Skocz do zawartości

Tajemnicza mogiła


Kemet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatni objechałem okoliczne cmentarze ewangelickie w mojej okolicy ale nic nie odpowiada tej mogile. Od ludzi dowiedziałem się, że w parku na majątku pochowano córkę Gordona a potem przeniesiono jej szczątki do parowy (prawdopodobnie to miejsce). niestety nie mam żadnych danych w jakich latach nastąpił pochówek tej kobiety a potem przeniesienie jej szczątków do parowy. To na razie czyste hipotezy. Kolego De Contrabando co to były te Gedenksteiny? Może to coś takiego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W miejscowości Dólsk była przed wojną parafia ewangelicka. Dzisiaj już nic tam nie ma, tzn. jest parafia katolicka. Jak znaleźć dane o parafianach takiej nie istniejącej już parafii? Czy to możliwe? Myślę, że gdzieś powinien być ślad o zmarłych osobach i miejscach ich pochówków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie sprawdzę w historii rodziny Gordonów "Am Ufer der Erinnerung Astrid v. Weitzel-Zenker" przepraszam kolego De Contrabando, że tak ponaglam ale czy udało się koledze już coś sprawdzić na temat Gordonów?
Am Ufer der Erinnerung" Astrid v. Weitzel-Zenker jak znaleźć tę pozycję w necie? Kombinuję ale zbytnio mi nie wychodzi. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kemet, czytam po trochu, acz systematycznie, po kolei tę książkę, by niczego nie przeoczyć. Na razie nie trafiłem na żaden ślad, który mógłby pomóc w ustaleniu, czyja to mogiła. Wymienia się tam wiele Gordonów z Konopatu, ale nie ma nic o samotnym pochówku ani o zmarłej panience". Niemniej, czytam dalej, bo jeszcze więcej niż połowa mi została. Książki tej nie ma w necie i nie można jej kupić w Polsce, była rozprowadzana jedynie w rodzinie Gordonów i znajomych. Ojciec autorki, Franz Gordon, został odstrzelony przez polskich żołnierzy 3 września 1939 roku (Bromberger Bluttsontag) w Bydgoszczy na Placu Wolności. Brał udział w dywersji antypolskiej i był jednym z jej organizatorów. Gordonowie twierdzą, że zginął niewinnie i między innymi dlatego nienawidzą Polaków i zabronili rozprowadzania tej książki w Polsce. Dostałem ją od kumpla, który dostał ją od waserpolaczka, który był kiedyś w Niemczech na zlocie Gordonów i który uchodzi tam za Niemca. Nawiasem mówiąc, są w tej pracy opisy estialskich mordów Polaków, popełnionych na niewinnych Niemcach", autorka twierdzi, że jej tatko został przez Polaków tak zmasakrowany, że syn rozpoznał zwłoki jedynie po sygnecie rodowym. Co robił Franz Gordon w trzecim dniu wojny w Bydgoszczy, tego nie wyjaśnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dokumenty parafii ewangelickich powiatu świeckiego, to są one w archiwach w Malborku i Elblągu. Dla przykładu- w Malborku znalazłem akt założenia cmentarza ewangelickiego w mojej wiosce i spis nazwisk pochowanych. Poszukaj najpierw odpowiedniego indeksu w katalogu internetowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Super, że Kolega o mnie pamięta. Jakiś tydzień temu był w Konopacie jakiś mężczyzna mówiący po niemiecku, miał ze sobą kobietę tłumacza. Z tego co słyszałem to rozmawiali chwilę z obecnym właścicielem majątku. Potem obeszli całe gospodarstwo i bardzo dokładnie je fotografowali (zwłaszcza ruiny pałacu). Mam zamiar wybrać się w tym tygodniu do właściciela gospodarstwa i pogadać o tym Niemcu. Może uda mi się zdobyć jakiś namiar do niego? Słyszałem też od ludzi z sąsiedniej miejscowości, że to może być córka Gordona, pierwotnie pochowana w parku a potem przeniesiona" do parowy. To oczywiście tylko hipoteza, którą należy sprawdzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jestem wnukiem, który żył w Gordons Polski Konopat do 1945 roku, i byłem tam kilka tygodni temu ze względów sentymentalnych i zrobić trochę zdjęć obszaru dla tych, którzy mogą być zainteresowani w historii mojej rodziny. Chciałbym przeprosić, że nie znamy języka polskiego i musisz używać Google Translate piszę ten blog. Aby pomóc w kwestii tajemniczego grobu przy Parowy mogę powiedzieć, że mój ojciec jest pewne, że nie był nigdy Gordons i tam pochowany, że grób istniał już przed Gordons przeniósł się do tego obszaru. Możesz odkryli jedną z Konopackis. Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. To teraz już mi nic nie pasuje w tej mojej układance:). Przed Gordonem było na majątku w Konopacie jeszcze trzech właścicieli. Potem blisko 60 lat majątek stał pusty i dopiero od 1860 działał na nim Gordon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A tak dzisiaj wygląda pałac tzn. to co po nim zostało. Sami widzicie jak podchodzą Polacy do swojej historii.
Niestety o rzeczowej mogile nie mam nowości:( Jestem na tropie człowieka, który mieszka w sąsiedniej miejscowości i ma przeszło 70 lat. Podobno kiedyś opowiadał, że wie coś na temat tej mogiły. Wybiorę się do niego i pogadam może się czegoś nowego dowiem? Napewno poinformuję o tym co ustaliłem na łamach naszego forum.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kemet, a może należy szukać najprostszego rozwiązania- czy aby nie jest to przypadkiem grób" zbudowany na pamiątkę tego kamiennego grobowca, o którym pisze Richard Wegner w Ein pommersches Herzogthum und eine Deutsche Ordens Komturei"? Grobowiec znaleziono w Polskim Konopacie na polu za wsią, w stronę Tucholi, w 1856 roku. Wegner opisuje szczegółowo, co w nim znaleziono- brązowe ozdoby i dobrze zachowaną czaszkę. Według ówczesnego stanu wiedzy określono wiek czaszki na co najmniej 1000 lat". Być może zabrano ten grób razem z kamieniami do jakiegoś muzeum, a w tym samym miejscu na pamiątkę zbudowano ten grobek z cegieł. Dowiedz się, w jakim miejscu znaleziono ten kamienny grobowiec. Pozdrav.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak znam ten opis. Tyle, że nie pasuje mi to Przy bitej drodze ku Tucholi" Od tego miejsca tj. mogiły do tej drogi jest przeszło kilometr. Ale racja, sprawdzę czy coś mają na ten temat w Izbie regionalnej w Świeciu. Ostatnio słyszałem taką historię, że pochowano tam Niemkę ale to nie była Gordon. W księgach parafialnych w Przysiersku nic na ten temat nie ma. Muszę zabrać się za poszukiwania materiałów po parafii w Dólsku.
Jak dowiem się czegoś ciekawego w Izbie regionalnej to opiszę.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już będziesz w Świeciu, to zajdź do biblioteki miejskiej i pogrzeb w Ein pommersches Herzogthum..." Wegnera, mają ją w czytelni i można z niej skorzystać na miejscu. Nie pamiętam, czy mają tam też Geschichte des Schwetzer Kreises 1466- 1873" Maerkera. Nie jest to osobne wydanie, lecz część eitschrift des Westpreussischen Geschichtsvereins", zeszyty 17, 18 i 19 z lat 1886- 1888. Być może ta praca jest też w necie, w Kujawsko-pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, jak będę miał czas to poszukam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację na pewno udam się do czytelni w miejskiej bibliotece byłem kilka razy, ale faktycznie o te pozycje nie pytałem. Na cyfrowej bibliotece jest ta pozycja w trakcie przygotowania. Wczoraj byłem w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej mają tam wiele ciekawych pozycji, ale niestety tego opracowania nie mają. W przyszłym tygodniu wybieram się do Gminy Świecie może czegoś się tam dowiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam ponownie. W dniu 9 maja byłem w sprawie majątku w Konopacie w WKZ w Bydgoszczy. Pokazali mi czym dysponują. Niestety żadnych informacji na temat mogiły nie posiadają. Pani sprawdziła nawet karty ewidencyjne cmentarzy i nic nie mają. A najlepsze, że mają zalecenia by swoich materiałów nie udostępniać. To jest dopiero ochrona zabytków Nawet kart ewidencyjnych nie mogą udostępniać. No cóż musiałem użyć sztuki negocjacji (asem były moje materiały, które zabrałem ze sobą) i w czerwcu jadę po materiały. Szkoda tylko, że nic o tym miejscu nie mają. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowiska archeologiczne w miejscowości Polski Konopat:
- ślad osadnictwa wczesnośredniowiecznego i osada późnego średniowiecza,
- osada nowożytna (XVII w.)
- osada późnośredniowieczna
- osada z XVI-XVIII w.
Z mapki czytam, że miejsca te nie odpowiadają temu, w którym zlokalizowano ajemniczą mogiłę". Osada późnośredniowieczna. Osada późnośredniowieczna umiejscowiona jest na mapie właśnie przy drodze w stronę Tucholi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witajcie ponownie. Długo się nie odzywałem ale zapewniam Was, że cały czas pracuję nad rozwiązaniem tej zagadki. Byłem w wielu miejscach i instytucjach, przewertowałem wiele książek i opracowań. Efekt – dalej nie ustaliłem do kogo należała w/w mogiła. Czy któryś z kolegów/koleżanek na forum zna kogoś w woj. kujawsko-pomorskim kogo można by zainteresować sprawą? Myślę o jakimś historyku, archeo albo takim jak my tutaj pasjonacie historii. Może przy zaangażowaniu większej liczby osób udałoby się poznać prawdę o tym miejscu. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie