaju przedmioty,
3) broń palna wyposażona w tłumik huku lub przystosowana do strzelania z użyciem tłumika huku,
4) broń palna wyposażona w laserowe lub noktowizyjne urządzenia służące do zwiększenia dokładności celowania,
5) broń palna, której nie można wykryć przy pomocy urządzeń przeznaczonych do kontroli osób i bagażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie