Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

traper6

Narzędzia z neolitu

Recommended Posts

Sam nie wiem gdzie ten wątek zamieścić. Dając do Towarzyskich, to jak znam życie zaraz się posypią głupie komentarze.

Mam pytanie. Jak wygląda obrót narzędziami z neo i paleolitu w Polsce ?

Wiem. Kopać na stanowiskach archeo nie wolno. Sprowadzać z zagranicy, to potrzebny jest jakiś papier. Ale jest jeszcze jedno żródło pozyskania takich artefaktów w Polsce.

Znajomy pracuje w dużym kombinacie przy selekcji przetwórstwa ziemniaków. Ziemniaki idą po taśmie, a kilku ludzi wybiera i odrzuca kamienie. Większość ziemniaków jest zbierana kombajnami. I właśnie tam sporadycznie się trafiają (ale jednak sie trafiają) wyroby z kamienia.

W świetle prawa jak to wygląda ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dodam że namierzenie z jakiego pola to może pochodzić jest nie możliwe. Ziemniaki są zsypywane z przyczep i wywrotek do jednego wielkiego silosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Misiu- jaki papier?

Sprowadzać z zagranicy, to potrzebny jest jakiś papier."

Pierwszy raz czytam, aby na ściągnięcie do Polski zabytku" zależy od papieru... Inna sprawa, że nie legalnie nie wywieziesz :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nadal takie znaleziska są własnościa Skarbu Państwa.
Znalzca powinien niezwłocznie zawiadomić o takim odkryciu organ państwowy i na swój koszt zabezpieczyc znalezisko, niezalżnie od tego czy znalzł to na stercie kamieni czy na wysypisku.
Narzędzia krzemienne są niewątpliwie zabytkiem archeologicznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że to brednie. W tym wypadku za posiadanie skamielin też miałbym rzekomo jakieś problemy miec, bo sam ich szukałem, sam je znalazłem i sam je trzymam w domu???

wirakocza, o jakim skarbie mówisz?? myślę że w neolicie czyli jakieś 7000-8000 tysięcy lat temu nie było żadnych przedmiotów, które są w PL nie legalne (broń)xD albo są dziedzictwem kulturowym któregoś z narodów. A nawet jakby to kto ci udowodni że świadomie przetrzymujesz znalezisko z kamienia" w domu?? może mylaleś ze to ładny głaz. pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak panowie ale jeśli ktoś chciał by sprzedać takie coś to nie da rady bo jest to zabytek państwowy (nielegalne) i określonej wartości nie ma ale bardziej wydaje mi się ze lepiej odać do muzeum ale takiak ktoś to znajdzie np: w ziemi na powieszchni w danym miejscu to lepieiej powiadomić organy odpowiedzialne za to i tyle a tak ogulnie ma ktoś fotki takiego czegoś bo na oszy nie widziałem ale o co chodzi wiem.


Jeśli się pomyliłem pszepraszam i prosęmie poprawić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomyliłeś się, postaram się poprawić.
źle - dobrze
chciał by - chciałby
odać - oddać
takiak - tak jak
powieszchni - powierzchni
lepieiej - lepiej
ogulnie - ogólnie
oszy - oczy
pszepraszam - przepraszam
prosemie - proszę mnie

Poprawy interpunkcji się nie podejmuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zależy co nazywamy narzędziem? Jeżeli to piękny toporek, starannie wyciosany, to faktycznie może bym zgłosił. Ale jeśli to jest toporny przyrząd do np. czyszczenia skóry, to wybaczcie, ale czasem nawet to nie przypomina narzędzia. Mój ojciec w Anglii znajdywał takie i czasem naprawdę trudno się domyślić a narzędzia to są na bank. Krzemienne opiłki też trzeba zgłaszać? Nie popadajmy w paranoję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
myślę że nikt by się nie czepiał o jakieś niewielkie narzędzia. Żebyś wiedział ile tego przywożą studenci archeologii po praktykach :P

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information