Skocz do zawartości

Pytanie do znawców starych map?!


adamusek2009

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
po pierwsze widać iż to teren podmokły przez środek biegnie droga przez nią przechodzą 3 cieki wodne - oznaczone znakami > < przy drodze. w fórnej części droga wchodzi w wykop - czyli teren się podnosi.Na lewo od drogi kropki zaznaczone są ścieżki - jedna biegnie u podnóża skarpy w górnej części mapy
co zaś do samego obiektu - coś wokół czegoś w terenie wyraźnie wyznaczono granice - co to mogło być? duży kamień? kapliczka? na pewno nie żadne zabudowania itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać :)
Udało mi się wyrwać w to miejsce na mapie,zgodnie z obietnicą zapodaję zdjęcia.Jest tom coś w rodzaju podstawy,po rogach znajdują się kontowniki(upalone)Podstawa znajduje się w młodniku(?),który zajmuje powierzchnię około 30x60m.Po środku podstawy są wbetonowane druty o śr.ok 12mm w kształcie litery U",które wystają ok 5cm-nie widwć tego na zdjęciach(robione aparatem z telefonu)
Może to była jakaś ambona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj może jakiegoś starego leśnika - może coś wie. Skłaniałbym się do jakiejś konstrukcji geodezyjnej - jak masz całą mapę przyłóż linijkę i zatocz koło - może gdzieś w linii prostej będzie coś podobnego lub jakiś punkt przeciwpożarowy? obserwacyjny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie byla to przypadkiem dostrzegalnia przeciwpozarowa? Troche za solidne te fundamenty jak na szope...
pozdrawiam
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:0904_DPP_NT_GPiaskowa_ZPL.JPG&filetimestamp=20090416203015
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie nie chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj.

Więc tak, posiadam mapę z 1934r mojej miejscowości na której widnieją kółeczka z liczbą" pokazane na załączonym zdjęciu.

interesują mnie ich znaczenia.
Jak widać są same kółeczka" i kółeczka" z trójkątem w środku.

Pokazałem na przykładzie miejsce oznaczone kółeczkiem z trójkątem oznaczonym liczbą 13 na mapie z 1934 jak i na mapie google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te trójkąciki, to pozioma osnowa geodezyjna, czyli punkty geodezyjne.

ktoś kółeczkami je zaznaczył (lub tak zostały wydrukowane) - obok numer punktu geodezyjnego zgodny z katalogiem.

jeżeli jest samo kółeczko z numerem, to może być punkt pomocniczy.

tego typu mapy służyły głównie geodetom i topografom w opracowaniu map - wiedzieli gdzie są punkty geodezyjne, lub do aktualizacji sieci geodezyjnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
od bardzo niedawna jestem na tym forum od niedawna odkrywcą ale od dawna biegam na orientacje i na każdej mapie do takich imprez takie kropeczki oznaczają - suchy rów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widar - jakie kropeczki ?

mapy na orientacje to zupełnie coś innego - inny kaliber i dokładność, przedstawienie szczegółów - nie porównuj map na orientację z normalną mapą :)

-pozdro-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem kilka takich miejsc w moich okolicach. Wszystkie one są w strategicznych lokalizacjach np widła rzek. Są to na pewno grodziska średniowieczne wg mnie o charakterze właśnie strażnic, warowni. W każdym razie do omijania szeroookim łukiem!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie