Skocz do zawartości

Zestrzelony PZL-23 KARAŚ


wojtekA

Rekomendowane odpowiedzi

znalazłem w necie krótki opis :
IWANIUK ANTONI szer.strz.
Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. jako strzelec pokładowy 55 samodzielnej eskadry bombowej, walczącej w składzie Brygady Bombowej. 7.IX.1939 r. w godzinach
popołudniowych wystartował na samolocie PZL P-23B „Karaś” w składzie załogi: Por.obs.S.M.Pytlakowski i kpr.pil.S.Zarzecki na lot bojowy z zadaniem rozpoznania ruchów wojsk niemieckich w rejonie Częstochowa - Łódź. Podczas lotu powrotnego samolot został zestrzelony przez niemieckiego myśliwca nad wsią Grabie Nowe. Cała załogą poniosła śmierć. Pochowani zostali we wspólnym grobie na cm w Poświętnem koło Wołomina"

To był brat mego dziadka (ojca mojej mamy).

Czy ktokolwiek wie coś więcej o tym tragicznym epizodzie, czy miejsce jest jakoś upamiętnione i czy ta mogiła jest na tym cmentarzu ?
Chcę się tam wybrać, ale to 350 km od mego miejsca zamieszkania i chciałbym jakoś rozeznać temat wcześniej.
Napisałem kilka dni temu list do proboszcza i czekam na jego ewentualna odpowiedz.Ale może przypadkiem ktoś jeszcze coś wie? Byłbym wdzięczny za wszelkie info.
wojtek.toon@gmail.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest mogiła na cmentarzu. Niedawno był artykuł w lokalnej prasie o tej zdarzeniu z 1939r. Gazeta nazywa sie Wieści podwarszawskie". Wejdź na www i poprzeglądaj nr archiwalne do pół roku wstecz, lub skontaktuj się z redakcją.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogiła lotników z Karasia" na cmentarzu tym istnieje. Jest na niej stosowna tablica. Odwiedziłem ją jakiś czas temu podczas jednej z wycieczek podwarszawskich.
Na mapach turystycznych okolic Warszawy obecność tej mogiły na cmentarzu w Poświętnem jest zresztą zaznaczana (zaleznie od wydawcy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie