Skocz do zawartości

Mauzoleum nazistowskie w Wałbrzychu


dorotix

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dobra Panowie, bo ta dyskusja już zaczyna wybiegać poza temat ;)

Człowiekśniegu proszę, nie przekręcaj moich słów. Ja mówię o MIEJSCACH KULTU, a nie o obiektach militarnych. Tak więc schrony Konwiarza w Breslau mogą zostac :) fajnie byłoby je nawet odkopać czy wypompować wodę (jeśli się da).
Tak się składa że akurat należę do stowarzyszenia które zajmuje się renowacją i odnową zabytków militarnych (głównie schrony i bunkry) i to nie tylko polskich, także niemieckich.
Co do tego mauzoleum to mam mieszane uczucia, fakt, budowla ładna, ale biorąc pod uwagę fakt kto i po co ją zbudował... raczej jestem na nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty normalnie wspierasz hitlerowski imperializm... Ups :-)

A bardziej serio- mauzoleum poświęcone jest 170 tys. Ślązaków, którzy zginęli na Wielkiej Wojnie. To, że powstał w czasie, gdy Adie miał władzę i wg ówczesnych konwencji architektonicznych nie powinno mieć znaczenia. Nikt nie twierdzi, że ma być odtworzony z największą dokładnością ( np liście dębu czy hitlerowskie ornamenty ). Ale nie oznacza to jednocześnie zgruzowania wszystkiego do fundamentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm..
Pozwolę sobie również na wypowiedź.
Architektura jest świadectwem czasów. Zapisem historii.
Przy czym historii nie zmienimy niszcząc jej zapisy.
Gdyby w ten sposób podchodzić, to na dobra sprawę nie moglibyśmy oglądać żadnych zabytków na świecie, ponieważ zawsze byłby czas, kiedy dokonania jednych byłyby równane z ziemią przez innych.
Wszystko jest kwestią umiejętnej renowacji, adaptacji.
Sama forma mauzoleum może być - pouczającym - świadectwem mrocznych czasów nazizmu. Być elementem, który pozwoli się niektórym zastanowić, czy warto doprowadzić do powrotu lub nawiązywania do tamtych czasów.
Tym bardziej, że sam obiekt jako taki nie nosi dziś żadnych znamion faszystowskich. Pozostała surowa bryła, która może stanowić miejsce zastanowienia, refleksji - przy odpowiednim wykorzystaniu oczywiście.
Pamięć negatywna też jest potrzebna, by nie dopuścić do odrodzeni się zgubnych idei.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Skończyła się wojna miałem 3,5 roku. Koszmary przez lata.
Trochę kultury Panowie

i...

Zrobić tam wielki szrot dla niemieckich samochodów - to najlepsze rozwiązanie...

-------------------------
dokładnie -> rozwiązanie radzieckie na cmentarzu Orląt Lwowskich...

Kultura (z łac. colere = uprawa, dbać, pielęgnować, kształcenie") – termin ten jest wieloznaczny, pochodzi od łac. cultus agri (uprawa ziemi"), interpretuje się go w różny sposób przez przedstawicieli różnych nauk. Kulturę można określić jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych (takich jak wzory myślenia i zachowania).

akurat - takiej dla - szrotu w mauzoleum - to mi brakuje...

i jakoś mi z tym dobrze...

bo krytycznie odnoszę się do tego co ludzie radzieccy - wyczyniali...

ale to pewnie wina wzorców...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując kalendarz za dobrą monetę, nadal będę się upierał, że spychacz-buldożer-saperzy nie są dobrymi metodami na zachowanie pamiątek i pamięci.

Ale może, jak słusznie ( znów ) zauważył Kopijnik- może to kwestia wzorców? Że mi się osobiście średnio podoba destrukcja piastowskich Ziem nibyOdzyskanych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo mnie to cieszy :) mam nadzieję, że to pierwszy kroczek ku lepszemu... wg mnie warto chronić jak najwięcej różnego typu obiektów, nie tylko tych powszechnie uważanych za zabytki, ale przede wszystkim propagować o nich wiedzę i poszerzać świadomość ich znaczenia...życzę wymiernych sukcesów Herr Hans!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu działa jakaś nowa V kolumna. Cytuję: ...25 b o j o w n i k ó w ruchu narodowo-socjalistycznego".
Przypominam, że pytanie dotyczyło konkretnej budowli i konkretnego miasta. Tymczasem niektórzy zaczynają uogólniać przywołując stare budowle, gdziekolwiek one są. Zacznijcie pisać w temacie czyli jak widzicie przyszłość miejsca, w którym obecnie stoi mauzoleum. Ja mam nadzieję, że miasto (ani jakakolwiek polska instytucja) nie wyda na ten cel ani jednej złotówki. Mauza jest skażona nazizmem, przez tych 25 hitlerowskich siepaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dorotix :). Każdy zabytek nosi w sobie dużą wartość kulturową, bez względu czy posiada negatywną czy pozytywną historię. Dlatego też jest sam w sobie godzien zachowania. Istotna jest tutaj zdolność relatywnego i świadomego postrzegania.

Wypowiedź pana janowicza pozostawiam bez komentarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janowicz- oczywista oczywistość, że wszystko co przesiąkło hitleryzmem musi zniknąć.

Czyli spora część zabytków Ziem nibyOdzyskanych, wszelkiej maści MRU i pochodne, wszystkie cmentarze wojenne ( a truchełka siepaczy spalić na stosach )... Bo jak nawet wraży hitlerowcy nie wybudowali, to wszystko złymi wibracjami przesiąkło i straszy teraz zdrową tkankę narodu.

Kurcze- co z Malborkiem zrobimy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywista oczywistość, że wszystko co przesiąkło hitleryzmem musi zniknąć." Tego się trzymajmy.
Czy MRU zbudowano dla upamiętnienia męczenników" idei narodowego socjalizmu? Nie - to obiekt militarny. Czy cmentarze powstały by czcić narodowy socjalizm ? Nie - chowano na nich ludzi.Tak,ludzi.
Miało być o Wałbrzychu a zrobiła się dyskusja ideologiczna.
Co na to moderator? -:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś odnawiać to do stanu pierwotnego, częściowy remont i robienie z tego restauracji to jest dopiero profanacja.
Problemem są faktycznie nazwiska faszystów z drugiej strony usuniecie ich lub usuniecie faszystowskich symboli to już nie będzie restauracja obiektu a raczej przebudowa.
Z miejsca pamięci trudno zrobić coś innego niż pierwotnie zamierzono czyli miejsce pamięci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie