Skocz do zawartości

Powrót c2p - 2 część serialu


PATRON

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem dzisiaj niekłamaną prezyjemność powitać z powrotem w Polsce C2P które wreszcie, odbywszy długą drogę morską, dotarło do Warszawy.
dzięki staraniom prywatnego kolekcjonera c2p powróciło z emigracji, do kraju i będzie przywracane do stanu mobilnego, stan pojazdu po wstępnych oględzinach można ocenić jako kompletny , noszący ślady licznych napraw związanych z długą eksploatacją oraz zaniedbany w czasie pobytu w muzeach."
sporo pracy przy układzie jezdnym ( ale na szczęście istnieje baza części zapasowych ) nie oryginalna chłodnica, wiatrak oraz mocno zdekompletowany silnik nie przedstawiają jednak żadnych problemów które mogły by uniemożliwić jego mobilność w najbliższych miesiącach.


zwracam uwagę na odmienność typu drugiego" ciągnika w stosunku do reontowanego egzemplarza ( wykopanego w niemczech) uwidaczniającą



Pozdrawiam PATRON FWP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Panowie.Dwa C2p w Polsce.Czy ja śnie? Może ktoś" podaruje nam Renault R-35 lub FT-17.Widzę , że od momentu, kiedy to postanowiono przenieść MWP i inne instytucje na Cytadele Warszawską to coraz częściej słyszy się , że ktoś coś przywozi z zza granicy lub odbudowuje.No za ok. 2 lata na jakiejś paradzie będzie jak w latach 30-tych.Marzę o odbudowie łosia.Może kiedyś ktoś się tego podejmie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że coraz wiecej naszego przedwojennego sprzętu wraca do Polski. Pewnie teraz wszystkim się narażę, ale dla mnie te sukcesy po części są skutkiem małej wartości dla zachodnich kolekcjonerów i muzeów naszych tankietek czy armat. Tak naprawdę w muzeach najwiekszą wartość ma sprzęt niemiecki z II wojny. O jakości kolekcji decyduje obecność w niej Pantery czy Tygrysa ewentualnie innego panzera czy stuga. A coś tak mikrego jak TKS (nawet gdyby był to jedyny egzemplarz na świecie) można nawet oddać za darmo (jak zrobiło muzeum w Axvall) lub sprzedać ( C2p z Niemiec i USA). My oczywiście na tym korzystamy, i bardzo dobrze. W przypadku niemieckiego sprzętu jest ostra rywalizacja między kolekcjonerami (muzeami) nie ma sentymentów, liczy się tylko kasa (patrz licytacja Stugów w Finlandii). Bywa, że włączają się do działań nawet instytucje państwa (patrz sprawa panzerów w Bułgarii). Tak więc, jeżeli chcemy by polskie kolekcje sprzętu z II wojny liczyły się w Europie, muszą zafundować sobie jakiegoś panzera. Wtedy może ktoś zauważy naszego TKS-a stojącego obok Pantery.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli można rzec że wszystkie dotąd odnalezione C2P są już w kraju . czyli obecnie eksponowany najbardziej kompletny egzemplarz , składany wykopek niemiecki który teraz z uwagi na możliwości szybkiego podglądu wymiarów z kompletnego oryginału będzie szybko odrestaurowany do stanu praktycznie oryginału i wrak wanny z kawałkami układu jezdnego który jest w prywatnych rękach materiał do odbudowy dla twardziela". No szybko poszło , czyli po świecie jeszcze wałęsają się TK z Belgradu , TKS z Kubinki i wanna TKS-a lub TK3 która marnieje w norwegii. No No jestem pod wrażeniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

les05 napisał
( TKS-a stojącego obok Pantery)
Pomijajac niewiedzę kolegi na temat cen ja bym postawił jednak TKS-a obok Panzer I zachowano by zgodnośc historyczną a sama jedynka jest przy okazji rzadkim pojazde w zbiorach muzealnych na świecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt.
(Jak na razie to nie macie ani Pantery ani Pz I.A TKS-ówzrobiło się prawie a pęczki").Kilka lat temu Tks-a mozna sobie bylo na zdjeciu obejrzeć -jezeli znajdzie sie ktoś dysponujący odpowiednimi funduszami moze Pantera i jedynka tez sie u nas pojawią -Jak narazie widać ,że idzie ku lepszemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze tylko:
tks z Kubinki - mało możliwe
wanna tankietki z Norwegii - prędzej, czy później będzie w Polsce
PZL P.24 z turckiego muzeum - mało możliwe, lub wręcz niemożliwe
RWD-13 z Brazylii - mam nadzieję, że kiedyś :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie