Skocz do zawartości

Kto z Was korzystał z akt CAW.


BART30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Tak jak w temacie,kto z Was korzystał z akt Centralnego Archiwum Wojskowego?Po przeczytaniu oficjalnej strony CAW jak i wielu odnosników,sprawa dostępu do akt jest przedstawiona jasno i czytelnie.Bardziej zależy mi na opini tych którzy tą droge przeszli,aby się wypowiedzieli czy dostęp do tych materiałów jest ogólnodostępny po spełnieniu wymagań stawianych przez CAW,czy tez jak mi się wydaje tylko naukowcy,historycy....osoby prowadzące badania z ramienia instytucji publicznych mają dostęp do akt.
Jak wygląda to w przypadku zwykłego Kowalskiego?
Na stronie CAW czytamy:......Osoba przystępująca do korzystania z materiałów archiwalnych powinna zapoznać się z Regulaminem Udostępniania Akt, a następnie złożyć Zgłoszenie o udostępnienie materiałów archiwalnych zawierające cel badań oraz zakres tematyczny i chronologiczny poszukiwanych akt, dołączając do niego pismo polecające z instytucji, uczelni, organizacji społecznej itp. zlecającej pracę naukową......
Czy takie pismo polecające Kowalskiego który zbiera materiały na temat swojego regionu amatorsko dla pogłębiania własnej wiedzy lub z chęcia ich póżniejszej publikacji wystarczy.Bo jeśli takie pismo Kowalskiemu wystarczy to zdobycie takowego raczej nie stanowi problemu.
Wypowiedzcie się prosze jak to wygląda faktycznie.
Bart30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tzw. zwykły Kowalski powinien otrzymać zgodę, jednak jakiekolwiek pismo polecające daje w zasadzie 100% gwarancję. Może to być pismo od lokalnego stowarzyszenia zajmującego się historią, muzeum, uczelni, władz miasta itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,teoretycznie.....teoretyczie to spełniam wymogi,wiem jakie akta chciałbym obejrzeć,wiem ile kosztuje ich powielenie no i nie mam problemu z uzyskaniem listu polecającego czy to od miejskiego muzeum czy od lokalnego
stowarzyszenia.Do tego dochodzi kilku miejscowych historyków oraz ludzi których uznać można za posiadających szacunek społeczności lokalnej ze względu na pełnione funkcje-stanowiska którzy pewnie pomogą azwiskiem i pieczątka".
Wiem że na tym forum jest co najmniej kilku z nas którzy tą droge znają doskonale.
Więc proszę,wypowiedzcie sie jak to wygląda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart w moim przypadku nie miałem żadnego problemu z uzyskaniem zgody.Złożyłem podanie z prośbą o korzystanie z akt z uzasadnieniem w jakim celu jest to mi potrzebne i było po sprawie .Nie miałem żadnych poleców i listów polecających .Zrób tak jak polecają na stronie CAW.Były to lata 1998/2001 .Możę teraz się coś zmieniło tego niewiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ulriś_von_der_śmigło
Dziekuję za link,oczywiście zanim dodałem temat użyłem wyszukiwarki-oczywiście wątek z linku przeoczyłem.
Chcę dotrzeć do materiałów dotyczących wojskowj akcji rozminowywania interesującego mnie terenu,która trwała zaraz po zakończeniu wojny,wiem że akta tej operacji obejmującej cały kraj zachowały się a większośc z nich znajduje się w CWA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za te odpowiedzi,każdy z Was pisze pozytywnie o kontaktach z CAW wiec i mi się powinno udać.
Mam arcyciekawy namiar a te dokumenty wiele wyjaśnią.
Warto poświecić czas i kilkudniowy wypad do stolicy z drugiego krańca kraju.
Pozdrawiam.
BART
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie.
W dokumentach które mnie interesują są plany,rozkazy,sprawozdania..itd....oraz pełne dane,imiona,nazwiska,stopnie,przydziały żołnierzy biorących udział w akcji.
Czy te dane personalne są jawne i dostępne w dokumentach czy też w jakiś sposób ukryte.
Żyje jezcze około dwóch tysięcy zołnierzy uczestniczących w tej akcji,więc mam spore szanse dotrzeć do osób pracujących na moim"terenie.
BART
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Oficjalnie CAW jest nieczynny do końca 2014r. Ja tez jestem zainteresowany tym tematem,tuz przed zamknięciem archiwum złożyłem wniosek o zgodę na poszukiwania genealogiczne i dostałem pozytywną odpowiedź.Czekam niecierpliwie aż otworzą podwoje tego przybytku. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie