Skocz do zawartości
  • 0

Ulotka (islam) z okresu II w.ś.


bjar_1

Pytanie

Wczorajsze znalezisko kolegi. Wyszło to z innymi popierdółkami spod podłogi starego domu, w którym w okresie od listopada '44 do stycznia '45 roku kwaterowali Hiwisi" (prawdopodobnie z Azerbejdżanu lub Turkmenistanu).
Co to za ciekawostka? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny!

Widok ogólny, wymiary 137 mm x 71 mm...

http://img691.imageshack.us/f/img7897e.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już pisałem znalezione podczas zrywania starej podłogi z innymi przedmiotami niemieckiego/wojskowego pochodzenia. Według relacji świadków do I.1945 roku dom zajmowali mongoły", jak to w moich rejonach określani są obcoplemienni" w niemieckiej służbie... W moich okolicach bywali przewaznie ci z Azerbejdżaniu i Turkmenistanu, bo Kozaków i Tatarów raczej nie ma co brać pod uwagę w tym przypadku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Kolego, Azerowie to Turcy i używali dawniej alfabetu arabskiego, podobnie jak Turkmeni, Uzbecy etc. Twoje pismo nie jest pismem arabskich, ale raczej na pewno którymś wywodzącym się z pisma ujgurskiego, najprawdopodobniej kałmucko- ojrackie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,że niestety nie jest to Kolego to pismo o którym piszesz.Mieszkańcy Turkmenistanu i Afganistanu a tego drugiego w szczególności posługują się m.in. językiem Dari.Może istnieje różnica między literami `dużymi ` a `małymi`, drukowane a pisane,że tak to nazwe:) Może właśnie dlatego tak trudno to rozgryźć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się wymądrzać,ale jeśli coś drążymy a nie wiemy jak to ugryźć,to spróbowałbym dojść po wyglądzie przedmiotów ,które zostały tam narysowane czy też namalowane.Żaden z nich nie znalazł się tam przypadkowo i być może są charakterystyczne dla jakiegoś ludu ,plemienia.Może są związane z ich historią i w ten sposób dojdziemy skąd przywędrowało do nas to cudo:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert, język dari" to perski i był zapisywany alfabetem arabskim. Pismo, które rozpatrujemy, raczej na pewno jest pochodnym pisma ujgurskiego, przynajmniej tak mi się wydaje na moje laickie oko. Od pisma ujgurskiego pochodzą podobne- mongolskie, mandżurskie i kałmucko- ojrackie (todo biczig).
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%B4%D0%BE-%D0%B1%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%B3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tę chwilę, mam potwierdzenie, że jest to alfabet tybetański, ale znajomy poległ na jednej literze i mantra powędrowała do dalszego tłumaczenia, na co musimy znowu zaczekać. Nie wiem czy będziesz zainteresowany treścią, bo to już będą konkretne religijne teksty,[daj znać jeśli cię przestało to interesować.] Mnie ciekawi jeszcze, jak była przechowywana ta kartka. Wiem, ze pod podłogą, ale czy była jakoś zabezpieczona, czy tylko wciśnięta razem z innymi rzeczami? Czy były schowane jakieś inne nietypowe przedmioty? Zafascynował mnie trochę temat, więc jeśli możesz napisać coś więcej, to proszę o informacje.Jeśli zaśmiecamy wątek, to na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat interesuje mnie nadal - nie ustawajcie :)

Papierek pochodzi spod podłogi. Wg. kolegi był złożony na niemożliwą ilość razy, tak że wyglądał na skrawek papieru może 1 x 1 cm. Znaleziony luzem. lecz obok były przedmioty pochodzenia typowo wojskowego m.in. pudełko na gadżety do czyszczenia broni oraz cywiliada typu tubki po pastach do zębów, pudełko po kremie, tekturowe etykietki po papierosach itp.
To jego złożenie do rozmiarów może 1 x 1 cm wskazuje, że faktycznie mogło chować się go do medalionu, którego niestety nie było.
Dom, tak jak już pisałem, zamieszkiwali na przełomie 1944 i 1945 roku mongołowie". Obcoplemienni, którzy występowali w moich okolicach w tym czasie, to:
- Turkmeni,
- Azerowie,
- Kałmucy,
- Kozacy i Tatarzy (ale ich akurat bym wykluczył).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że trochę wiadomości już zdobyłeś na temat. Tak, to złożenie kartki pasowało by do naszej koncepcji, tylko znajomy mnie ostrzegł, ze za wcześnie powiązałem tę mantrę z buddyzmem. Może to być amulet związany z religią bon. To bardzo stara szamanistyczna religia wywodząca się z rejonu Tybetu. Myślę, że dalsze tłumaczenie wyjaśni nam tę kwestię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopijnik- niekoniecznie dwa alfabety. Pismo mongolskie" (czyli wszystkie pochodzące od ujgurskiego) inaczej wygląda gdy postawisz pojedynczy znak, inaczej gdy znaki połączysz w ciąg, nie mówiąc już o tym że inaczej wygląda przy zapisie pionowym, a inaczej w poziomym. Właścicielowi tego dokumentu radziłbym udać się na najbliższy wydział orientalistyki, gdzie z pewnością uzyskasz pomoc w tłumaczeniu lub przynajmniej w zidentyfikowaniu języka którym Twoją planszę zapisano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze znalezisko kolegi. Wyszło to z innymi popierdółkami spod podłogi starego domu, w którym w okresie od listopada '44 do stycznia '45 roku kwaterowali Hiwisi" (prawdopodobnie z Azerbejdżanu lub Turkmenistanu).
Co to za ciekawostka? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny!

Widok ogólny, wymiary 137 mm x 71 mm...

http://img691.imageshack.us/f/img7897e.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, masz rację Kopijnik :) To znaczy chyba masz rację, bo to chyba może być hPhags-pa (mongolskie kwadratowe) w tych kratkach. Przekręciłem fotkę o 90 stopni i w rzeczy samej pojawiły się znaki podobne do hPhags-pa, jeden zidentyfikowałem na pewno (xa), inne są chyba połączone po dwa lub trzy, dlatego trudno je rozpoznać. Czyżby więc zabytek naszego Kolegi zostawili Chińcyki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie