Skocz do zawartości
  • 0

jednostka I w.ś.


KLEt13

Pytanie

Witam! Proszę o pomoc w identyfikacji jednostki. Umieszczony na nagrobku napis informuje, że poległy należał do:

ART. BR. 4 BTL. IAGER 40 "

Inskrypcja była prawdopodobnie kilkakrotnie poprawiana (odmalowywana). Wcześniejszy był umieszczony napis na blasze, obecnie w takiej formie na kamieniu. Wg mnie napis IAGER jest błędnie zapisaną formą JÄGER , ale czy była taka jednostka, nie wiem.
Data śmierci to 15.II.14. Jeżeli tak to byłby to oddział rosyjski, ale jeżeli jest to błędnie poprawiona data 15.11.14
to może być niemiecka bo mogiła jest położona w rejonie operacji łódzkiej. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Proszę o pomoc w identyfikacji jednostki. Umieszczony na nagrobku napis informuje, że poległy należał do:

ART. BR. 4 BTL. IAGER 40 "

Inskrypcja była prawdopodobnie kilkakrotnie poprawiana (odmalowywana). Wcześniejszy był umieszczony napis na blasze, obecnie w takiej formie na kamieniu. Wg mnie napis IAGER jest błędnie zapisaną formą JÄGER , ale czy była taka jednostka, nie wiem.
Data śmierci to 15.II.14. Jeżeli tak to byłby to oddział rosyjski, ale jeżeli jest to błędnie poprawiona data 15.11.14
to może być niemiecka bo mogiła jest położona w rejonie operacji łódzkiej. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Czy ten napis jest w jednej linii? Art. Br.4 sugerowałoby 4 Brygadę Artylerii ale ona dzieliła się na baterie a nie bataliony i nie miała w swoich szeregach Jaegrów. Batalion Jaegrów 40 był ale pisane ciągiem wychodzi masło maślane. Może na tej mogile wypisano kilku poległych z różnych jednostek?
A nie ma nazwiska tego nieszczęśnika żeby się zorientować jakie było jego pochodzenie?
Jeszcze mam jeden przewrotny pomysł: 4 Strzelecka Artyleryjska Brygada. Jeśli cmentarz został zorganizowany przez wojska niemieckie mogli to dosyć nieudolnie przetłumaczyć jak na nagrobku. Chodziło tu pewnie o oddział Syberyjski ale jeśli to był Niemiec to za bardzo pogmatwane.
KLEt13 jakbyś podał jeszcze miejscowość gdzie jest ten cmentarz to może coś dopasuję wśród jednostek tam walczących.
Pozdrawiam.
Hubert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.
Poległy to Victor Crynkiewicz. Pochowany na cmentarzu w Pęczniewie pow. Poddębice woj.łodzkie. Obecnie zapisany jako
Wiktor Crynkiewicz. skróty zapisane były kiedyś wraz z datą w jednej linii (wg zdjęcia z 1996), obecnie są rozdzielone.
Nic więcej o mogile i liczbie poległych nie wiadomo. Archiwa milczą- sprawdzałem wcześniej.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może w takim razie ktoś zdoła zidentyfikować rosyjska jednostkę walczącą koło Zduńskiej Woli, zapisaną przy poległym NN kozaku
1 wersja :Kol. P.K. 381"
2 wersja : P.K. 381"
prawdopodobnie z korpusu Nowikowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie