Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
pikpok44

Spalonki

Recommended Posts

Kiedys pracowałem przy budowie kanalizacji w mojej wsi a ze wies popruska wiec pełno spalonek przez ktore przedzieralismy sie koparką. No wiec pewnego dnia zaczęlismy w centrum wioski, poczatkowo znalezlismy smietnik z setkami butelek niestety centralnie trafiony przez koparke, tak wiec kilka tylko ocalało w całosci. Ludzie sie zeszli i zaczeli opowiadac gdzie co bylo. Nastepnego dnia nadszedł czas na miejsce gdzie była karczma, z opowiesci starego człowieka który mieszkał naprzeciwko dowiedziałem sie ze to były pierwsze tereny zajęte przez Rosjan. Mężczyzna szedł razem z Rosjanami ktorzy z zemsty palili, mordowali... Opowiadal ze zdążył zgasic ogien w masarni i tam zamieszkał, a karczma spłoneła doszczętnie. Kiedy zaczęlismy kopac odrazu pojawiały się rózne rzeczy od porcelany po elementy zastawy stołowej, sztućce srebrne, spalona drewniana szkatułka z bizuterią i monetami, stara kasa fiskalna, jakas lodówka albo cos w tym rodzalu-kilkadziesiąt albo kilkaset kilo miedzi(zostało w ziemi), hełm niemiecki i wiele innych rzeczy. Przekopalismy 20% terenu. W innej wiosce trafilismy na całą piwnice kowala. Widocznie schował tam wszystkie narzędzia. Wydaje mi się ze te miejsca są warte uwagi. Pozdrawiam

Spalona drewniana szkatułka powiadasz?:) Kilkaset kilo miedzi zostało?No to się wam powodzi na tych biednych kresach :D

w masarni jest teraz sklep spożywczy ktory jest własnością policjanta, jak również ziemia naprzeciwko. Przyjade do Polski to tam wejde po te lodówke chociaz i reszte zastawy stołowej. Ludzie mówią ze tam sa piwnice z winami jeszcze pełne nie odkopane. Kto wie...

lain
a no sie powodzi. Majac pełne kieszenie złota i srebra nie bardzo myslałem o miedzianej lodówce, kasie fiskalnej, hełmie niemieckim, porcelanie francuskiej i wielu innych fantach ktore tam zostały a kto inny je wziął. Poza tym byłem w pracy, czas gonił, ktoś uprzejmy" zadzwonił do firmy, przyjechał dyrektor i nie było miło

Hansdekawka
wystarczy wiedziec co stało sie z Ostródą po zajęciu przez wojska rosyjskie. A to co działo sie w okolicach ho ho wiedza tylko najstarsi. Moze to i nie lodówka ale chłodnia jednak dobrze pamiętam te miedziane radiatory przygniecione ciosanymi kamieniami z wrosniętymi korzeniami drzew.

może wiecie gdzie niemcy ukrywali zrabowane łupy wojenne na terenie prus wschodnich { obwód kaliningradzki } [ antyki , kosztowności , precjoza , obrazy , kolekcje prywatne , oraz tajne archiwa ss ? za odpowiedzi z góry dzięki