Skocz do zawartości

2 Pułk Ułanów Legionów Polskich


anise

Rekomendowane odpowiedzi

co prawda trochę obok" tematu ale pilnie poszukuję informacji na temat tego Pułku ... może ktoś ma jakieś skany i mógłby przesłać, będę wdzięczny
Zdaje się że w ogóle mało napisano na ten temat
więc proszę o cokolwiek
Bartek
anise@op.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto monografia:

Gogan, Wiesław: Szwoleżerowie rokitniańscy : dzieje 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Adres wydawniczy Pelplin : Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej Bernardinum", 2005.

Spis treści:

W nawiasach numery stron:

Od Autora - (5)
Wstęp - (7)

Część I. Z dziejów 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich - (9)
1. Geneza pułku i rodowód legionowych kadr pułkowych - (10)
2. Powstanie zalążków pułku (1914-1915) - (16)
3. 2 Pułk Ułanów Legionów Polskich (10 XI 1915 – 19 II 1918) - (42)
4. Umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie ułanów - (62)

Część II. 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich latach 1918-1920 - (73)
1. Powstanie 2. Pułku Ułanów Wojsk Polskich / 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich - (74),
2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich w wojnie 1920 roku - (99)
3. Umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie pułku w dobie walk o granice Rzeczypospolitej - (125),

Część III. Z dziejów 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w latach międzywojennych - (133)
1. Pułk w pierwszych latach pokoju - (134)
2. 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich w strukturze organizacyjnej polskiej kawalerii. Organizacja pułku - (140)
3. Umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie szwoleżerów - (161)
4. Kadra oficerska i podoficerska pułku - (186)
5. Pułkowe barwy i symbole. Tradycja pułku - (211)
6. Konie i sport konny w pułku - (254)

Część IV. 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich w wojnie obronnej 1939 roku - (269)
1. W przededniu wojny - (270)
2. Oddziały I i II rzutu pułku w kampanii obronnej 1939 roku - (284)
3. Dawni ułani i szwoleżerowie na frontach II wojny światowej - (336)

Część V, Pułkowe personalia - (357)
1. Obsada stanowisk dowódczych w 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich i w 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w latach 1914 – 1939 - (358)
2. Listy strat oraz wykazy odznaczonych ułanów i szwoleżerów - (373)
3. Wykaz oficerów i szeregowych 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z lata 1918-1939 - (385)
4. Noty biograficzne oficerów 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich - (396)

Przypisy - (417)
Bibliografia - (433)

Opis ksiązki:
Jest to monografia z dużą ilością zdjęć, które z obecnie panującą modą" są wklejone w tekst, a nie stanowią oddzielnych (samodzielnych) wkładek (uzupełnień) w tekście. Z całą pewnością można stwierdzić, że tekst jest dominujący. Moim zdaniem jest to praca starannie wydana (twarda oprawa, dobry papier), spełniająca wszelkie wymagania monografii jednostki kawaleryjskiej (szczegóły w spisie treści poniżej). Jest dobrze napisana, nie nudziłem się jak ją czytałem. To co mi osobiście przeszkadzało to dwie rzeczy:
1) pierwsza mnie ważna - to przypisy na koncu książki => wprost nie cierpię takich konstrukcji, bo cieżko się czyta (ale to jeszcze można jakoś wytrzymać)
2) druga sprawa to brak jakichkolwiek map i jak dla mnie jest bardzo poważny błąd i bardzo duży mankament tej książki. Przy tego typu pracach jest to dla mnie podstawa.

Dla porównania czytam teraz monografię 7 pułku ułanów lubelskich wydaną w Londynie 1969 i tam do okresu 1918-1920 jest sporządzinych aż 27 map!!! na 37 zawartych w całej książce. 2 pułk szwoleżerów miał jeszcze za sobą walki w okresie 1914-1918. Szkoda, ba natym braku książka ta dużo traci.

Na podsumowanie powiem tak - książka wartościowa i każdy fan kawalerii II RP oraz wojska tego okresu powinien ją przynajmniej przeczytać, o ile nie posiadać. Ja przeczytałem i dla jest to wystarczające. Zawsze pozostaje biblioteka.

Link do konkurencyjnego forum:

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=86&t=120826&p=1363529&hilit=rokitnia%C5%84skich#p1363529
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie