Skocz do zawartości

Kawaleria w Chełmie


Rekomendowane odpowiedzi

Na początku lat 30-tych mój pradziadek służył w kawalerii w Chełmie. Mam niestety tylko jego jedno zdjęcie, ale brak mi teraz możliwości skanowania. Czy ktoś byłby w stanie mi powiedzieć jaki pułk stacjonował w tym mieście?


Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dalej bedziesz się upierał przy Chełmie to najbliżej - w Hrubieszowie ,stacjonował 2 pułk strzelców konnych (amarantowy otok, 8psk miał otok biały) i Osrodek Zapasowy brygady.
http://pl.wikipedia.org/wiki/2_Pu%C5%82k_Strzelc%C3%B3w_Konnych_(II_RP)
http://pl.wikipedia.org/wiki/8_Pu%C5%82k_Strzelc%C3%B3w_Konnych_(II_RP)
Wikipedia prawdę Ci powie- czasami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż, widocznie Twoja babcia wie lepiej.
A może dziadek ściemniał, bo był tylko jezdnym w artylerii. To, że miał, powiedzmy, bryczesy i długie buty z ostrogami, nie czyni go kawalerzystą, w artylerii takie umundurowanie nosili wszyscy dosiadający konie, a więc luzacy oficerów- pucybuty, i jezdni zaprzęgów (a na środkowych jezdnych brali największych gamoni, którzy nic innego nie potrafili robić- przepraszam za określenie, ale to cytat byłego podchorążego z Włodzimierza Wołyńskiego)
Czy na kołnierzu munduru jest proporczyk, czy patka.
Jeżeli koń rozpoznał swego opiekuna, to może również dowodzić tego, że był tylko jezdnym, a zarazem opiekunem pary koni zaprzęgowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że wiem lepiej, ale mówię po prostu to, co mi przekazano. Na zdjęciu pradziadek wraz z kolegami jest w płaszczu, w ruchu, widać np. właśnie długie buty z ostrogami, płaszcze wz. 19, miękkie" rogatywki garnizonowe. Otok bardzo możliwe że to zieleń. Niestety nie mam możliwości załączenia zdjęcia. I na 100% to Chełm, więc coraz bardziej skłaniam ku 2 pac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie