Skocz do zawartości
  • 0

Gwóźdź do przybijania podkładów?


Jablo666

Pytanie

Pracuje na kolei wąskotorowej działającej od 1898r nieopodal dawnej stacji zburzonej w II WŚ znalazłem taki oto gwóźdź jednak nie jestem pewien czy rzeczywiście jest to ten przedmiot wiec proszę o pomoc w ewentualnym potwierdzeniu lub zaprzeczeniu że jest to ten gwóźdź kolejowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Pogadałem i coś takiego np. stosowano w Europie w drugiej połowie XIX wieku i tu dwie koncepcje, mógł to być hak pomocniczy do dodatkowegomocowania takiego toru lub podobny tor mocowany twoimi gwoździami, co powodowało by oszczędność w produkcji szyn(brak konieczności wiercenia otworów, tylko nacięcia na krawędzi i dlatego trójkątny)). Ale to na 75%.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też znalazłem coś w rodzaju gwoździa, długo go identyfikowałem, ale się udało. To gwóźdź do podkładów kolejowych. Jak każde znalezisko robię tzw. fotograficzne ID.
Tu link do mojego ID-zdjęcia. Muszę jeszcze określić czas w jakim go używano, ale tu wykorzystam strony kolejnictwa.
Link (1,44 mb):
http://justpic.pl/show/gwozdz-kolejowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje na kolei wąskotorowej działającej od 1898r nieopodal dawnej stacji zburzonej w II WŚ znalazłem taki oto gwóźdź jednak nie jestem pewien czy rzeczywiście jest to ten przedmiot wiec proszę o pomoc w ewentualnym potwierdzeniu lub zaprzeczeniu że jest to ten gwóźdź kolejowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd znalazłem kilka rożnych zazwyczaj inne są ich czapki niekiedy ułatwiające ich wyjmowanie z podkładu innym razem niestety nie:) jednak są kute na 4 kanty a ten jest na 3 tył płaski a przód wypukły oraz czapka jest inna niż te częściej spotykane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy znalazłeś lub widziałaś ten typ haków? u dołu jest wyraźnie grubszy, nawet w muzeum naszej kolejki niema takiego haka może wiesz lub ktoś wie coś więcej o tym haku z jakich lat pochodzi i poza tym jakie podkładki pod niego stosowano bo dawne podkładki mają kwadratowe otwory ten by tam nie pasował wymiary ma typowego haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo różnych gwoździ znalazłem na szlaku nieistniejącej kolejki wąskotorowej ale takiego nigdy.Zawsze czworokątne i inny kształt główki. Ten wygląda jak by miał zastosowanie np. do jakiegoś odciągu, mocowania liny lub coś w tym stylu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie