Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

kopijnik2

filmy partyzanci amnestia 1945

Recommended Posts

władza rejestrowała na filmach duże akcje rozwiązywania jednostek w 1945
zapewne - prócz dokumentacji celem była propaganda...

trafił ktoś na te materiały?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kopi Drogi,

w/na youtubie jest sporo filmów dotyczących czy to zgłaszających się do rozbrojenia" partyzantów ( zapewne wersje aktorskie" ), jak i pokazujących sterty sprzętu, wyposażenia...

Podobnie, jak są filmy o wziętych właśnie do niewoli członkach UPA ( sławna jest sprawa niemiłego końca, który spotkał niewinnych aktorów jednego z tych filmideł ).

Poszukam w zakładach i może coś na priv podeślę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Mrozach jest zamieszczona Kronika Filmowa z 1945 roku z rozbrojenia / ujawnienia oddziału AK.

http://www.biblioteka.mrozy.pl/news.php

To ciekawa historia, bo pod sztandarami AK ujawniło się wtedy trochę żołnierzy NSZ. Poza tym żołnierze z Mrozów i okolic brali udział w rozbiciu obozu NKWD w Rembertowie. Tego obozu, o ktorym spiewał Jacek Kaczmarski w piosence Świadkowie".
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam
Kopijniki2, nie wiem jaki jest zakres Twoich zainteresowań, ale jeszcze rok temu żyło kilku partzantów z tamtego rejonu. Warto sie wybrać w teren i poszukać, pogadać, to ciekawe doświadczenie, choć trzeba to traktować z dystansem, bo lata i doświdczenia życiowe....
Ci co jeszcze zyja spotykają sie co roku przy pomniku Żołnierzy NSZ oddziału Orła" w miejscowisci Grodzisk (4 km za Mrozami na wschód). Nie pamiętam teraz dokładnie kiedy, chyba na początku czerwca.
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 pp.
Przeprosiłem już, niestety nie jest moją wina, ze nie dostarczono mi tych materiałów. Ta instytucja ciągle się zmienia i jak stwierdzam ze smutkiem - na gorsze. Taki przykład : Pani nie pozwoliła mi przejrzeć pudła z teczkami ( bo to ona jest od tego, żeby wydawać mi teczki)i wydawała mi - w wyniku tego straciłem półtorej godziny na odcyfrowywaniu nieczytelnych zapisów na kliszach a w następnej kolejce dostałem ten sam materiał w formie papierowej krew mnie zalała - a Pani na to, że takie są przepisy. Cena kserówek znów skoczyła ( tym razem to uregulowanie ponoć Prezesa Rady Ministrów) i wynosi bodajże 1,60 za stronę. Groza !!!!!!!

A na papiery majora ciągle czekam.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information