Skocz do zawartości
  • 0

Płomień


Pablo.wpl

Pytanie

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak widać na zdjeciach powyżej polski granat jest mniejszy - nie pamiętam jakie ma wymiary rosyjski, chyba ok. 9,5 cm - polski ma ok. 6 cm.
Rosyjski płomień jest szeroki i sam płomień ma dużo szczegółów - polski jest węższy i uproszczony, z małą ilością szczegółów.
Rosyjskie spotyka się głównie tłoczone w mosiężnej blasze, polskie - te z pojedyńczym płomieniem - znam wyłącznie odlewane. Występuja też z potrójnym płomieniem - rosyjskie pułków grenadierskich i karabinierskich oraz polskie - kompanii grenadierskich i woltyżerskich w pułkach piechoty liniowej. Rosyjskie potrójne mają płomienie identyczne jak w przypadku granatów z płomieniem pojedyńczych. Kompletnego polskiego z potrójnym płomieniem jeszcze nie widziałem.
Rosyjskie mocowane są na 2 ucha lutowane w pionie. Polskie, tak jak na zdjęciu mają 3 solidne ucha.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest marne, ale to może być odłamany płomyk od polskiego granatu o 3 płomieniach z ładownic żołnierzy kompanii grenadierskich i woltyżerskich z lat 1815-1831. Widziałem już takie odłamane płomyki, jednak nigdy nie widzialem emblematu w jednym kawałku.
Czy blaszka jest mosiężna?
Wygląda jakby była z ogniska.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZZ przepraszam za off topic ale czy mógłbys mi przesłać meilem inforamcję odnośnie płomieni, chodzi mi o wiadomosci pozwalającą na rozróżnienie płomienia carskiego z polskim z orkesu powstania listopadowego. Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie