Skocz do zawartości

Czym zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej


Rekomendowane odpowiedzi

Nie Balans niczego Ci nie zalecam i niczego nie sugeruję - pozwoliłem sobie jedynie na ogólnofilozoficzne stwierdzenie. Po prostu takie mamy czasy -a z postępem się nie walczy a można go jedynie unikać - dlatego między innymi tak lubiłem jeździć na Suwalszczyznę.

Ja też chyba już tu zostanę choć na wiele rzeczy i na wielu ludzi nie chce mi się nawet patrzeć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Irhabi, jesteś żywym przykładem na filozofię państwa, która polega na wiecznej wojnie Polaków z Polakami. Państwa, które żyje tylko przeszłością, państwa opartego na spiskowej teorii dziejów, państwa które dla swojego istnienia potrzebuje wrogów...
A tym czasem można wyczytać, że 50% absolwentów wyższych uczelni w Polsce nie ma pracy, a bardzo wielu z tych młodych ludzi, którzy ją znaleźli pracuje za minimalną, która nijak nie pozwoli im wejść w dorosłe życie. Bardzo wielu wyemigruje za chlebem gdzieś na zmywak, wielu z nich już nigdy nie powróci do kraju. Czy to nie jest prawdziwy problem?!
Albo z innej beczki, niedługo nadchodzą przedterminowe wybory prezydenckie - no i żywcem nie ma na kogo głosować! Czy to nie jest prawdziwy problem dla kraju, który leży w sercu Europy?!

Mam dalej kontynuować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy mieszkają w lesie i nie są otoczeni kamerami monitoringu, które śledzą każdy nasz krok , nie wszyscy używają telefonów komórkowych, które są na bieżąco monitorowane przez operatorów ,nie wszyscy w imię własnego bezpieczeństwa zezwalają na monitorowanie swoich samochodów, ale nawet p. Acer pisze na forum internetowym , które podlega ciągłemu monitoringowi ( o czym z resztą administrator strony lojalnie uprzedza)

Kto ma dzioby na pysku temn ma wróble na myśli jak mawiał p. Zagłoba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na forum internetowym , które podlega ciągłemu monitoringowi ( o czym z resztą administrator strony lojalnie uprzedza)"

A ja mam nadzieję że to forum i moje konto tu monitoruje tylko administrator tego forum, bez udziału osób trzecich" lub inszych instytucji.

Jak to mawiał John Emerich Acton : Władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, chyba każda dyskusja o IPN zejdzie a manowce" właśnie z powodu teczek, haków, rozliczeń, kto kogo wreszcie zdemaskował jako zdrajcę, etc., i konfrontacji tych problemów z bezrobociem, biedą etc.

Pozdrowienia
i powodzenia w dyskusji o rozwoju IPN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przecież tylko napisać : na tym forum nie dyskutujemy o IPN, agenturze , bezpiece i innych służbach ,podziemiu niepodległościowym, bo to tematy niewygodne, nieciekawe, nie związane z historią , poszukiwaniami, zapatrywaniami twórców forum lub co tam się jeszcze da wypisać i spokój będzie i miłość ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie. Dyskutować można o wszystkim , byle zachować pewne elementarne wymogi lub jak kto woli pewien poziom.
Przecież nie musimy się zgadzać , żeby się szanować.
A osoby które tego nie akceptują są jak od wielu lat obserwuję skutecznie z forum eliminowane(nikomu nie kadzę a stwierdzam fakt)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
Motto: Badajmy czasem lochy twierdz broniących ideałów.

[Motto z pewnej cyklicznej audycji RWE, na której to Rozgłośni wychowałem się od małego, bo mój ojciec słuchał tego radia pasjami, pomimo że komuniści niemiłosiernie go zakłócali].

A teraz wracając do tematu, mam pytanie do kol. Gruby Rycho: skoro IV RP ma być w prostej linii kontynuatorką II RP, to czy Twoim zdaniem IPN nie powinien się też zająć prześwietleniem" tej ostatniej? No bo obecnie lansuje się, w ramach czarno-białej" wizji historii, mocno wyidealizowany obraz II RP, a tak cacy" to niestety nie było...
O Berezie już tu na forum było - na mocy czyjegoś widzi mi się" trafiali tam [bez wyroku sądu] przeciwnicy ówczesnej władzy, a tortur i szykan jakich im zadawano nie powstydzili by się nawet najwięksi zwyrodnialcy z UB.

Ale jest też inny kwiatek" do wyjaśnienia - Dekret o postępowaniu doraźnym z 19 marca 1928 roku. Parę ładnych lat przecież obowiązywał [na terenie całego kraju do października 1934 roku].
W trybie doraźnym wydano w latach 1931-1934 270 wyroków śmierci, średnio rocznie" to grubo więcej niż na ten przykład w 1950 roku, gdy to orzeczono 34 wyroki śmierci...

Należy w tym miejscu dodać, że w trybie doraźnym oskarżony nie miał prawa do odwołania się od wyroku. No i to, że w tym trybie kara śmierci była obligatoryjna przy każdym przestępstwie, za które w trybie zwyczajnym obowiązywała kara więzienia powyżej 5-lat. No i jeszcze to, że za udział w zbiegowisku ulicznym" obowiązywała w tym trybie kara co najmniej 10-lat więzienia...

Jak się bawić, to się bawić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Balans !

Nie wiem czy interesuje Cię moja opinia, czy faktyczne możliwości IPN ? ( bo to dwie różne sprawy - póki co Ustawa o IPN nie daje mu możliwości do realnych działań jeżeli chodzi o ten okres)

Po drugie czy mógłbyś podać mi linki do materiałów z których korzystałeś, bo ja niewiele znalazłem na ten temat w internecie, a literatury też nie mam, a nie chcę się wypowiadać w temacie, którego nie znam.

Po trzecie skąd masz informacje o 34 orzeczonych ks w 1950 roku ? Bo moje informacje ( a dotyczą jedynie wyroków WSR ), mówią co innego :
http://ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=import&id=1&szukaj[1]=&szukaj[2]=&szukaj[3]=&szukaj[4]=1950
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy wątek;
Ku pamięci, pozwolę sobie zacytować, gen. broni Leona Berbeckiego, o hierarchi w carskim państwie:
...pierwszy to d-ca roty /kompanii/, potem riadowyje /szeregowcy/, potem szef kompanii, następnie pies kompanijny, długo, długo nic i cywil i bardzo długo nic - dopiero prawnicy.
Serdecznie Pozdrawiam.
gmv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 pp : A nie było tam jeszcze czegoś o złośliwych tetrykach ? Nie wiem po co mnie zaczepiasz ( bo tak odbieram twój wpis) i jaki to ma związek z wątkiem ? I czy Acer ma brata bliźniaka, któremu Pan Bóg przydzielił inteligencję przeznaczona na obu braci ?

Yeti : Jak przeczytasz ustawę to będziesz wiedział, że ramy czasowe i podmiotowe działalności IPN są ściśle określone i nie będziesz zadawał takich ( noo .. lekko kompromitujących Cię pytań) . Sprawę prac IPN nad II RP możemy póki co pozostawić w sferze gdybanologii - co z resztą napisałem w poście do Balansa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, ja nikogo nie miałem zamiaru, obrazić , zacytowałem tylko fragment Wspomnień gen. broni L. Berbeckiego" Wyd Śląsk 1958.
Też daleki jestem od tego Abyś, postulował, utylizację" wszystkich po 60-tym roku życia.
Może się mylę! obym się mylił!!
A to Bakutil" znów uruchomiony!
To kiedy mam się zgłosić na utylizację", oczywiście, trzeźwy, ogolony, wykąpany i z ręcznikiem.
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rychu:

Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Instytut przejmie dokumenty z archiwów m. in. MSWiA, UOP, MON, MS, Archiwum Akt Nowych."

co nie zmienia faktu, że część zarówno pracowników" jak i ofiar Berezy ma mocne zamocowanie w wojennej i powojennej histerii PRL. Dowodzi tego choćby Kostka-Biernacki, który robi za ofiarę reżimu komunistycznego...


PS Z racji różnicy wieku między Acerem a 41pp genetyka może wykluczyć ciążę bliźniaczą. A to, że obaj piszą w zbliżonej treści nie oznacza więzów krwi. Choć wpis GW faktycznie delikatny nie był, a aluzyjny i owszem...



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 11:22 19-06-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem raz jeszcze - badania, takie jak chce tego Balans można przeprowadzić dopiero po zmianie Ustawy. I to zmianie rozszerzającej, a co za tym idzie wymagającej większych uprawnień i nakładów finansowych a do tego Sejm obecny raczej nie dopuści.

Zresztą, jak myślę badaniem II RP i niegodziwości wówczas popełnianych mogą się śmiało zająć historycy niekoniecznie związani z IPN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 pp :

Rzecz nie w wieku ( bo mam całkiem sporą grupkę jeszcze koleżków ze średnią grubo ponad 80, z którymi popijam czasem troszku wyrobów ankoholowych [ nie koniecznie produkcji monopolowej] i dobrze się z nimi bawię i czuję), a w złośliwości niezawinionej , bezinteresownej i nie związanej z tematem głównym. Cytat twój ma się nijak do tematu wątku i miał na celu raczej tylko dokuczenie mi.

I żeby nie było : uważam złośliwość ,a właściwie złośliwą kpinę za przejaw inteligencji ( sam jestem złośliwcem, więc jakbym miał sądzić inaczej)i dlatego zapytałem Cię o pokrewieństwo z moim tutejszym ,,ulubieńcem z tym, ze jak chyba zauważyłeś dokonałem rozróżnienia twierdząc , że Tobie Pan Bóg dał dawkę inteligencji przeznaczoną i dla Ciebie i dla niego.

I na koniec, żeby nie było że jestem fanatycznym obrońcą jurystów : Co to jest 100 prawników w ,,betonowych skarpetkach " na dnie morza ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rycho, dyskusja zbliża ludzi!!
Wszystko OK, ale cóż byłby wart świat, bez szczypty pieprzu".
Jeszcze Modowie Nas tolerują!
Jednak założę temat; Nasze wspomnienia, doświadczenia, zasłyszane opowieści, starszych, o okresie 1944 - 1956". Może być pouczające i ku pamięci, pożyteczne.
PS. 8total4 i adam, gwałcą" mnie, abym spisał, swoje wspomnienia, gwarantują redakcje i korektę, tylko ja jestem inżynierem i z pisaniem u mnie nie za bardzo, ale coś tam wiem????
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie