Skocz do zawartości

Walki w Brzuchowicach koło Lwowa 1939


rasapsa

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję wszelkich informacji o walkach we wrześniu 1939 w Brzuchowicach koło Lwowa, które umożlią mi odnalezienie mogiły mojego dziadka , który walczył tam z 11 pp i zginął prawdopodobnie 19 września.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 11 pp nie walczył pod Lwowem, tylko 19 września walczył na Roztoczu w składzie GO Śląsk i była to I Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim. Informacji o walkach 11 pp szukaj w monografiach Armii Kraków" oraz w książkach Jana Przemszy-Zielińskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziadek nie służył w 11 pp tylko w którymś z pułków 11 Karpackiej DP? Patrz: Dalecki 'Armia Karpaty" 1939', Prugar-Ketling Aby dochować wierności", w pewnym stopniu również Buczkowski Smutny wrzesień" oraz Lwów 1939" Włodarczyka.

Pozdr.,
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.
Dziadek na pewno służył w 11 pp, w 1 kompanii karabinów maszynowych, która wyszła z Tarnowskich Gór do Strzemieszyc, potem Kraków i Żółkiew. Mam zeznanie świadka na piśmie, który służył razem z nim i był świadkiem jego śmierci pod Brzuchowicami. Dokładnie pamiętał datę 19 września , bo to data jego urodzin. Jednak , jak twierdził, Niemcy ich potem zabrali a rannych i zabitych zostawiono i nie wie gdzie są ich mogiły. Wcześniej byli w Żółkwi i stamtąd dostali rozkaz wyjścia do Brzuchowic. Tam , jak pisze, zmieniono im broń i wyszli na front w celu wsparcia piechoty. Jednak przy szosie dostali się pod straszny ostrzał niemiecki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie