Skocz do zawartości

Czy ktoś potrafi prztłumaczyć ?


nicram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie!

Niedawno otrzymałem metrykę urodzenia mojego pradzaidka niestety jest w języku rosyjskim więc mam problem z jej rozszyfrowaniem :) Jeśli ktoś umie ją rozczytać będe bardzo wdzięczny. Pozdrawiam i dziękuje Marcin

http://img696.yfrog.com/img696/472/metrykaaleksander.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukując swoich przodków wielokrotnie spotykałem się z podobnymi tekstami. Nazwiska Aleksandra nie ma w akcie, gdyż był dzieckiem nieślubnym. Dzieci takowe przynosiły do chrztu czasem położne albo też inne kobiety. Akt jest jakby ucięty z prawej strony i miejscami trudny do rozczytania. Mniej więcej brzmi tak :

Działo się w mieście Tomaszowie dwudziestego drugiego Marca /trzeciego Kwietnia, tysiąc dziewięćset ósmego roku o godzinie pierwszej po południu. Stawiła się [Liczno] M[...](57 lat) Mieszczanka zamieszkała w mieście [...] w towarzystwie Aleksandra R[...] (45 lat) Włościanina i Jana [...] Kościelnego [...] obydwu zamieszkałych w [...] i okazali nam dziecię płci męskiej, oświadczając że urodzone jest w mieście [...] siedemnastego/dwudziestego dziewiątego Marca tego roku o jedenastej [...] z niezamężnej Józefy z Kurzępów(17 lat).Dziecięciu temu na chrzcie świętym dano imię Aleksander. [...] Rodzicami chrzestnymi zostali Aleksander[...] i Helena [Czekatapowa].[...]

Tylko tyle mogę Ci pomóc . Polecam w tych sprawach portal forgen . Pozdrawiam i życzę wytrwałości w pasji poznawania rodzinnych korzeni . Janu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem Bardzo Wdzięczny za Pomoc!!! Sczególnie JANU!!! Wielkie Dzięki!!!!

Co prawda mam strasznego pecha gdyż najbardziej zależy mi na nazwisku Aleksandra RA...." ale akurat to jest rozmazane najbardziej... może ktoś da rade rozczytać to nazwisko??? pozdrawiam marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Ten Aleksander mógł mieć na nazwisko Radzik czy jakoś tak. W akcie występuję w dwóch miejscach tj. jako świadek przy spisaniu aktu i jako chrzestny Twojego pradziadka Aleksandra . Mógł to być ktoś bliski , ale także osoba spoza rodziny .Przy spisaniu aktów urodzenia zwyczajowo byli obecni ojciec dziecka , albo inna osoba gdy chodzi o dziecko nieślubne oraz dwoje świadków i rodzice chrzestni . Ojcem chrzestnym często bywał jeden ze świadków .Twój pradziadek nosił nazwisko swojej matki - Kurzępa . Akta urodzenia dzieci nieślubnych nie zawierały nazwisk ojców tychże . W późniejszych latach dzieci takie mogły otrzymać nazwisko po przybranym ojcu , gdy matki wychodziły za mąż . Pozdrawiam Janu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie