Skocz do zawartości

Poszukuję pracownika Straży Granicznej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum !
Poszukuję informacji o moim dziadku, Antonim Staniszewskim urodzonym w 1897 w Krotoszynie. Wiem tylko tyle, że miał stanowisko Starszy Przodownik Straży Granicznej, miejsce stacjonowania to rejon Krotoszyna Odolanowa czyli zachodnia granica II RP. Aresztowano go w roku 1940 a zginął w Oświęcimiu w
1941
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo mi tylko tyle, że wg listy odznaczonych ogłoszonej w 1938 r. starszy przodownik SG Antoni Staniszewski miał nadany Medal Niepodległości oraz Brązowy Krzyż Zasługi, dokładniejsze dane mogą być w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, mogę jeszcze dodać, że przed służbą, jako szeregowy, w Straży Granicznej był funkcjonariuszem Straży Celnej w stopniu starszego przodownika jako pomocnik kierownika komisariatu Konradów (Inspektorat Ostrów podległy Dyrekcji Ceł Poznań - dane z września 1926 r.), najprawdopodobniej był szeregowym rezerwy i to decydowało o przyjęciu Go (poza pewnym doświadczeniem ze Straży Celnej) do nowej formacji, tj. Straży Granicznej;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziękuję Tobie Ankon45 za informacje, jeśli mogę Cię prosić, może masz jakieś zdjęcia z tego okresu to proszę o zamieszczenie ich tutaj, ponieważ nie mam żadnej pamiątki związanej z moim dziadkiem. Z podziękowaniem Roman Staniszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! serdecznie dziękuję za te informacje. Są dla mnie cenne, ponieważ nic w mojej rodzinie nie pozostało po moim dziadku! Bardzo bym prosił o dostarczenie każdej informacji, co nie zwalnia mnie z prowadzenia własnych poszukiwań. Mam pytanie czy na załączonym zdjęciu jest ujęty mój dziadek jest to zdjęcie zamieszczone na tej stronie Straż Graniczna Konradów . Niestety nie mam żadnych zdjęć, a mój ojciec już nie żyje przeszło 24 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b. ciekawa fotografia, funkcjonariusze SC w umundurowaniu wg przepisu z 1926 r.; pośrodku siedzi wyższy funkcjonariusz SC w stopniu podkomisarza SC (nienajlepiej widać liczbę galonów !!!, podkomisarz 1, komisarz 2 galony w kształcie kąta ostrego, wierzchołkiem do góry, oznaki stopni podobne do PP) z szablą wz.21/22 (zapewne Borowski"); siedzący 1. z prawej (patrząc na fot.) st. przodownik SC, a siedzący 1. z lewej (patrząc na fot.) przodownik z oznakami stopni na lewym rękawie kurtki (i płaszcza) barwy złotej (st. strażnik miał kąt wierzchołkiem do góry, jak przodownik i st. przodownik ale barwy ciemnozielonej); stojącu 1. i 2. od prawej (patrząc na fot.) to przodownicy (tak jak wyżej opisany siedzący), natomiast o stojących 1. i 2. od lewej (patrząc na fot.) nic nie mogę powiedzieć, ponieważ akuratnie nie widać lewego rękawa kurtki; nie można także zucić okiem" na naramienniki, tam bowiem umieszczona była żółta cyfra metalowa oznaczjąca przynależność do Dyrekcji Ceł (było ich 5: Warszawa, Poznań, Mysłowice, Lwów i Wilno), mundury barwy zielonej, czapki rogatywki, otoki i patki na kołnierzach ciemnozielone, oznaki stopni, orły na czapkach złote, u wyższych funkcj. także złota rozeta (poprawnie - kokarda) pod orłem oraz podpinka (czyli pasek do opuszczenia pod brodę); na dodatek mogę podać, że kierownikiem K-tu Konradów był komisarz Nawrot Józef i komisariatowi podlegały placówki: Kocina, Sośnia, Konradów (9 funkcjonariuszy niższych), Starza i Dobrzec [dane z września 1926 r.];
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie