Skocz do zawartości

skórzany noszak do manierki wz.31


Eryk92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na jednej ze stron znalazłem informacje iż: ...Manierkę dopinano na chlebaku za pomocą stalowego karabińczyka przymocowanego do skórzanego noszaka, noszak posiadał również długi skórzany przypinany pasek do noszenia manierki przez ramię na prawy bok..." Czy któryś z kolegów ma jakieś informacje na temat wymienionego noszaka czy tez zdjęcia zachowanych oryginałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki skórzany noszak jest przedstawiony w książceWojsko Polskie 1939-1946 Barwa i Broń"Stanisława Komarnickiego.Paski skórzane, koloru brązowego, łączone za pomocą szycia w kształcie kwadratu.Przedni pasek z otworkiem do zapinania na mosiężnym trzpieniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Chodzi chyba o wz37..." ale gafa:( ,tak właśnie o nią chodzi.
Na innym forum znalazłem znowuż takie zdjęcia repliki tego noszaka(mam nadzieje ze autor nie zabije mnie za ich publikowanie):
http://www.from.okay.pl/volo/manierka%20001.jpg
http://www.from.okay.pl/volo/manierka%20002.jpg
Czy to całkowity wymysł czy są jakieś dowody na istnienie tego ustrojstwa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten koszyczek ejst jak Yeti - wielu słyszało (ja także) ale nikt nie widział. Zresztą z praktyki-lepiej manierkę wozić w sakwach gdzie jest bezpieczniejsza(nie gnie się, nie obija, nie przeszkadza) zaś jeśli poruszam się pieszo-to już w chlebaku a nie na zewnątrz. Z tym ze manierka noszona w chlebaku ma tylko ten minus (bo doskonale uzupełnia wielkościowo się z menażką!) że zajmuje miejsce dla granatów.
Ale to tylko moje dywagacje wynikające z praktyki rekonstrukcyjnej.
pozdr,
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jeśli te rysunki powstały przed wojną to była to niezrealizowana koncepcja.
Mi się wydaje, że to raczej powojenny wytwór jakiegoś pasjonata któremu się pomylił opis manierki wz. 38 (37 jeśli ktoś woli) i wz. 31 która była przypinana karabińczykiem do chlebaka starego typu w wojsku oraz noszona na specjalnym pasie przez ramię w OC lub OPL (nie pamiętam dokładnie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rusynek pochodzi z przedwojejngo poradnika harcerskiego.

Brak jakichkolwiek przeslanek, ze koszyk skorzany był stosowany w WP.
Zadengo znaleziska, zadnego zdjecia archiwalnego. Nic.

Wspomniany pokrowiec opisany w WT z roku 1938 miał byc bawełaniny, nie sukienny.
Jednak owe WT to jedyny slad. Poza owymi WT zupelny brak potwierdzenia jego istnienia, nie mowic o szrokim stosowaniu.

W powszechnym wymiarze manierki wz 38 ( lub jak niektórzy okreslaja na podstawe pierwszych ezgemplarzy wz 37) były uzywane przez zołnierzy WP gołe" - bez zadnych koszyczków i pokrowców - wertujac sasiednie watki Forum gdzie od wielu juz lat publikowane sa zdjecia archiwalne z 1939 nie jedno potwierdzenie tego stanu rzeczy znajdziemy.

Jak miało byc, jak mogło byc, a jak było - to czasem osobne kwestie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie - przeglądałem niedawno książkę o uzbrojeniu WP (chyba Barwa i broń Wojska Polskiego" ale nie pamiętam tytułu) i tam był jak byk ryzunek manierki przytroczonej w takim skórzanym koszyczku do chlebaka. Z czego mogło wynikać przeświadczenie że koszyczki te jednak były w przedwojennym wojsku??
Bo ze pokrowce były i że je stosowano - przekonałęm się. Chyba w książce Szubańskiego jest zdjecie artylerzystów z 1PAN przy moździerzu 220mm - i do chlebaków mają przyczepione właśnie manierki w pokrowcach.
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie pochodzi z książki Wrzesień 1939 Pojazdy wojska polskiego" Jońcy, Szubańskiego i Tarczyńskiego. Artylerzyści 1PAN. Na prawym boku chlebaki z przytroczoną manierką. Niesttey nie ma opisanego wzoru manierki a zdjęcie jest i tak dosyć ciemne. Jeśli ktoś miałby to zdjecie w oryginale - lub znalazł je na necie w lepszej rozdzielczości to mógłby wrzucić.
Jako ciekawostkę dodam że mam powojenne manierki w sukiennych pokrowcach-takie jak powszechnie występują. Ale kolega ma też powojenną (coś koło 47-50r.) w pokrowcu z innego sukna. Inny-grubszy splot, bardziej szorstki. Zaś do manierki przyszyte są haki - z których jeden jest niemiecki (wojenny) tak wiec z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć ze pokrowce przed 1939r. były.
makul
PS. czy manierka nie jest wzoru 38 zamiast 37? Bo do tej pory spotykałem się z oznaczeniem wz. 1938

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrowce na manierkach pruskich w WP ( dosc liczne) - o ile nie uległy zniszczeniu w czasie uzytkowania oraz w polskich manierkach wz 28 ( z wypukłum dnem) to w zasadzie norma.
Pokrowiec do manierki wz 28 był sukienny, sznurowany wzdłuz jednego boku. manierke zaczepiono do chlebaka karabińcykiem mocowanym na stałe do szyjki manierki.

Mnierka wz 31 pokrowaca nie miała, nie miala tez przystoswania do zaczepiania jej - była bowiem przeznaczona do przenoszenia w chlebaku a nie do zaczepiania na zewnatrz.

Podobnie z manierkami wz 35 i wz 38.
Do tej ostaniej był przewidywany pokrowiec z drelichu bawełnianego, pozbawiaony jakichkolwiek karabińcyków, jednak poza rysunkiem w Warunkach Technicznych nikt nigdy i nigdzie go dotad nie widzial.

Skorzyny koszyczek mozna zobaczyc na Forum Odkrywcy w tymze dziale na jednym ze zdjec w watku o kadetach - Kadet w pełnym oporzadzeniu nosi manierkę Schwertego zaczepioną do chlebaka przy pomcy koszyczka skórzanago( zaintersiwani sobie znajdą ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według niektórych kolekcjonerów oznaczenie 'wz37' jest bliższe prawdzie, w 1937 roku powstawały już pierwsze egzemplarze tego wzoru, choć WT są z roku 1938. Ja też się skłaniałbym ku temu, ale chyba wiadomo, o co chodzi, niezależnie od oznaczenia.

Na tym zdjęciu dla mnie ewidentnie jest to manierka wz28 lub wz31, widać wąską szyjkę, zbyt wąską na wz37. Manierki wz31 i wz28 były troczone w ten sposób - karabińczykiem na szyjkę...

A nie bardzo wiem, dlaczego powojenne pokrowce,w których mogły się trafiać pozostałe po okupancie haki, mają być dowodem na przedwojenne sukienne pokrowce. :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Byłem w muzeum 7puł w Mińsku Maz. Do siodła przytroczona jest manierka właśnie w takim koszyczku". Z tym że są 2 ale:
- koszyczek jest jak najbardziej współczesny;
- umieszczono go z prawej strony dolnej, przedniej części łęku. Trochę w takim miejscu że może się zaczepić o wszystko. Lepsze miejsce byłoby w sakwach.
Poza tym ten koszyczek to nie jedyna wariacja" w muzeum - więc dalej nie ma czegoś takiego jak koszyczek na manierkę" przed wojną.
pozdr,
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Czy ktoś może rozpoznać jaka manierka jest na zdjęciu? Zdjęcie pochodzi z wątku Artyleria 39 - część siódma"
link do zdjęcia:
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum25/1_copy1119.jpg
Przytroczona do chlebaka (wz.26??) czy w specjalnym noszaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie