Skocz do zawartości

.........Pułk ułański z okolic Torunia/Ciechocinka..........


Kacper_M94

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio dowiedziałem się że mój pradziadek, który urodził się i mieszkał w okolicach Ciechocinka był ułanem. Niestety na tym moje informacje się kończą ;/ Bardzo zależałoby mi na tym aby ktoś z internautów napisał mi do jakiego pułku ułanów mógł należeć mój przodek. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Musisz podesłać skan zdjęcia lepszy. Najlepiej wykadruj samą postać.
2. Miejsce zamieszkania nie warunkuje pułku. Jesli był oficerem zawodowym to mieszkał w mieście, w którym służył. Jeśli był mobilizowany, to często mógł pochodzić z odległego zakątka Polski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zdjęcie to raczej nie uda mi się uzyskać lepszej jakości, ponieważ jest małe i niewyraźne. Natomiast w sprawie pradziadka wiem tez że był on zwykłym szeregowcem nie jakimś wysoko postawionym stopniem ułanem. A pułk w którym służył stacjonował w pobliżu jego miejsca zamieszkania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz któryś, albo dopytaj
18 pułk ułanów -Toruń do 1923, potem Grudziądz (otok chabrowy)
16 pułk ułanów - Bydgoszcz
4 pułk strzelców konnych -Płock (otok amarantowy)
8 pułk strzelców konnych - Chełmno, szwadron zapasowy- Włocławek, (ale chyba miał białe otoki, co byłoby widoczne na zdjęciu)
2 pułk szwoleżerów- Starogard Gdański- (ale biały otok i okrągła czapka)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze 18 pułk ułanów pomorskich i 16 pułk ułanów mogłyby pasować, ale do którego dokładnie należeli? ;/ Z jednej strony 18 pułk miał swoją siedzibę najbliżej jednak później został przeniesiony do Grudziądza i stacjonował tam tylko przez pewien okres. Pułk 16 natomiast miał swoją siedzibę w Bydgoszczy od początku do końca swego istnienia i biorąc pod uwagę odległość miedzy Ciechocinkiem a Bydgoszczą tez nie jest duża...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 raczej odpada, bo też miał biały otok, może byc jeszcze 11dak z Bydgoszczy. To też kawaleria, tylko taszczy za sobą armaty.
Na zdjęciu otok wydaje się byc bardzo ciemny, a daki miały czarne otoki. Mógł również służyc np w brygadowym szwadronie łączności- czarne otoki lub pionierów -pomarańczowe też w Bydgoszczy, ale to nie pułki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciechocinek to teren VIII DOK Toruń (Dowództwo Okręgu Korpusu). Poborowych z terenu DOK przydzielano przeważnie do jednostek stacjonujących w odpowiednim DOK.
W VIII DOK Toruń stacjonowała Pomorska Brygada Kawalerii, wcześniej BK Bydgoszcz, jeszcze wcześniej BK Toruń itd.
W jej skład wchodziły 2pszwol., 16pu, 18pu, 8psk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz informacje umieszczone o pułkach zestawiłem z tym co wiem i wydaje mi się ze najbardziej pasującym jest 18 pułk ułanów pomorskich ponieważ brał udział w wojnie polsko bolszewickiej i swoja siedzibę miał najbliżej. Dzięki za pomoc atyl;) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie