Skocz do zawartości

Karczma na Bałtyku


olaf.

Rekomendowane odpowiedzi

Dokucza nam ta zima,sam miałem dzionek pod znakiem odśnieżanka ale wszystko to małe 'piki'.W osiemnastym stuleciu
lud skuł wszystkie europejskie porty a niemal cały kontynent
pokryła dwumetrowa warstwa śniegu. Z Polski do Szwecji podróżowano saniami,ogrzewając się po drodze w karczmach zbudowanych na zamarzniętym Bałtyku.Zima najdłużej panowała w
rejonie dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego,bo od
29 września 1739 roku,aż do czerwca 1740.
Po nocach temperatura dochodziła nawet do minus50st.
Według przekazów zamarzły rzeki,stawy,jeziora,często aż do dna.Masowo padała zwierzyna hodowlana i leśna.Ludzie,których
atak mrozu zaskoczył w podróży umierali na drogach.
Gdy wreszcie puścił mróz wszystko to zaczęło się rozkładać,
powodując choroby.
Jakby tego było mało,nie powschodziły zboża,a drzewa nie wydały owoców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że TV ogląda . btło ten post pisac 5 lat temu . a jak myslisz gdzie mogły byc te KARCZMY????????????? .


mała podpowiedz ....... napewno nie na srodku Bałtyku.
i jeszcze jedna....... moze są zapiski .
I JESZCZE JEDNA ... TV KŁAMIE. a jak chcesz do zadzwon do redakcji i zapytaj sie skąd mieli takie infoo /.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądałes wczoraj pojUtrze" to co piszesz jest niemozliwe, temperatura do - 50 c. skąd termometr w tamtych czasach
byłeś kiedys na zewnątrz w temperatuże -45 C.?
Ja miałem okazje obcowac w takim klimaci ponad 48 godzin i powiem ci Kolegen ze włosy w nosie sie prostujan.

jak możesz podaj ten przekaz ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega maxim026 nie oglądam TV a jeżeli tak, to mecze :)
Czytałem artykuł w Dzienniku Bałtyckim,dodatek Dziennik Kociewski.Artykuł był poświęcony pozyskaniu przez skarszewskiego kolekcjonera Macieja Mostowy,niezwykle rzadkiego medalu.Upamiętnia najstraszliwszą zimę osiemnastego stulecia.
Na temat medalu,warunkach atmosferycznych wtedy panujących wypowiedziała się Monika Rode,doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego.
Faktycznie masz rację z termometrami był problem ;)ale myślę,że badacze potrafią na innej podstawie określić panujące temperatury,drzewa, itp.
Karczma czemu nie /Skandynawowie w domkach z przeręblem łowią ryby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie