Skocz do zawartości

Westerplatte cz.3.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 419
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Witam Koledzy. Ma ktoś może zdjęcie muru otaczającego Westerplatte? Chodzi mi o to, że mojej Babci brat (Bolesław Lemieszka) po mobilizacji został skierowany na Westerplatte i tam uczestniczył w wojnie obronnej. Niewiele wiem, gdyż zmarł jak byłem dzieckiem. Jedyne co mam to przekaz rodzinny i zdjęcie w mundurze. Zastanawia mnie ten mur w tle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Bodziu dzieki - znowu super zdjecia - Tobie naprawde medal sie nalezy! Wybaczcie durne pytanie - to cos co wyglada jak slup w paski przed W2 to byl maszt? I w jakich byl kolorach? Czy to jakis artyfakt zdjecia chociaz jednak chyba maszt tam jakis byl?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu z 2012-02-02 08:11:48 widać ogromny lej przy W-5.
W literaturze i w sławnym komiksie mowa jest o bezpośrednim trafieniu w W-5. Kiedyś wspominałem o tym ... co koledzy sądzą o teorii że W-5 nie zniszczyło bezpośrednie trafienie bomby ale eksplozja tuż obok wartowni?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiałbym, że jednak raczej nie. Znaczy jedno drugiego absolutnie nie wyklucza, mogło być i bezpośrednie trafienie i takie bliskie takoż. W każdym razie na korzyść teorii o bezpośrednim trafieniu przemawia to, że na zdjęciu widać wypchnięte na zewnątrz ściany, co raczej wskazuje na wewnętrzną eksplozję. Nie jest to może 100% dowód, różnie się czasami fala uderzeniowa układa, ale jednak jakiś jest.

Można się zastanowić, czy wartownia została trafiona bombą 500 kg czy 250 kg. Typowy ładunek Ju 87B takiego jak w 1939 to 1x250 kg + 4x50 kg, zrzucane w jednym lub kilku podejściach. Zakładając, że samolot który trafił wartownię nr 5 zrzucił wszystkie bomby w jednym podejściu, to w pobliżu trafionej wartowni można spodziewać się nawet kilku lejów po bombach 50 kg.

Pytanie czy rozmiary leja na zdjęciu potwierdzają że może on pochodzić od bomby 50 kg. Moim zdaniem może. Za niemiecką instrukcją zacytowaną w książce W.Fleischera Deutsche Abwurfmunition bis 1945" w przypadku bomb SC (burzących) z zapalnikiem ze zwłoką (a spodziewając się umocnień najpewniej takich zapalników użyto) rozmiary leja w przeciętnym gruncie są następujące: dla bomby 50 kg - średnica 5,4 m, głębokość 2,4 m, dla bomby 250 kg średnica 9,0 m, głębokość 3,5 m, dla bomby 500 kg średnica 10,5 m, głębokość 4,0 m.

Pytanie czy wartownia mogła być zniszczona w taki sposób bezpośrednim trafieniem bomby 50 kg. Moim zdaniem nie. Nie dysponuję porządnym rysunkiem wartowni nr 5 jednak z opisu wiem, że miała tzw. strop Kleina (czyli płyty z cegły na stalowych dwuteownikach). Jak przypuszczam, z uwagi na obiekt wojskowy, był to najpewniej strop typu ciężkiego czyli o grubości 12 cm. Schron pod wartownią miał strop żelbetowy grubości 50-60 cm. W wyniku trafienia, sądząc po zdjęciu (oczywiście chętnie przeczytałbym jakąś fachową inwentaryzację uszkodzeń), kondygnacja naziemna wartowni w ogóle zniknęła, a schron został poważnie zniszczony (oderwana jedna cała ściana, dużo wyrwanych kawałków betonu). Wg wspomnianej niemieckiej publikacji a konkretnie cytowanej w niej instrukcji Verwendung der Sprengbomben" (użycie bomb)z 1.04.1940 bomba SC 50 stanowiła zagrożenie dla stropów betonowych do 20 cm. Grubościenna SD 50 pewnie mogłaby trochę więcej, ale niewiele. Nie mam niestety dla niej danych, ale (za K.Pawlas Munitions-Lexikon") dla SD 70, bomby dłuższej i cięższej (w 1939 jeszcze nie używanej) podaje się zdolność przebicia płyty żelbetowej 65 cm. Lżejsza i krótsza SD 50 pewnie nie dałaby więc rady takiej kombinowanej przeszkodzie. Musiała to być większa bomba, 250 lub 500 kg. Wg Verwendung der Sprengbomben" stanowią one zagrożenie dla stropów betonowych o grubości odpowiednio: SC 250 - do 0,5 m, SC 500 - do 1 m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie