Jump to content

Hetzer ciąg dalszy vol.II


Bocian
 Share

Recommended Posts

Dostałem parę fotek do zamieszczenia oraz mały apel, jeżeli ktoś posiada ogniwa gąsienic do Hetzera i mógłby je przekazać na rzecz odbudowy pojazdu to bardzo proszony jest o kontakt z Jarkiem. Brakujące ogniwa zostały zdobyte" jednak wiele z tych co były przy Hetzerze nie nadaje się do niczego i zawiodły wszelkie metody i próby ich rozdzielenia od tych bezinwazyjnych aż po inwazyjne. Ani ultradźwięki ani woda, ogień i chemia nie dały rady.

Kolejna sprawa to na dniach będzie składany raport z odbudowy u konserwatora. Pełna dokumentacja techniczna + 300 zdjęć z każdego etapu odbudowy.

A ja na razie dostałem parę fotek dla miłośników żelaza.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Nie zapomniano, tyle ze Jarek potrafi to przeczytać ale gorzej z zamieszczeniem odpowiedzi :)

Podesłał mi kolejne zdjęcia z odbudowy oraz informacje z apelem do Was wszystkich poszukiwaczy o pomoc w skompletowaniu gąsienic.

Poniżej wiadomość do Was.

...okazało się że pojazd nie jest symetrryczny i jest węższy o 2 cm na lewej burcie w stosunku do prawej, obecnie mam zamiar zamknąć go czyli wyspawać" nadgąsienice lewej i prawej burty co zostalo zrobione , zrobić tymczasowe mocowanie dach i osłony silnika - blacha jest już wycięta , zamontowac tylny prawy wózek był w tragicznym stanie trzeba bylo wymieniać blachy, nagwintować i przykręcić podłogę z prawej strony. Na tym mam zamiar zakończyć w tym roku i przestawić go na plac parkingowy, żeby ludzie widzieli że nigdzie nie "odjechał a jak ktoś chce to może przyjechać i się przytulić do pancerza :), Przewidziana będzie puszka na datki - będzie w biurze. Obecny status pojazdu jest taki że Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał sprawozdanie z przeprowadzonych prac wraz z dokumentacją foto i wyraził się bardzo pozytywnie na temat tej dokumentacji podkreślając że jest bardzo obszerna i szczegółowa i niezbyt często taką widzi. Chciał bym nadal nie zajmować sie pisaniem na forum na temat co i jak zrobione a po prostu robić jak jest na to czas i kasa.

Ale jest temat dla forumowiczy i potrzebna ich pomoc.
Tak jak mówiłem zostały odlane koła napędowe i w najbiszym wolnym czasie będę zajmował się ich obróbką ,jak to zrobię to kolejmym krokiem będzie problem gąsienic ,jak już pisałem potrzeba 200 ogniw myślę że uda się ????? uratować jakieś 50 szt z orginalu 25 ogniw mam kupionych brakuje ok 125 szt , W ostateczności można zlecić odlanie z żeliwa sweroidalnego, nie każda odlewnia to robi (wiem że w Częstochowie jest ) koszt odlewu to ok 10 zl za kg ,jedno ogniwo waży 4.25 kg x200 = 850 kg x 10 zl=8500+VAT=10370 zł do tego trzeba jeszcze doliczyć obróbkę mechaniczną i sworznie ,uf kopa roboty i potrzebny sprzęt ,transport itp

Inną sprawą jest to że ogniwa są robione z specjalnej stali a nie z żeliwa i może się okazać że jak go uruchomimy to nie darady jechać bo gąski popękają i kupa kasy w bloto . Więc mój apel do forumowiczy o gąsienice do Hetzera"


Tak więc Panowie i Panie proponuje wspomóc go zbierając i poszukując oryginalnych ogniw gąsienic do Hetzera, poniżej zamieszcze ich zdjęcia oraz dokładne wymiary.

Pomożecie? Robimy akcje?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information