Skocz do zawartości

Juszczenko nadał Banderze tytuł Bohatera Ukrainy


kindzal

Rekomendowane odpowiedzi

Przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy.

Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, który ogłosił swą decyzję podczas uroczystości z okazji obchodzonego dziś na Ukrainie Dnia Jedności. Stepan Bandera był przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, którzy w czasach międzywojennych i w trakcie II wojny światowej walczyli o utworzenie niepodległego państwa ukraińskiego. Była również odpowiedzialna za rzeź wołyńską, w której zginęło 50-60 tys. Polaków na Wołyniu.

Wiktor Juszczenko w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich uzyskał ok. 6 proc. poparcie i zajął dopiero 5 miejsce. W drugiej turze zmierzą się Wiktor Janukowicz i Julia Tymoszenko.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7483946,Juszczenko_nadal_Banderze_tytul_Bohatera_Ukrainy.html

I takim akcentem zakonczyl swoje urzedowanie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
A tak nasze polityczne elyty" dopieszczały Juszczenkę podczas pomarańczowej rewolucji"! No i wyhodowali gada, a Janukowycz dobrze pamięta stosunek polskich mediów i politykierów do jego osoby 5 lat temu. Nie oczekiwałbym więc poprawy w stosunkach polsko - ukraińskich, może przynajmniej przystopuje trochę gloryfikację UPA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janukowycz rozmawia z przegranymi kandydatami I tury - gotów jest przejąć ich program.Prasa pyta,czy będzie chodziło także o uznanie statusu wojskowego OUN-UPA

Янукович готов вписать в свою программу признание воинов ОУН-УПА?
16:40, 20.01.2010
Кандидат в Президенты, лидер Партии регионов Виктор Янукович предлагает другим кандидатам, не прошедшим во второй тур выборов, включить положения их предвыборных программ в свою программу.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prof. Myrosław Popowycz,

ukraiński filozof i politolog

Prezydent Juszczenko rzeczywiście wierzy, że jeśli nie on postawi Banderę w ukraińskim panteonie, to nikt już tego nie zrobi. Próbowano do tego namówić Juszczenkę od pięciu lat, ale zdecydował się dopiero teraz, gdy nie ma już nic do stracenia.

Szkoda, bo w ten sposób wpisuje się w naszą politykę jako zwolennik nurtu nacjonalistycznego. Niektórzy ludzie o nastawieniu patriotycznym, ale bardziej liberalnym, dlatego zresztą odeszli ostatnio od Juszczenki. Np. były ambasador w Polsce Dmytro Pawłyczko, który popierał prezydenta w pierwszej turze, teraz nawołuje do głosowania na Julię Tymoszenko.

Poparcie dla Bandery nie oznacza, że Juszczenko jest antypolski. Wprost przeciwnie, on ciągle stawia Polskę za wzór, jest bardzo przyjazny dla waszego kraju. Jak to wyjaśnić? Juszczenko autentycznie wierzy, że UPA to taka ukraińska AK, a Bandera to taki sam bohater jak polscy dowódcy z czasów okupacji.

Całość: http://wyborcza.pl/1,75248,7486311,Juszczenko_gra_Bandera.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeremi Wiśniowiecki ,,naszym bohaterem''? Nawiązując do tematu wątku: czy ów ,,nasz bohater'' otrzymał ostatnio pośmiertny tytuł ,,Bohatera Polski''? Czy owego ,,bohatera'' moje dzieci (i być może Pańskie) gloryfikują i oddają mu hołd w szkole na lekcjach historii?
Część Ukraińców ma swoją wizję historii, część próbuje ją pisać od nowa, czasem wchodzą w grę ambicja polityczne (patrz działania Juszczenki). Jednakże zestawienie XVII wieku, gdzie na terenach dzisiejszej Ukrainy nie było strony wyraziście ani białej ani czarnej, do XX wieku, gdzie odbywało się planowane z zimną krwią ludobójstwo, wydaje mi się bardo chybione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac to kolego Wallenrod ty jesteś tym najbardziej zdziwiony. A porównywanie księcia Jaremy z hersztem OUN-u jest co najmniej nie na miejscu /przynajmniej na polskim forum/.
Róznica jest taka, że o ile wiem to żaden polski przezydent nie nadawał Jaremie tytułu bohatera Polski choc szczerze mówiąc teraz by się należało to zrobic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Wallenrod...o ile znam historie , to książe Jerema zaprowadzał porządek na terenach podległych w owym czasie Rzeczpospolitej.Ale nie o tym - to temat na inny wątek...
Zapytam wprost - nick Wallenrod" ma się raczej nijak do Mickiewiczowskiego bohatera...wszak był polakiem.
Z pańskich postów (w innych wątkach) wynika że bardziej związany jest Pan ze wschodnią częścią Europy...
Czyli taki ukraiński" Konrad ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy używałem niewinnej alegorii porównując Wiśniowieckiego z Banderą chodziło mi to aby wykazać, że historycznie ohaterowie" sąsiadujących ze sobą krajów mogą być odbierani zupełnie inaczej za miedzą".
Nie sądziłem, że po postawieniu (w domyśle) tej niewinnej tezy zostanę opluty przez jak sądzę prawdziwych Polaków".
Cóż, pozostaje mi się być wdzięcznym, że przy ocenie mojej skromnej osoby oszczędzono moją mamusię, której to szanowni dyskutanci mogli wypomnieć jaką (według nich) profesją się zajmowała) i kim w związku z tym jest jest synalek.
Pozdrowienia dla moich interlokutorów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!
Jak dla mnie jest to cios poniżej pasa dla Polaków i naszej Polskości, przede wszystkim z terenów poludniowo wschodniej Polski! Kto zna lub choć troszkę interesuje się naszą historią nie przejdzie obok tego obojętnie i wymijająco.

To prawda że tylko Haliczanie uważają Bandere za bohatera (2/3 Ukraińców uważa Bandere i jego rezunów za zdrajców), ale tłumaczenie się Juszczenki i innych dygnitarzy w tej sytuacji nie ma najmniejszego sensu.
Mieszanie w politykę historii nigdy nie wychodziło na dobre i niejedni się o tym przekonali na własnej skórze.
My sobie bez ukraińców poradzimy, a oni bez nas? Nie bardzo!!!

Kresy i przede wszystkim Lwów zawsze były nasze, Polskie i nie zapominajmy o tym.

A temat OUN, UPA, Bandery, rezunów, samostijnej ukrainy to temat morze!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie