Jump to content

Mykoła Łebed chroniony przez CIA


Recommended Posts

CIA chroniło współodpowiedzialnego za rzezie Polaków na Ukrainie
mip, PAP
2010-12-12, ostatnia aktualizacja 40 minut temu
Amerykański raport ujawnia, że jeden z przywódców OUN, współodpowiedzialny za rzezie na Ukrainie, Mykoła Łebed, był po II wojnie światowej chroniony przez CIA i wykorzystywany m.in. do pracy wywiadowczej przeciwko ZSRR - pisze Independent on Sunday".

W artykule pt. Ujawnione: Jak CIA chroniła nazistowskich morderców" brytyjski tygodnik nie wymienia z nazwy ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej, w której Łebed odgrywał kierowniczą rolę, ale zaznacza, że współpracowała ona z Niemcami w eksterminacji Żydów i że ma także na swym koncie zabójstwa tysięcy Polaków na Ukrainie.

Polacy mieszkający na Ukrainie byli ofiarami tzw. rzezi wołyńskiej uznawanej za masową zbrodnię dokonaną przez nacjonalistów OUN-UPA. Jej kulminacja przypada na lato 1943 r. Liczbę ofiar szacuje się na 30-60 tys.

Independent on Sunday" powołuje się na doniesienia zawarte w raporcie (Hitler's Shadow: Nazi War Criminals, US Intelligence, and the Cold War) opartym na odtajnionych przez CIA materiałach i aktach wywiadu wojskowego USA i sporządzonym przez dwóch badaczy pod nadzorem Narodowego Archiwum USA.

Łebed kierował finansowaną przez CIA organizacją

W 1949 r. CIA ściągnęła Łebeda do Nowego Jorku, gdzie nie groził mu zamach na życie - pisze Independent on Sunday", nie wyjaśniając, gdzie był on i co robił między zakończeniem wojny a przyjazdem do USA. W Stanach Zjednoczonych kierował finansowaną przez CIA organizacją Prolog zbierającą dane wywiadowcze przeciw ZSRR aż do końca lat 60.

Jeszcze w roku 1991 uchodził za cennego współpracownika CIA. W tym czasie agencja amerykańskiego wywiadu chroniła go przed FBI, które ścigało zbrodniarzy hitlerowskich i z czasem go zidentyfikowało. Nigdy jednak nie stanął przed sądem. Zmarł w 1998 r.

Inny rozdział raportu opisuje, w jaki sposób Amerykanie wykorzystywali po II wojnie światowej dawnych gestapowców, w tym Rudolfa Mildnera, który nadzorował operacje Gestapo w Danii w 1943 r., gdy Niemcy nakazali aresztowanie i wywiezienie do Auschwitz blisko 8 tys. duńskich Żydów. Operację tę udaremnił duński ruch oporu, dowiedziawszy się o niej zawczasu.

Mildner uniknął dochodzenia w sprawie roli, którą odegrał w II wojnie

CIA uznała, że ma dużą i pożyteczną wiedzę o działalności wywrotowej komunistów.

W latach 1945-55 ponad 500 naukowców i innych specjalistów współpracujących z hitlerowcami zostało sprowadzonych do USA i odegrało ważną rolę w pracach nad broniami rakietowymi i programem kosmicznym.

- To trudny i pod pewnym względem karygodny rozdział w historii Stanów Zjednoczonych - powiedziała cytowana przez tygodnik Elizabeth Holzman, była członkini Kongresu ze stanu Nowy Jork, która zabiegała o odtajnienie dokumentów, i chwali rząd za odwagę i gotowość do profesjonalnego i poważnego zmierzenia się z prawdą".

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,8806795,CIA_chronilo_wspolodpowiedzialnego_za_rzezie_Polakow.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 20:37 12-12-2010
Link to post
Share on other sites
Panowie nie bądżcie dziećmi,tych ludzi politycy na zachodzie potrzebowali.Bo przecież miała być wojna z ZSRR.
I kiedy już zwycięskie armie zachodu zajęły by Moskwę i inne miasta ZSRR.
Ktoś by musiał zlikwidować komunistów i ich rodziny.
Tego nigdy nie zrobi zwykły żołnierz to musi być osoba o specyficznej budowie psychicznej.I to byli Oni już sprawdzeni w boju.
Dlaczego ich chronią? ,ha,ha,ha bo oni w sądzie zaczęli by mówić prawdę.
A ta prawda dla wielu jest do tej pory nie do przyjęcia.
Dlaczego do wojny nie doszło? bo pewne małżeństwo coś przekazało ZSRR co, to Wy wiecie.
A żeby było ciekawiej to Zachód byłby agresorem nie wschód.
Panowie naukowiec to pasjonat on dla pasji będzie pracował wszędzie.
Link to post
Share on other sites
Jacek! Każdy stara się jak może by Cię zrozumieć a przynajmniej nie dołować... ale wybacz... Choć ze zwykłego odruchu współczucia(empatia) dla Ciebie uważam, że nie powinni Cie pozbawiać możliwości wyartykułowania własnych myśli na forum, to zrozum, że są granice... Ale ty je przekraczasz....
Link to post
Share on other sites
Do P.Jacka !

Tego nigdy nie zrobi zwykły żołnierz to musi być osoba o specyficznej budowie psychicznej" - proszę jaśniej; psychol, morderca, rezun zaprawiony w mordowaniu kobiet i dzieci by, jak wcześniej powiedziałeś, musiał zlikwidować komunistów i ich rodziny". Czy o to ci Jacku dokładnie chodzi ?
I jeszcze uwaga do dalszej wypowiedzi; yli Oni już sprawdzeni w boju" - z tego co pamietam z dużej litery piszę się o ludziach do których posiada się spory szacunek. Czyżby OUN-owcy i jej zbrojnę ramię czyli UPA do dla ciebie Oni ?
Link to post
Share on other sites
:) co do nick-u ! ale fakt jest faktem nasi NAJWIERNIEJSCI SPRZYMIERZEŃCY ! zawsze zostawiali nas samym sobie, a teraz jeszcze ta faza z wikilik ( nie wiem jak się to pisze wiec proszę się nie naśmiewać ) wychodzą same brudne sprawy, a moja antypatja ukierunkowana do amerykanów jest poparta dowodami zaczerpniętymi z historii ! nie lubie ich i koniec są dwulicowymi błaznami ! którzy nie mają za grosz pojęcia o prawdziwej historii i honorze !
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information