Skocz do zawartości

Mauzoleum nazistowskie w Wałbrzychu


dorotix

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Bez przesady czy utrzymywanie w stanie jak najlepszym Obozu w Oświęcimiu jest wyrazem powszechnego poparcia Polaków dla ludobójstwa ?
Co do mauzoleum - wg. mojej opinii odnowić lub chociaż zabezpieczyć przed dalszą dewastacją (Gdzie te paskudne nazistowskie symbole ? Swoją drogą nie mogę jakichkolwiek dojrzeć) i postawić jakąś tablicę co to, po co wybudowany może jakaś mała salka pamięci w środku. W informacji napisać oczywiście że niektórzy których tam upamiętnili byli fe" bo z tego co pisze Wiki było poświęcone głównie dla 170 tyś poległych w IWŚ, ofiarom wypadków kopalnianych i na szarym końcu 25 brunatnym. W wielu miejscowościach istnieją przecież pomniki upamiętniające ofiary IWŚ i nikt ich (już) na szczęście raczej nie niszczy.
Historii nawet tragicznej nie da się wymazać niszcząc jej pozostałości nie powinno się wręcz tego robić gdyż jak wiadomo lubi się ona powtarzać a tak się oszołomy 2 razy zastanowią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.nomyss...Obóz w Oświęcimiu jest miejscem zagłady i za razem dowodem na zbrodnie niemieckie w czasie II WS.Dbanie o jego stan wg.mnie nie budzi żadnych wątpliwości natury moralnej.Pozostałości budowli w Wałbrzychu mają zgoła inny charakter,bo było to mauzoleum poświęcone niemieckiemu nazizmowi,który doprowadził m.in.do Oświęcimia...Wg.mnie Kol.stanowczo myli pojęcia lub celowo zniekształca fakty pisząc ,to,co napisał...Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi się ustosunkować bo wg. wiki i kilku innych stron z których czerpałem informacje było to mauzoleum łączone - IWŚ, górnikom i owym brunatnym więc nie było stricte nazistowskie mimo że wybudowane gdy oni rządzili. Forma którą zaproponowałem wydaje mi się właściwa = zabezpieczenie + informacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetadata?id=972&from=publication&

to link do książki profesora Dobesza Wrocławska architektura spod znaku swastyki", w rozdziale Pomniki poległych i mauzolea (Ehrenmal)" najlepszy opis mauzoleum, jaki znam s. 140-145, zresztą warto przeczytać parę stron więcej...
Nie da się ukryć, że temat mauzoleum jest i będzie kontrowersyjny, najprościej pozostawić go samemu sobie lub zniszczyć, wyzwaniem jest jednak taka adaptacja by stanowił zarówno świadectwo historii, jak również przestał być martwym miejscem na mapie- to wzgórze w Wałbrzychu przestało nawet mieć swoją nazwę (niem. Laxenberg, lata 50-te: Wzgórze V Festiwalu)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu ma wspólnego zamek w Malborku?! Pyra Ty całkowicie mylisz pojęcia. My tu mówimy o miejscu KULTU jakim jest owe mauzoleum, a zamek w Malborku to obiekt stricte militarny, tak samo schrony na MRU itd itp. Proszę zatem aby wszyscy miłośnicy mauzoleum nie przytczali po raz n-ty takich samych, bezsensownych porównań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu niektórzy są zaślepieni. Co ma piernik do wiatraka, czyli Malbork do mauzoleum? Po raz enty powtarzam, że mauzę zbudowano dla uczczenia 25 nazistów. Czy Malbork powstał z tego samego powodu?
Do dorotix.
Kto chciałby, aby to miejsce ożyło? Czy ludzie będą z niego korzystać? Jest w Wałbrzychu miejsce o większym potencjale, w środku miasta i świeci pustkami. Mam na myśli Park Sobieskiego z Harcówką oraz dawny kompleks sportowy Górnika Wałbrzych. Wszystko, poza niedawno odnowioną halą lekkoatletyczną, jest w opłakanym stanie. Mimo to sądzę, że w to miejsce łatwiej byłoby tchnąć życie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruczniku- złość piękności szkodzi.

Nie wiem, jak pozostali Użytkownicy, którzy Malbork wymienili, ale ja sprzeciwiając się pomysłowi wyburzenia mauzoleum ( lub przyzwolenia na postępujące zniszczenie ) chciałbym, aby za 100 lat pozostało coś więcej niż znane-sławne-bogate-ujęte w spisach budowle...

Aby moje wnuki, mogły nie tylko Malbork czy hipermarket zobaczyć na żywo, ale także wiele, wiele innych budowli- od zabytków techniki i przemysłu, budynków cywilnych ( sławne, popalone domy przysłupowe ), militarnych, aż na ideologicznych" kończąc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się z lekturą przytoczoną w poście kol. dorotix i kilka cytatów:

Mauzoleum Wałbrzyskie powstało z inicjatywy Volksbund Deutsche Kriegsgraberversorge dla uczczenia pamięci 170 000 Ślązaków, którzy stracili życie w czasie I wojny światowej lub byli ofiarami wypadków w kopalniach oraz pamięci 25 lokalnych bojowników ruchu narodowo-socjalistycznego" - s. 142

(budowle tego typu - zaprojektowane przez architekta Roberta Tischlera - nomyss.) czciły pamięć Niemców poległych na wojnie lub z powodu lokalnych nacjonalistycznych waśni, również ofiary nieszczęśliwych wypadków w kopalniach, drugie zaś - "zamówione przez agresywne i zaborcze państwo niemieckie Adolfa Hitlera - miały stanowić "kamienie milowe kolejnych etapów zaboru świata" s. 144

Więc:
1) Wiki okazuje się pisze prawdę (w tym przypadku ;) )
2) Są mauzolea i mauzolea". Czyli jedne upamiętniają poległych w imię ludzkiego współczucia/humanitaryzmu/kultury (np. cmentarze niemieckich żołnierzy w Europie (w tym w Polsce) i Afryce , asz" we Lwowie, pomnik czerwonych" Rosjan z 1920 pod Wawą (ten ostatnio zdewastowany notabene). a przecież często dla okolicznych mieszkańców to wojsko często nie było mile" widziane delikatnie mówiąc). I są mauzolea" z dorabianą otoczką sławiące jedynie słuszne i poprawne wartości często skrajne (zastanawiam się czy taki nie był sens tego w Tannenbergu - Olsztynku)
3) Mauzoleum między innymi czciło pamięć 25 brunatnych skupiając się bardziej na 170 000 tyś. poległych Ślązaków (przypuszczam że jest możliwe iż pomysłodawcy dorzucili tych 25 żeby dostać państwową dotację na upamiętnienie swoich")
4) Mauzoleum tego samego gościa który zaprojektował Wałbrzyskie stoi sobie spokojnie w Egipcie pod El- Alamein a otwarto je w 1955 (a pewnie kilku tam poległych też było w partii i nie walczyli za cesarza a za Adolfa). I nikt tam nie narzeka że to upamiętnia wrednych nazioli i powinno się wszystko wyburzyć, zaorać i posypać solą.
Więc podtrzymuję swoje zdanie - zabezpieczyć, oczyścić, postawić informację co to etc. oraz dodać jako ciekawostkę turystyczną do oferty miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Yeti, lepiej bym tego nie ujął.Ja też bym chciał moim synom pokazać wiele, ale ludzkość z rozpędu burzy i niszczy wszystko co nie pasuje do aktualnej sytuacji politycznej. I nie chodzi tu o fortyfikacje, ale też o groby, cmentarze i pomniki.
Cieszę się, że mogłem synowi pokazać jeszcze Pomnik Braterstwa w Ciechocinku, bo mają go wyburzyć, i po co ? A postawią kolejny, np. JPII czy ofiar z 10 kwietnia.
Ukraińców drażni mauzoleum Orląt Lwowskich.
Polaków drażnią cmentarze Niemieckie i Armii Czerwonej, a nie potrafimy dbać o swoje np. w Niemczech są groby poległych w 1945. Groby tych żołnierzy co szli do Polski z zachodu są zadbane, bo mieszkańcy ( chyba z wdzięczności ) dbają o nie, o tych co szli ze wschodu z ACz wszyscy chcą zapomnieć, dlaczego ? Bo się wyrwali z łagrów ?
Zniszczycie mauzoleum w Wałbrzychu, cmentarz wojenny we Wrocławiu, i co ? Postawią tam kolejny supermarket ? Czy miejscowy kacyk postawi tam blok.


Ehh, krótka jest pamięć ludzka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w międzyczasie kolejne grupy rekonstrukcyjne będą paradować w mundurach jednostek Wehrmachtu, SS itd... z tonami wyposażenia, które służyło do podnoszenia komfortu życia Polaków pod okupacją...
Ale budynki mają nieporównanie bardziej obrzydliwą, moralnie naganną i ideologicznie skrzywioną rolę, w związku z czym należy je zrównać z ziemią. Zaczynając od Hali Stuleci. Tfu... Ludowej. I jeszcze kilku innych podobnych szpetnych i obrzydliwych dokonań.

Takie mam wrażenie, że komuś coś się zdrowo....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapuchy- OT.

Z Halą, to jest jazda na maksa bez trzymanki...

Niepoprawną ideologicznie ( przeze mnie nadal stosowaną ) nazwę HALA LUDOWA zastąpiono poprawną politycznie nazwą HALA STULECIA ( diabli wiedzą, czy autorzy zmian wiedzieli skąd się historyczna nazwa wzięła :-) Szczęście w nieszczęściu, że halę wybudowano dwadzieścia lat wcześniej- gdyby postawił ją Speer na rozkaz Adiego, to dopiero by się działo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam siły dyskutować z ludźmi, którzy przeczytali ostatni post i klepią co im klawiatura przyniesie. Macie jakieś pomysły na zagospodarowanie miejsca, o którym napisano w pierwszym poście? Widzę, że nie bardzo. Przypominam, chodzi o Wałbrzych a nie o cały świat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiekśniegu, lub Yeti, jeśli mogę tak do Ciebie mówić, ja się nie złoszczę, no może trochę :) ponieważ już dyskutowaliśmy o porównywaniu obiektow kultu z cywilnymi, sportowymi czy militarnymi, a tu znowu ktos pisze o mauzoleum i zamku krzyżackim... ileż można tłumaczyć jedno i to samo :)

Nikt tutaj nie pisze o celowym zniszczeniu tego mauzoleum (skąd żeście wzięli takie bzdurne argumenty?), chyba ze za takie poczytujecie zostawienie tej budowli w stanie takim jak jest teraz. Argumenty (Pyry i Yetiego) żeby zostawić coś dla potomności (do mnie jako historyka jak najbardziej przemawiają) dlatego ja jestem umiarkowanym przeciwnikiem odnowienia mauzoleum, myślę że najlepszym pomysłem będzie zabezpieczenie aby dalej nie niszczało i postawienie tablicy informacyjnej, tak jak zaproponowano już tutaj.
Nie wiem czy dobrym pomysłem jest odnawianie tego mauzoleum podczas gdy cały Wałbrzych się sypie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak piszecie, jakby renowacja mauzoleum była już przesądzona i przyznane na to fundusze kosztem miasta.
A - jak podejrzewam - dorotix studiuje architekturę albo coś w tym stylu i taki ma temat projektu kursowego i szuka podpowiedzi, kierunku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat to chyba bicie piany, albo taki temacik sondażowy.
Przygotowanie do czegoś?
W Wałbrzychu nikt tego nie ujął w żadnych oficjalnych planach.
http://www.um.walbrzych.pl/rewitalizacja/lokalny_program_rewitalizacji_walbrzycha_2008-2015.pdf

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie