Skocz do zawartości

Działa forteczne 1939


Rekomendowane odpowiedzi

voodoo34" - tak dzięki za info", teraz wiem, że wg planów mob. były przewidziane trzy Obszary Warowne, w tym dwa, jako doraźnie tworzone" przez władze wojskowe ale jestem ciekawy jak konkretnie było z tym nazewnictwem; co do nowej pozycji o planie mob. to jest zrozumiałe, że zdetronizowała poprzednie wydawnictwo (P. Zarzyckiego, Plan mob...), które jednak swoją rolę dobrze spełniło, ale tak to jest z wydawnictwami, że z czasem się starzeją", normalna kolej rzeczy;
jeśli liczymy 111. plut., to faktycznie było ich 23 (czyli jeden trzydziałonowy i 22 dwudziałonowe), z tym, że ciągle mnie nurtuje wyposażenie tego plutonu w armaty wz.02/26, tudzież nieścisłość w relacji W. Skwarczyńskiego (armaty wz.02/26 i wz.02 w plutonie artylerii piechoty ???;
także wg Steblika (Armia Kraków 1939", s.117) plutony pozycyjne 57. i 58. były na pozycji Śmiłowice-Mikołów-Wyry, nie wiadomo faktycznie, z jakiej formacji były te dodatkowe dwie armaty 75 mm oraz 2 działa pozycyjne w kompanii Niezdara" (s.53);
Gebhardt" - znalazłem wspomnienia S. Truszkowskiego (Z dni pokoju i wojny, Warszawa 1983, s.207-210), gdzie autor pisze o dowodzeniu plutonem pozycyjnym pod Różanem (11. pluton art. poz.) ale nie wymienia wzorów dział, jak mnie jednak pamięć nie myli to te wspomnienia w nieco obszerniejszej wersji (jeśli chodzi o Różan) były publikowane wcześniej w WPH i znowu poszukam, gdzieś się w ułomnej pamięci kołacze, że jednak była relacja o plutonie pozycyjnym właśnie z armatami wz.02;
ad poprzednie moje wypowiedzi: (skleroza) oczywiście 23 pal bez III dywizjonu (Żory) stacjonował w Będzinie, natomiast IV. dywizjon chyba w Katowicach ?;
Badylarz" - także zastanawiałem się nad 14 armatami w IV/23 pal, nie ustosunkował się do tego K. Pindel, Śląsk w systemie obronnym Polski w latach 1918-1939, Warszawa 1988, s.411, a o 14 działach 75 mm i 7,62 cm" pisze L. Szzostek, 23 Pułk artylerii Lekkiej, Pruszków 1997, s.59;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakie działa w I. plutonie, wedle mojej wiedzy armaty 75 mm wz.97, a Skwarczyński podaje (w drukowanej relacji w: Gdynia 1939, Gdańsk 1979, s.175) 2 armaty wz.02/26 i 2 armaty wz.02, czy w relacji z IPiMGS też tak jest ??? (proszę zerknąć na post z 7.06.2010);
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Przebieg dzialan 2MPS", I pluton baterii byl wyposazony w armaty wz 97 Schneidera. Spotkalem sie juz z relacjami Skwarczynskiego wydanymi w Polsce w ktorych, z pamieci, zdaje sie za kazdym razem jest inaczej (nie jest oczywiscie wykluczone ze, tak jak w ksiazce Flisowskiego Westerplatte", redaktorzy 'ulepszyli' pierwotna relacje). Przebieg Dzialan" to dzielo zbiorowe i kilkakrotnie weryfikowane wiec sadze ze jego wiarygodnosc jest wieksza. W kazdym razie nie ulega zadnej watpliwosci ze na stanie baterii byly armaty 3 calowe (bez zaprzegow NB) i 75mm vide: „Na poszczegolne uznanie zasluguje dowodca baterii kpt. Szarras, ktory majac roznorodny sprzet prowadzi przez caly czas osobiscie ogien z dzial 75mm i 3” walnie przyczyniajac sie do sukcesow 2 MPS.

Zgadzam sie ze wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazuja na to ze wszystkie plutony art pozycyjnej byly wyposazone w armaty 3" (chocby dlatego ze jezeli odejmiemy od calosci armat wz 02 na stanie w 1939 (n=80-89) armaty w zbrojowniach (n=32) to pozostaje jak ulal na 23 plutony + Westerplatte). Jednak nadal czekam na kropke nad 'i' bo logika to jedno a zycie drugie :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po zajrzeniu do Steblika, ale do wydania londyńskiego z 1949 r. stwierdzam, że napisał o bateriach IV/23 pal następująco (s.51, przypis 12):
ataliony specjalne 11 i 75 pp miały [...] po jednej baterii o 6 względnie 4 działach 75 mm, a batalion specjalny 73 pp miał [...] jedną baterię o 4 działach 75 mm".
Dalej (s.392):
Baon K.M. Spec. II (IV Baon 73 P.P.) miał następujący skład:
[...] 1 bateria art. o 4 działach, z tego 2 wbudowane w schronach betonowych, tradytorowe;"
Zgadza się, były one zamontowane, można powiedziec na stałe, w tradytorach artyleryjskich północnym i południowym (schrony klasy E" nr 26 i 32). Rozumiem, że dla pozostałych dwóch dział 11 baterii 23 pal były przygotowane pozycje polowe, a także garaże.
Natomiast w 12 baterii (punkty oporu Godula" i Łagiewniki"), która notabene miała ponoc 3 plutony, były 4 działa, odpowiednio 1 i 3.
Ponieważ odcinek Bobrowniki", jak pisałem wcześniej miał 5 dział (potwierdzonych istniejącymi obecnie schronami), brakuje w wyliczeniu do liczy 14 1 działa.
Pierwsza możliwośc - miało ono stanowisko polowe na odcinku Bobrowniki", jeżeli przyjąc za Steblikiem, że jedna z baterii miała 6 dział
Druga możliwośc - zostało zamontowane w nieistniejącym obecnie schronie - gdzie, nie mam zielonego pojęcia. Pisałem wprawdzie o zniszczonym schronie w g.b. Kamień", ale zdaje się, że był on uzbrojony tylko w armatę ppanc, czyli 37mm.

Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie