Skocz do zawartości
  • 0

Ulotka (islam) z okresu II w.ś.


bjar_1

Pytanie

Wczorajsze znalezisko kolegi. Wyszło to z innymi popierdółkami spod podłogi starego domu, w którym w okresie od listopada '44 do stycznia '45 roku kwaterowali Hiwisi" (prawdopodobnie z Azerbejdżanu lub Turkmenistanu).
Co to za ciekawostka? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny!

Widok ogólny, wymiary 137 mm x 71 mm...

http://img691.imageshack.us/f/img7897e.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Najprawdopodobniej jest to buddyjska mantra ochronna, którą się składało i wkładało się do specjalnego medalionu [ghau], pełniącego funkcję talizmanu.Pochodzi z Tybetu albo Mongolii, ale jeszcze się upewniam co do pisma. Znalezisko, jak dla mnie, bardzo ciekawe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Chińcyków rozumiem niekoniecznie Hanów, ale i różnej maści Mongołów z chińskiej strefy kulturowej. Albowiem mongolskiego pisma kwadratowego hPhags-pa używano w nowszych czasach głównie do zapisu języka chińskiego oraz do nauki chińskiego (dla Mongołów). Dziwne to wszystko, chyba że w ogóle się mylimy i to całkiem coś innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkleić część odpowiedzi od znajomego, który zajmuje się sprawą twojej kartkiMantry to formułki zasadniczo nieprzetłumaczalne, te na pewno są związane z rytuałami apotropaicznymi, na co wskazuje ostatnia sylaba w niektórych formułkach: zlog, co znaczy odwracać (zło).
Nie wiem jaka to tradycja: bon czy któryś nurt buddyzmu tyb. Hitler zaciągał do armii Kałmuków, którzy wyznają buddyzm tybetański, więc może oni mieli to z sobą, ale to tylko moja hipoteza." Niewiele to wniosło do tematu, ale obiecałem odpowiedź, więc to czynię. Ciekawe jest natomiast, czemu, taki ochronny talizman" został schowany, zamiast służyć dalej swemu właścicielowi? Może właściciel zginął, a kumple chcieli zachować ochronne mantry? Może miały ochraniać dom w którym mieszkali? Długo w nim mieszkali? Pytań sporo, ale nie poznamy już większości odpowiedzi. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie